Genel HaberlerManşet

Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya: Amatör branşları kapatmak çözüm değil

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak’ın giderlerin azaltılması için amatör şubelerin kapatılması gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendirirken, “Her şey bitti, bütün giderler bitti amatör sporcular sırtımıza yük mü oldu? Çok yanlış. Amatör branşları kapatmak çözüm değil” dedi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya koronavirüs sürecinde günlerinin nasıl geçtiğinden olimpiyat yolundaki sporcuların yapması gerekenlere ve spor ekonomisinden amatör branşların geleceğine kadar birçok konuda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

“AMATÖR BRANŞ KAPATMAK ÇÖZÜM DEĞİLDİR”

Galatasaray İkinci Başkanı Abrurrahim Albayrak’ın amatör şubelerin kapatılması gerektiği yönündeki açıklamasını da değerlendiren Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Ben o açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak kabul ediyorum. Amatör spor branşında kaç tane sporcu istihdam ediyorsun ve bunların kaç tanesi olimpiyata hazırlanıyor? Çünkü bizim büyük kulüplerimizin amatör branşlarının içinde olimpiyata hazırlanan sporcular var. Çocukların olimpiyata gitmesini sekteye uğratmak, o çocukları psikolojik olarak bunalıma sokmak ne kadar doğru. Bu kararı alırken şahsi karar olarak mı aldın, yönetim kurulu kararı olarak mı aldın ya da divanda mı bu karar oylandı ya da bu senin şahsi görüşün mü? Toplumun zor günlerinde infial oluşturabilecek söylemlerden mümkün mertebe uzak durmak lazım. Ülkemizde Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor’un amatör spora çok ciddi destekleri var. Devletimiz de kulüplerimize ciddi destekler veriyor amatör sporu desteklemesi için, oradaki sporcuları istihdam ettirmesi için. Oradaki sporculara daha huzurlu ortam oluşturabilmesi için çok ciddi destekler veriyor. Bu destekler hızlı bir şekilde devam edecek. Yani bunu kapatıp atmak çözüm müdür? Ya da kapattın diyelim, bütün mali problemin çözüldü mü? Böyle büyük bir çatı içerisinde diyelim ki 150-200 tane sporcu barındırıyorsun. Bu arkadaşları kapattın ve hepsini kapının önüne koydun, bu senin mali disiplinin oluşturdu mu, senin kulübünün ayakta durmasını sağlıyor mu? Söylerken duygusal değil de biraz daha mantık üzerinden konuşmak lazım. Ben doğru görmüyorum. Türkiye’de spor bir bütündür; amatör sporu kapatmak çözüm değildir. Böyle bir noktada iken hele amatör sporu kapatmak… Devletten herhangi bir destek almıyorum deme şansın da yok. Devlet sana zaten istediğin hele ki özellikle Cumhurbaşkanımız amatöre bu kadar katkı sağlıyorken, amatöre bu kadar katkı sağlama ortamı hazırlamışken, koskoca bir kulübün başkan vekilinin bu tarz açıklamasını doğru bulmadım. Her şey bitti, bütün giderler bitti amatör sporcular sırtımıza yük mü oldu?  Çok yanlış. Hiç hoş olmayacak bir açıklamaydı. Ben Abdurahim başkanı da iyi tanırım. O anlık bir söylemdir, bunun devamının olmayacağını tahmin ediyorum.”

“İNTERNET ÜZERİNDEN ANTRENMAN YAPTIRMAYI DOĞRU BULMUYORUM”

İnternet üzerinden video konferans yöntemiyle sporculara antrenman yaptırılması konusuna da değinen Bakan Yardımcısı Yerlikaya, “Geçenlerde sosyal medyada vardı, sağda solda duyuyoruz; internet üzerinden sporculara eğitim vermek. Bunu ilk duyduğumda acaba nasıl olabilir diye düşündüm. Ben de haberin detayına baktım, bu kadar saçma bir haber olabilir mi; internet üzerinden sporcuyu motive etmek, internet üzerinden sporcuya antrenman yaptırmak. Bu tarz konulara da asla kulak vermesinler. Gençlik ve Spor Bakanlığı gerekli açıklamaları gerekli zamanlarda yapacaktır. Toplumda bir popülasyon oluşturmak için yapılan bu söylemler doğru değil. Telekonferansla çocuğa antrenman yaptırmak hele ki bazı branşlarda mümkün değildir. Bu noktada biraz daha duyarlı biraz daha aklıselim olmak lazım. 2021’de yapılacak olimpiyatlar için kaybolan bir şey yok. Çünkü öncesinde de kalifikasyon turnuvalarının son döneminin tamamlanması gerekiyor. Tamamlanamadığı müddetçe olimpiyat da yapılamaz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu