1. LigKadınlarKöşe YazarlarıLigler

Balıkesir’in Gururu: Edremit BLD. Altınolukspor

BALIKESİR’İN GURURU LİDER, YİNE LİDER, YİNE LİDER

Sigorta Shop Kadınlar Voleybol 1. Ligi A grubunda 11. Hafta ve ilk devrenin son maçında grup lideri Edremit Belediyesi Altınolukspor grubun iddialı ekiplerinden biri olan Karşıyaka’yı Güre Atatürk Spor Salonu’nda konuk etti.
Aldığı 3-0’lık galibiyet ile A grubu ilk devre maçlarını lider olarak tamamladı.19 Aralık Cumartesi günü oynanan bu maç voleybolu seven ve yakından takip eden çoğu kişinin “KARŞIYAKA” nın favori olduğu ve maçı 3-0 ya da 3-1 gibi kazanacağı konusundaki tahmin ve umutlarını boşa çıkartan ve voleybolun bir takım oyunu ve sonucun ne olacağının asla tahmin edilemez olduğunun adeta dersini verir nitelikteydi.

Karşılaşmaya konuk ekip Karşıyaka’nın servisi ile başlandı. Daha setin başında bu maçın favorisinin kendilerinin olduğunu kanıtlamak istercesine bir çaba içerisine giren Karşıyaka, setin başından itibaren gücünü göstermek istercesine, gerek attıkları etkili servisler ile gerekse Altınoluk sahasından kendilerine dönen topları olumlu kullanarak maçın henüz başında müthiş bir seri yakalayarak 3-7 öne geçti. Bu süre o kadar kısa geçildi ki, daha maçın başında tempolu ve seyir zevki yüksek bir maç olacağını hissettirdi. Ancak işte tam da setin bu bu bölümünden sonra Altınolukspor fırtınası başladı. Altınoluk 4. Sayısını aldığında Karşıyaka 8. Sayıda idi. Bu andan itibaren servise geçen Orta Oyuncu Buse Serbest’in neredeyse karşılanması imkânsız şekilde kullandığı servisler ile Karşıyaka’yı resmen manşet karşılama bunalımına sokması, bu set için Karşıyaka açısından sonun başlangıcı oldu. Attığı müthiş servisler ile etkili olan ve Karşıyaka tarafında olumsuz alınan manşetlerden devam eden zayıf organize ataklar alan Edremit BLD. Altınolukspor’un savunma alanında bulunan oyuncular takımın pasörü Duygu Ertaş YÜNCÜ’ YE öylesine olumlu toplar attılar ki Duygu da kendi alanına gelen bu olumlu topları, takımın hücum oyuncularına adeta altın tepside sunmaya başladı ve oyun bu enfes paslar ve devamında ölümcül hücumlar ile taçlandı. Duygu’nun yönlendirdiği, insana resmen “VUR, VUR” diye haykırttığı paslar ile Maluh Olivera ve Ayşe DİL yaptıkları hücumlar ile resmen 2 ve 4 numaralardan nasıl top öldürülür dersi verdiler. Duygu aynı zamanda file orta ve 6 numaradan yaptırdığı hücumlar ile resmen resital verd. Karşıyaka son aldığı 8 sayıda resmen dondu kaldı. Altınolukspor 4.sayıda aldığı üstünlüğü üst üste 8 sayı alarak 12-8 e getirdi ve teknik molaya önde girdi. Mola dönüşü Karşıyaka bir seri yakalayarak durumu 12-12 ye getirse de bu sefer Maluh Olivera’nın servise geçmesi ile Karşıyaka’nın etkisi saman alevi gibi kaldı. Serviste olduğu anda füze gibi attığı smaç servisler ile Karşıyaka savunmasını adeta çaresiz bırakan Olivera’nın attığı servisler şapka çıkartılacak türdendi. Dikkat çeken ise servise geçen her Altınolukspor oyuncusunun servis kullanırken manşeti zayıf olan oyuncuları bularak servislerde resmen nokta atışı yapmalarıydı. Sürekli sorun yaşayan oyuncuları buldu toplar. Manşet problemine çare bulmaya ve etkili servisleri kesmeye çalışan tecrübeli Hoca Reşat YAZICIOĞULLARI’nın yapmış olduğu oyuncu değişiklikleri de, üst üste aldığı molalar da oyunun gidişatını değiştirmedi. Sete çok hızlı giren Karşıyaka ilk setten 25-17 yenik ayrıldı.

Karşılaşmanın 2.setine de etkili başlayan taraf Karşıyaka idi. Setin başında henüz ilk 5 dakika içerisinde Karşıyaka takımı sayılarda 6 farkla 2-8 öne geçti. Öylesine düzenli oynamaya başladılar ki sanki bu maçın 3 sette bitmeyeceğini ilan etmek ister gibiydiler. Ancak işte tam da burada “voleybolun bir takım oyunu” olduğu ,gerçeği tekrar devreye girdi. Altınolukspor öylesine çabuk bir şekilde toparlandı ki servis noktasında olduğu halde yerini çabucak alan ve maçın tamamında sıfır hata ile oynayan pasör Duygu’nun resmen maestro gibi oynattığı Altınolukspor, bu anlarda Gamze TÜRK, Ceyda, Maluh Olivera’nın köşe ve orta hücumları ile durumu 10-10 a getirdi. Oyunun tam da bu anında Duygu Ertaş YÜNCÜ, kaptan Ayşe DİL’i de es geçmedi ve kaptanın 6 numaradan 3 muhteşem sayıya da imzasını koydu. 10-10 dan sonra hava yakalayan Altınolukspor bu setteki teknik molaya da 12-11 önde girdi. Teknik mola dönüşü karşılıklı sayılar ile geçildi. Bu bölümde Karşıyaka’nın tecrübeli oyuncuları Gülbahar’a yapılan bloklar, Simay Akdağ’ın da kuvvetli şekilde yapmaya çalıştığı hücümlar Altınolukspor bloklarını geçerek arka alana sert şekilde düşse de Altınoluk’un bu bölümde sahada olan liberosu Şule YETİMOĞLU’nun yaptığı muhteşem savunmalar görülmeye değerdi. Servis karşılandığı anda oyunda olan diğer libero Merve İZBİLİR ve Şule YETİMOĞLU libero oyuncularının takımlar için ne kadar hayati öneme sahip oyuncular olduğunun resmen dersini okuttu. Bu yüksek oyun kalitesi ve moralle sete devam eden Altınolukspor, seti ezici bir şekilde 16-14’ den alarak ve Karşıyaka’ya sayı dahi vermeyerek 25-14 kazanarak maçta setleri 2-0 a getirdi.

3. setten itibaren Karşıyaka takımının toparlanarak maça ortak olacağı düşünülürken, takımın kötü gidişatı bu setin daha en başında belli oldu. Servis noktasında yine Buse Serbest vardı. Buse’nin muhteşem ötesi ve etkili servisleri özellikle Karşıyaka liberolarını öylesine güç durumlara soktu ki maçın başından beri devam eden olumlu pas alamama problemi Karşıyaka pasörünün organize atak yaptırmasını imkansız hale getirdi diyebiliriz. Bu arada Duygu muhteşem oyununu 2 tane de 2.nci Pası rakip sahaya göndererek takımına sayı katkısı sağladı. Durum beklenenin aksine bir anda 9-2 ye geldi. Moral olarak tamamen çöken Karşıyaka’da Gülbahar ve Simay Akdağ da file önüne gelen orta oyuncu Ceyda Demirhan ile birlikte bloklara yardım eden Pasör Duygu’nun ördüğü duvara takılmaya başlayınca artık maç tamamen Altınolukspor lehine döndü. Teknik molaya yine 12-5 ile Altınolukspor üstünlüğünde girildi. Bu sette de teknik molaya önde giren Altınolukspor’da bu andan itibaren Gamze TÜRK fırtınası esmeye başladı. Üst üste mükemmel hücumlara imza atan Gamze de bugün takıma yaptığı müthiş katkı ve aldığı sayılar ile göz doldurdu. Genel olarak maçlarda sayı alsa da sakin davranan Gamze’nin sevinç çığlıkları arkadaşlarını da etkilemiş olmalı ki Altınoluk rüzgarı fırtınaya dönüştü. Artık oynanan bu setin maçın son seti olduğunu hissettiren Altınolukspor, artık esen fırtınanın gücünü iyice arkasına almış ve yelkenlerini iyice bu rüzgar ile doldurmuş bir tekne misali skoru 20-7 gibi özelikle Karşıyaka için korkunç ve içinden çıkılamaz bir hale getirdi. Karşıyaka bir türlü toparlanamadı. Saman alevi gibi yapılan hücumlar etkisiz kaldı. Altınolukspor 23.ncü sayısını aldığında Karşıyaka 10.ncu sayıdaydı. Maçı daha fazla uzatmak istemeyen Altınolukspor üst üste hücumlar ile durumu 25-12 ve 3-0 set skoruna taşıdı. Belki de A grubunun en önemli ve zor maçını ve ilk devreyi galibiyet ile kapattı.

Bu galibiyette özellikle Edremit Belediyesi Altınolukspor Baş Antrenörü Sevgili Ali Kamberoğlu’na ayrı bir parantez açmak istiyorum.
Evet, sevgili Ali Seramiksan Kulübü ile 2 yıl TVF 1. Lig, 1 yıl da Sultanlar Ligi tecrübesi yaşamış müthiş bir hoca. Hani derler ya büyüklerimiz. Dersini iyi çalışmış. Ancak hocanın dersini iyi çalışması çok önemli değildir. Oyunu oynayan hoca değildir. Ancaaak… Çalıştığı dersi oyuncularına empoze etmek, aktarma becerisine sahip olmak…. İşte sevgili Ali’nin büyük hocalığı. Teeek teek Karşıyaka oyuncularının oyun karakterini not eden, oyuncularına da bunları teek teek anlatan ve buna göre çalıştıran bir hoca Ali Kamberoğlu. Bugün bunun semeresini ve ödülünü de hep birlikte gördük. Kadro olarak çok güçlü Karşıyaka karşısında takım oyunuyla takır takır, çatır çatır tek bir vücut gibi hareket eden, muhteşem bir galibiyet elde eden bir takım çıkarttı sahaya. Daha oyunun başında saha dizilişi ile bu maçı kazanmayı ne kadar çok istediğini açık açık belli eden hocam. Ellerine yüreğine sağlık. Sana ve tüm ekibe “SULTANLAR LİGİ” çok yakışır.
Özetle bugün en dikkat çeken şey, Sigorta Shop TVF Kadınlar 1. Liginde en güçlü takımlardan biri olan Karşıyaka’nın bugün bir türlü takım oyunu oynayamayışı, oyuna bir türlü giremeyişi oldu. Kadrosuna bakıldığında birbirinden değerli ve bireysel yetenekleri üst seviyede olan genç ve tecrübeli oyunculardan kurulu Karşıyaka’nın aldığı bu yenilgi, voleybolun bir takım oyunu olduğunu bilen ama bunu uygulayamayan bu düşünceden uzak bir oyun sergilemesi idi. Neredeyse hiç etkili atak yapamayan, ne orta, ne arka orta hücum yapabilen, savunması tel tel dökülen, hücumcuları da etkisizleştirilen Karşıyaka ne yazık ki bugün oynadığı oyun ile voleybol camiasında çoğu kişinin “HEZİMET” olarak nitelendireceği bir yenilgi ile Altınoluk’tan ayrıldı.
Edremit Belediyesi Altınolukspor oyuncuları maç sonunda bu muhteşem galibiyeti Covid-19 hastalığına yakalanan ve sağlığına kavuşan Kulüp Başkanı Sevgili Filiz Sırma ULUÇ’un yanına giderek sevgi gösterilerinde bulunarak armağan ettiler. Ben de sevgili başkanımıza geçmiş olsun dileklerimi yineliyor ve sağlık, sıhhat diliyorum.
Karşıyaka ve Edremit BLD Altınolukspor’da görev yapan ve bugüne heyecan katan tüm oyuncu kardeşlerimi tüm hocalarımızı ve ekipleri tebrik ediyor ve başarılarını devamını diliyorum.
Haber : İlkay ÇİVİCİOĞLU
Fotoğraflar : Erkan ÜNLÜ

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu