Genel Haberler

Başarısızlıktan korkma, pişmanlıktan kork!

Bu yazıda Shannon Winzer’ı tanıtıyoruz. Shannon, Kanada Kadın Milli Takımı’nın Baş Antrenörü ve kendini dünya çapında bir koç olarak geliştiren eski bir oyuncudur.

Shannon, neden ve kaç yıl önce profesyonel bir voleybol antrenörü olmaya karar verdin? Sizi bu karara iten ne oldu?

Her zaman bir düzeyde koçluk yapacağımı biliyordum ve hala oynarken bir takımda koçluk yapıyordum ama bunu bir meslek olarak tam zamanlı olarak yapmayı ciddi olarak düşünmemiştim.

Avustralya Ulusal Ligi’nde (AVL) oynamayı bitirip koçluğa başladığımda bile, yarı zamanlı koçluk yaparken tam zamanlı toplum gelişiminde çalıştım.

Avustralya’da profesyonel bir ligimiz yoktu ve zaten iki küçük çocuğum vardı ve o zamanlar genç bir aile yetiştirmenin tam zamanlı koçluğa uygun olduğunu düşünmüyordum. Bunun mümkün olduğunu düşünmedim çünkü bunu yapan çok kadın görmedim.

Ama sonra Avustralya Milli Takımı’nda yardımcı antrenör olma fırsatı doğdu ve gözlerim yüksek performans antrenörlüğüne açıldı.

Meslek hakkında bilmediğim çok şey vardı ve bir oyuncu olarak hissettiğim dürtünün aynısını hissetmeye başladım; daha iyi olmak ve daha fazlasını bilmek.

2016’da Avusturalya Takımı Baş Antrenörü oldum ve kadınların tam zamanlı antrenman programını kurarken aynı zamanda milli takıma koçluk yapmak için Australia Institute of Sport’a geçtim.

Zorlukları sevdim; Bana birçok kez bir şeyi yapamayacağımız veya neden yapmanın çok zor olduğu söylendi. Benim için bu meydan okuma, kariyerim boyunca itici bir güç oldu ve beni Kanada Takımı’ndaki çalışmalarımda zorlamaya devam ediyor.

Bir ​​koç olarak kendinize ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Şu anda sizin için çok net ve mantıklı olan ancak yıllar içinde geliştirmeniz gereken bir tavsiye.

Kendime şu anda tüm cevaplara sahip olmamanın yeterli olmadığını söylerdim. Sonsuza kadar öğreneceğimi ve şu anki düşünme ve bir şeyler yapma şeklime meydan okuyacağımı kabul ettiğimde, kendime doğru koçluk yapma özgürlüğünü bulacağımı.

Hatalar yapacağım, aslında birçok hata sonunda beni daha iyi bir koç yapacak. Bu yüzden onlardan bir şeyler öğrenecek kadar uzun süre bu hatalarla olun.

Bu süreç kolay olmayacak, etrafınızı iyi niyetli ve bu sürecin bir parçası olmak isteyen iyi insanlarla kuşatmak son derece önemli. Programa ve ekibe hizmet etmeyenlerden kurtulun.

Antrenör olarak belirli bir hedefiniz var mı? Belki zaten ulaştığınız bir hedef veya size günlük motivasyon verecek kadar ulaşılması zor bir hedef?

Bir Olimpiyat Oyunlarında Kanada’ya koçluk yapmak ve sporcularımızın milli marşımızı dinlerken podyumda durduklarını görmek, nihai hedefim budur!

Ancak bu süreçte, koçluk kariyerime dönüp bakabilmek ve birlikte çalıştığım sporcular ve antrenörler üzerinde olumlu bir etkim olduğunu bilmek istiyorum.

Voleybolun geleceği nasıl olacak ve size göre oyun nasıl gelişecek?

Bence oyun daha da hızlanmaya devam edecek ve biz fiziksel olarak kadınların nasıl oynayabileceği konusunda tartışacağız.

Hız ve fiziksellik zamanla daha iyi olmaya devam edecek ve filenin çok üzerinde agresif çok bölgeli hücum oynayabilen daha fazla kadın ve takım olacak.

 

Shannon Winzer: ‘Don’t fear failure, fear regret. ‘ (volleybrains.com)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu