Genel HaberlerManşetRöportaj

Başkan Üstündağ, Canlı Yayında Açıklamalarda Bulundu

“Bu Tür Projesi Olan Tek Federasyonuz”

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun (TVF) Malatyalı Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, voleybolda elde edilen başarıların tesadüfi olmadığını ifade ederek, “Emek vermeden bir meyve dönüşü alamazsınız. Emek vereceksiniz ki o meyvenin dönüşünü alabilesiniz” dedi.

Ertv’de yayınlanan Futbol Akşamı programına Skype ile bağlanan Üstündağ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altyapıya ve Anadolu’daki organizasyonlara çok büyük bir önem verdiklerini dile getiren Üstündağ, koronavirüs sürecinin atlatılıp, hayatın normale dönmesinin ardından kaldıkları yerden devam edeceklerini belirtti.

Üstündağ, bir başarıda olimpiyatlarda elde etmek istediklerine dikkat çekerek, “Ülkemiz adına gurur verici işler yapacağımıza inanıyorum. Çünkü çok genç bir takıma sahibiz. Dünya ve Avrupa’da yaş ortalaması en genç iki takımdan biriyiz. Tarihi ötelendi ama hangi tarihi bize verirlerse versinler, hiç kuşkusuz biz yine organizasyonumuzu memleketimizde yapacağız” diye konuştu.

Survivor’da ‘hangi spor branşı oynansın?’ anketine voleybol cevabının büyük oranda gelmesiyle ilgili “Survivor’da Acun Ilıcalı’nın yapığı anket bana da geldi. Bununla ilgili beni çok arayanda oldu. Sosyal medyada ve bazı voleybol sitelerinde haberde yapıldı. Bu ankette voleybolun birinci sırada çıkması ardından bunun tekrar talep görmesi, ‘voleybol izlemek istiyoruz’ diyen kitlelerin olması bizi son derece gururlandırdı, mutlu etti. Anadolu’ya yayılmanın yansımasını, önemini inkar edemeyiz. Bugün biz, ‘voleybol nerede, biz oradayız’ diyoruz. ‘Türkiye’nin her yerinde voleybol olmalı’ diyoruz. Bugün muhteşem bir Avrupa Şampiyonası organizasyonunu yaptık. Türkiye’nin her yerine voleybolu götürdüğümüzde, Anadolu’dan güç alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Üstündağ, Türkiye’de Okulu olan tek federasyon olduklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Voleybol Federasyonu Lisesi var. Türkiye’de tek. Bizim otellerimiz var. Koronavirüs sürecinde otellerimizi kapattık, sağlık çalışanlarımızın emrine verdik. ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına da öz kaynaklarımızla üzerimize ne düşüyorsa ülkemiz için yaparız. Dolayısıyla da bu iletişimde, samimiyette, şeffaflıkta olduğunuz sürece yönetici de olabilirsiniz, başkanda olabilirsiniz, orayı en iyi şekilde temsil eden bir insan olabilirsiniz. Dolayısıyla bu süreçte biz, bugün ülkemizin spor adına en iyisi, en güzeli hangi planlamalarla, nasıl yapılır çalışmasını hiç göz ardı etmedik. Koronavirüs olayından önce yakinen sevdiğim, gurur duyduğumuz, çok yakın dostum Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, bir gün okulumuzu ziyarete geldi. ‘Söylenenleri burada görmek için geldim’ dedi. Okulu gezdik, gördük, ‘ben böyle bir şey görmedim’ dedi. Her öğrenciyle konuştu. Yurdumuzda 250-300 öğrenci kalıyor. Sabah, öğlen, akşam yemeklerini, eğitimlerini biz karşılıyoruz. Her çocuğa nereli olduklarını sordu Kayserili, Balıkesirli, Edirneli, Ardahanlı, Karslı, Bingöllü… Her ilden sporcu var, biz bir sporcu merkezi oluşturduk. Bugün 100’ün üzerinde bir antrenör ordusuyla çalışıyoruz. 33 ilde Fabrika Voleybolumuz var. Bugün Türkiye’de bu tür projesi olan tek federasyonuz. Havuzumuz çok geniş; dünyanın ve Avrupa’nın en genç yaş ortalamasına sahip bir takımız. Avrupa’da final oynuyoruz, olimpiyatlara katılma hakkını elde ediyoruz. Dünya Şampiyonası’nda da iki sezon üst üste Amerika ile final oynadık, birde ilk 4’e girdik. Bunlar tesadüfi, emek vermeden yaşanmıyor.”

Bir memleket sevdalısı olduğunu dile getiren Üstündağ, Orduzu’da bulunan baba ocağını hiçbir zaman kapatmadığını ve sürekli Malatya’ya geldiğini de sözlerine ekledi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu