DünyaGenel Haberler

Belçika Başantrenörü Gert Van de Broek, 1 yıl Men Cezası Aldı

Belçika koçu Gert Vande Broek için 2 yıl uzaklaştırma istendi. Disiplin kurulu bu konuda bir karar verecek. Van de Broek’un oyunculara aşağılayıcı sözlerde bulunduğu, görevini kötüye kullandığı iddia ediliyor. Lise Van Hecke, Laura Heyrman, Hélène Rousseaux, Freya Aelbrecht, Ilka Van de Vyver ve Nina Coolman; Aralık 2021’de Van De Broek’un uygunsuz davranışlarını kınamışlardı. Onlara göre Van De Broek, milli takım kariyerlerinin gerekenden çok daha erken bitmesine neden olmuştu.

Danışman Elisabeth Matthys, referanslara dayanarak, oyuncuların milli takımda yıllarca bir korku kültürüyle, zehirli bir iklimle, aşağılayıcı bir dille, yeme bozukluklarına yol açan şişman ayıplamasıyla nasıl başa çıkmak zorunda kaldıklarını özetledi.

Belçika’da 5 yıl kaptanlık yapan ve emekli olduktan sonra bir süre teknik kadroda yer alan Frauke Dirickx’in açıklamalarından alıntı: “Milli takımda geçirdiğim yıllar hayatımın en kötü yıllarıydı ve Gert Van de Broek sayesinde”

Aşağılayıcı kelimelerin kaydı küçük değildi. Şişman inekler, fahişe, çiftlik atı, dans eden gece kulübü kızları. Gert Van de Broek, savunmasında mecazlarla konuşmayı sevdiğini ve bazı kelimelerin bağlamından koparıldığını söyledi.  “Ama onları incitmek gibi bir niyetim asla olmadı. Eğer öyle olduysa, özür dilemekte bir sorunum yok. Ama Charlotte Leys’e soyunma odasından makyajlı olarak çıktığında ‘Senin fahişe olduğunu düşünecekler’ dersem, bu talihsizlik ama bu ona fahişe demekle aynı şey değil.”

Daha sonra, Van de Broek ile iyi ve hatta neşeli ilişkilerini gösteren mevcut oyuncuların e-postaları ve whatsapp mesajları okundu. Diğer zamanın ruhuna da işaret etti, ancak Matthys, böyle bir dilin on yıl önce de edep sınırlarını aştığını söyledi. Danışman Matthys: “Bir koç takıma liderlik etmeli, ona acı çektirmemeli. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için çabalamak, oyuncuları nedensiz yere gücendirmek için güvenli bir davranış olmamalı ve güç kullanmak, sert bir koçluk tarzı kisvesi altında olmamalıdır. Bu ihlal edici bir davranıştır ve normal bir otorite uygulaması değildir. Bunun normal olduğunu düşünen herkes, yanlış bir normal değerlendirmesine sahiptir.”

Van de Broek’un avukatları taraflı bir tutum benimsediğini, diğer şeylerin yanı sıra, esas olarak iddia makamı için tanıkları çağırarak ve sanıklar için tanıkları görmezden gelindiğini söylediler. Avukatlardan Walter Damen sporun özel bağlamına işaret etti ve Van de Broek’in milli takımdaki 15 yıllık görev süresi boyunca neden kimsenin dava açmadığını merak etti. Danışman Matthys, yedi defaya kadar bir raporun yapıldığını, ancak federasyonun her zaman Vande Broek’un arkasında durduğunu kaydetti.

Lise Van Hecke: O zaman kime başvurabiliriz, diye karşı çıktı. “Federal Cumhuriyet Savcılığı 2016 yılında kuruldu. Tüm personel Gert’in arkasında. Ve o TV haberindeki tüm açıklamalardan sonra artık tepkilerin ne olduğunu da görebilirsiniz.

Voleybol federasyonu, herhangi bir soruşturma yapmadan derhal Gert’e desteklerini ifade ettiler. Dinleyen kulak kim olabilirdi? Birbirimizden ve ebeveynlerimizden destek bulduk. Ama bir şey söyleseler bizim için milli takımda biterdi.” Oyunculara göre gücü bu kadar büyüktü.

Van de Broek; kadın voleybolunda her zaman en iyi çıkarları gözettiğini, milli teknik direktörlük pozisyonuna hiçbir zaman bağlı kalmadığını ve gücünün birçok alanda abartıldığını ayrıntılı olarak anlattı: “Buna ancak oyuncuların lütfu sayesinde sahibim.”

Belçika’nın Avrupa Şampiyonası’ndan hemen önce kendi ülkelerinde yeni bir antrenör aramak zorunda kalması pek olası görünmüyor. Henüz bir karar çıkmadı – yapılacak bir savunma var – ve dahası, temyiz hala mümkün.

Belçika koçu Gert Van de Broek, 1 yıl men cezası aldı. Görevini kötüye kullanma sebebiyle 1 yıl uzaklaştırma cezası aldı. Van de Broek’in askıya alma nedeniyle kendi ülkesindeki Avrupa Şampiyonası’nı kaçırıp kaçırmayacağı henüz belli değil, itiraz etmek için hala 10 günü var.

Kaynak: sporza

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu