Avrupa

Belçika Yükselişini Sürdürmeyi Planlıyor

Belçika’nın CEV EuroVolley Women’a dokuz katılımından ilki 1967’ye kadar uzanıyor, ancak ülkenin Lüksemburg ile turnuvaya ev sahipliği yaptığı 2007’ye kadar Belçikalılar kendilerini gerçekten kıtanın seçkin takımlarının bir parçası olarak hissettiler.

Bu turnuvayı yedinci bitiren takım, ilk kez ilk 10’un bir parçası oldu. Bu, son on yılda üç kez daha tekrarlandı ve 2019’da dokuzuncu, 2015’te altıncı ve 2013’te tek madalyaları bronz oldu.

Pasör ve takım kaptanı Ilka van de Vyer, bronz madalyalı takımın, baş antrenör Gert Vande Broek yönetimindeki milli takımda kalan tek oyuncu, ancak Belçikalıların son on yılda geçirdiği yenileme süreci, uluslararası voleybola yeni yıldızlar kazandırdığı için başarılı oldu.

Bu yeteneklerin birçoğu, Belçika’yı 2021 FIVB Voleybol Uluslar Ligi’nde saygın bir dokuzunculuğa taşıyarak kısa süre önce ilgi odağı oldu ve burada Olimpiyat şampiyonu Çin’i, dünya şampiyonu Sırbistan ve İtalya’yı yendiler. Sonuçta 15 maçta sekiz galibiyet elde ettiler.

Belçika voleybolunun yeni, parlak yüzleri arasında 21 yaşındaki pasör çaprazı Britt Herbots var. İtalyan devi Igor Gorgonzola Novara takımında oynayan oyuncu iki kez 30 sayı barajını aştı ve 337 sayı ile tüm skorerler arasında liderliği elde etti. Heborts’un hücum gücü yeni bir şey değil, EuroVolley Kadınlar 2019’da bu alanda 187 sayı ile üçüncü sırada yer aldı.

Orta oyuncu Marlies Janssens, bu yıl Belçika’nın VNL’deki bir başka popüler ismiydi. 1,93 metre boyunda, 24 yaşındaki oyuncu, 23 ile ace ile bu alanda turnuvanın lideri ve 40 blok ile bloklarda üçüncü sırada yer aldı.

Onuncu kez EuroVolley Bayanlar Şampiyonası’nda yer alacak olan Belçikalılar, başka bir sağlam turnuva daha geçirecek gibi görünüyor. Yine de ev sahibi Sırbistan, Bosna-Hersek, Azerbaycan, Rusya ve Fransa ile birlikte Belgrad’daki güçlü bir A Grubu’nun parçası olduğu gibi, en başından itibaren onlara meydan okuyacaklar.

Başarırlarsa, Belçikalılar ileriye doğru önemli bir adım daha atacaklar ve muhtemelen Kadınlar CEV Avrupa Sıralama Listesi’ndeki 12. sıralarından birkaç adım daha yükselecekler.

Guilherme Torres – CEV

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu