Avrupa

Berlin’de neler oldu?

5-10 Ocak 2020 arasındaki altı günde, üst düzey Avrupa takımları arasında Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın erkek Voleybol turnuvasında kıtanın son temsilcisini belirlemek için 15 heyecan verici maç oynandı. Sonuçta Berlin’de kazanan Fransa oldu ve Avrupa’dan İtalya, Polonya, Rusya arasına katılarak diğer kıtalardan gelen sekiz milli takım ile birlikte sporun en prestijli onur yarışında yer alma şansını kazandı.

Toplam 36.095 seyirci, maçların tadını çıkarmak ve favorilerini tezahürat ile desteklemek için Alman başkentindeki Max-Schmeling-Halle tribünlerine akın etti. Ev sahibi takımın maçları elbette en çok seyirci çekenler oldu ve Almanya ile Fransa arasındaki finali 6.577 taraftar takip etti. Ev sahibinin Bulgaristan ie yaptığı yarı final maçını  4,288 seyirci izlerken, Almanya Çek Cumhuriyeti arasındaki açılış maçını ise 4,129 seyirci takip etti.

A Grubundaki, Almanya ve Slovenya arasındaki maç iki saat 18 dakika sürdü ve turnuvanın en uzun maçı oldu. Ayrıca 228 ralliden Slovenya 116 sını kazanarak bir rekora imza attı. Aynı grupta ve aynı gün, bundan hemen önce Belçika ve Çek Cumhuriyeti arasındaki başka bir maçta da 228 ralli vardı ancak maç 1 dk.önce sona erdi ( iki saat 17 dakika). Almanya ve Slovenya arasındaki maç, turnuvanın en uzun setine de sahne oldu. Bu maçın ilk seti 44 dakika içinde 66 ralliye sahne oldu ve ev sahibi takım 34-32 kazandı.

Belçikalılar ve Çekler arasında yukarıda belirtilen oyunda, bir maçta bireysel puanlama performansında turnuvanın en yüksek sayısına ulaşıldı ve Belçikalı smaçör Jolan Cox 41 sayı üreterek 3-2 lik sonuçta rol oynadı. Fransız smaçör Jean Patry, 85 sayı ile turnuvanın en skorer ismi olurken  Alman mevkidaşı Gyorgy Grozer 80 sayı üretti. Ancak bir maç daha az oynayarak, ortalama 6.15 puan ortalaması turnuvanın açık ara en iyisiydi. Fransa, takım olarak en yüksek sayıyı üretti 330 (41 ace, 47 blok, 242 hücum).

Berlin’deki Olimpiyat elemelerinde, servis çizgisinden de bol miktarda muhteşem performans sergilendi. Grozer’ın Çek Cumhuriyeti’ne karşı tek bir maçta yaptığı sekiz ace en iyi bireysel performans oldu. Grozer ayrıca 11 ace ile genelde zirveyi Patry ile paylaştı. Turnuvanın en son sayısı servis çizgisinden Earvin Ngapeth’den geldi.

14 bir takım tarafından tek bir maçta kaydedilen en fazla ace sayısı oldu ve Bulgaristan tarafından iki kez yapıldı. B Grubu’nda Fransa ve Sırbistan maçlarında gerçekleşti. Aslanlar ayrıca, oynanan dört maçta 44  doğrudan servis sayısı veya set başına ortalama 2,6 servis sayısına ulaştıklarından bu kategoride turnuvanın en iyisi oldular.

Fransa, Slovenya karşısında yarı finalde elde ettiği  galibiyette 15 blok sayısı üretti. Fransızlar toplamda 47 blok ile en yüksek blok sayısına ulaşan takımdı. Sırbistan ise ortalama 2,9’la zirvede yer aldı. Bireysel olarak ise Fransız orta oyuncu Nicolas Le Goff Almanya maçında zirveye ulaştı. Bu maçta 6 blok sayısı üretti ve toplamda ise 13 blok ile zirvede yer aldı.

Sırbistan kaptanı Nemanja Petric, turnuvanın en başarılı smaçörü idi. Yaptığı hücumların, % 73.08’ini sayıya dönüştürdü. Sırbistan bu konuda bir takım olarak başarılı oldu ancak hücumda % 55,46 başarı oranı elde eden aynı zamanda 254 hücum sayısı üreten Almanya’nın gerisinde kaldı.

Son olarak, Slovenya Berlin’deki sekiz katılımcı arasında en iyi top karşılayan takımdı. Rakip servislerin% 26.07’sini mükemmel bir şekilde karşıladılar. İki  oyuncusu Klemen Cebulj ve Jani Kovacic ise her biri% 28.74 ile bireysel grafiğin en üst sıralarını paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu