Köşe Yazarları

Beyaz Zambaklar Ülkesi; Solhan Spor

Voleybol Aktüel olarak yıllardı dile getirdiğimiz konuları bu kez de 24 Saat Gazetesi sayfalarına taşımış. Yazar Ergun Mengi’nin ince ince anlatımıyla bir solukta okuyacağınızı düşündüğümüz bu yazı ile Solhan Spor’un gururlu mücadelesi sesini daha gür duyurur.

 

Beyaz Zambaklar Ülkesi; Solhan Spor

Bingöl İlimize bağlı 19.000 nüfuslu Solhan Kasabası, Bingöl ile Muş arasında yemyeşil tabii çayır ve meralar arasında yer almakta ve halkı genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Çalışmaları dışında bir hayli boş vakti olan gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve spora yönlendirmek için 7 gönüllünün 2013 yılında vatandaşlardan birer lira aidat toplayarak kurduğu Solhan Spor Kulübü 3. Lig ten başarı basamaklarını tırmanarak bugün Türkiye AXA Sigorta Efeler Liginde yer almaktadır. Salonu dahi olmayan Solhan Spor, salgın öncesi maçlarda 6.000 kişiye çıkan taraftarını Bingöl’deki salonda ağırlamaktadır. Geçenlerde Fenerbahçe HDI Sporu ağırladı bu salonda. Yenildi ama güzel mücadele verdi.
Kulübün Kurucu Başkanı Ali Rıza Serhilal, Solhan Meslek Lisesi’nin eski müdürüdür. Bu dönemde halkla birlikte görünen takımı kurdular. Kulübün vatandaşlardan topladığı 1 TL aidat tüm öğrenci, esnaf, ebeveyn herkesin kulübe sahip çıkmasını sağladı. Bunları öğrenince Grigoriy Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını hatırladım. Okul Müdürü Ali Rıza Serhilal, Solhan’ın, Johan Vilhelm Snellman’ıydı. Beyaz Zambaklar Ülkesinde öyle değerli bir kitap ki, Atatürk bu kitabın okul müfredatına alınmasını istemiştir.
O dönem en çok okunan bu kitap, Finlandiya’nın şimdilerde dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülke olmasının temelini teşkil etmiştir. Finlandiyalılar sürekli değişen bu dünyada kaybolmadan yürüyebilmenin yollarını bulmuşsa; Solhan da bunu yapmıştır.
Snellman, futbolun öne çıktığı ve “güçlü bacaklar” takımının peşinden koşan gençlere, akıl bilim egemen eğitilmiş kafalar olmazsa güçlü bacakların yeterli olmayacağını anlatmıştır
(Bkz Beyaz Zambaklar Ülkesinde s.55). Finlandiya’nın başardığını Solhan Kasabasında da görüyorum. Snellman devletten maaş alan, okumuş kişilere, “Halk sizi iyi bir maaş almanız ve akşamları sözde okuma salonlarında iskambil ve domino moynamanız için okutmadı. Okumuşların hepsi; ulusal zekâyı geliştirmek, ulusal vicdanı uyandırmak, ulusal iradeyi güçlendirmek için çalışmak zorundadır” diye haykırmakta geleceği gençlere emanet etmektedir.
Takımın taraftarları minik aidatlarla kurulan bu takımın buralara kadar gelmesinden çok gururlular. Dün takıma baktım sadece Strateji Group adıyla bir forma reklamı var önlerinde, Ne arka, ne yan, ne de şortlarında reklam vardı. Nerede Solhanlıların yaptığı gibi 1 TL aidat verecek ticari şirketlerimiz, markalarımız Solhan ve onun gibi spor kulüplerinin formalarına reklam vererek spor dostu olduklarını gösterseler.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu