Genel Haberler

Bill Walsh Ayarları

NFL’de koçluk yapan büyük Bill Walsh, “dahi” olarak biliniyordu. Öyle görünüyor ki, diğer sporlar hakkında da yazdığı ve bir pasörde aradığı şey için bir şablon hazırlamak için biraz zaman aldı.

Bir pasörde sadece iyi eller ve teknikten daha fazlasını arıyorum.

Doğal rekabetçi içgüdüler ortamın önkoşuludur.

Yaratıcılığını kullanabilmek ve sistemin ötesine geçmek için biraz kendine has özellikleri olmalı.

O zaman hızlı iletişim ararsınız. Bazı pasörlerin  sadece hızlı bir teması vardır. Bu onları daha verimli oyuncular yapar.

Çeviklik ve hareket de çok önemlidir. Ayaklarını hızlı bir şekilde çekebilen, fileden hızlı bir şekilde çıkabilen bir pasör, daha hızlı bir şekilde oyun kurabilir.

İşlevsel, içgüdüsel zihinsel süreç – ayaklarınız üzerinde düşünme yeteneği – sadece temel zekâdan daha önemlidir.

Görevin kendisi içinde gelişip koçla ilişki kurabilecek bir kişi istiyorsunuz. Kendinizi alt etmek istemezsiniz; bir pasör antrenörün sistemi içinde çalışmalıdır.

Pasörünüzü seçtikten sonra, başarının ilk faktörü onun güvenilirliğidir. Takım arkadaşları performans gösterebileceğine gerçekten inanıyor mu? Bu güvenilirliğin oluşturulması zaman alabilir.

Bir diğer önemli faktör, bir pasöre güven tesis etmektir. Bir süre boyunca kendini kanıtladığında, oyuncular şimdi ne bekleyecekler. Pasör hatasız oynamaya başladığında, oyuncular takımın sorunsuz çalışabileceğine inanırlar.

Sonra pasörün becerikliliği var. Oyuncular pasörün doğru oyunu yapacağını bilir. Çözülmeden en zor durumlarda çalışacağını biliyorlar. Hem kritik oyunları hem de rutin oyunları yapabiliyor.

Son olarak, oyuncular pasörden ilham aldıklarında manevi liderlik kalitesi vardır. Her şey performans ile yapılır. Grup sohbetindeki diyalog değil. Bu spontane hareketi, oyunu kazanan kritik oyunu yapma yeteneğidir.

Oyuncuların en çok aradığı şey, sakin bir etki yaratan, sakinleştirici bir etkidir, bu yüzden sürekli olarak çığlık atan bir pasör yerine onunla en çılgın anlarda sohbet edebileceklerini bilirler. Bir pasörde liderlik, açık duruş anlamına gelmez. En zor koşullar altında iletişim kuruyor.

Tamam, yeterince adil. Aslında ayar hakkında yazmıyordu. Ancak Amerikan Futbolu’nda oyun kurucu hakkında yukarıdaki (bu kitabın 14-16. Sayfasında) yazmıştı ve açıkçası bir pasör olmanın daha iyi bir tanımını hiç okumadım veya duymadım. Sadece altı hafta önce hatırlamamı diliyorum 🙂

https://marklebedew.com/2012/07/24/bill-walsh-on-setting/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu