Dünya

Bir Afrika Aslanı

Afrika’da ve daha uzakta bulunan hemen hemen her ödülü aldı; dünya çapındaki kulüpler tarafından aranıyor; ancak Ahmed ‘Salah’ Abdelhay, memleketi Mısır’a ve kökleri Kahire’li Al Ahly’ye sadık kaldı.
Milenniumun başlangıcında uluslararası kariyerine Al Ahly ile başlayan 36 yaşındaki oyuncu, Rusya’nın Kaliningradlı Dinamo Yanter, Suudi Arabistan’ın Riyadlı Al Hilal’inde kısa süreli yarışmalarla yurtdışında yarıştı. Türkiye’de Halkbank ile üçüncülük ve Avrupa CEV Kupası’nda altın madalyakazandı ve Galatasaray formasını giydi.
Salah, Al Ahly dışında evinde Kahire’de Talaea El Gaish için de oynadı, ancak şimdi 2018’den beri Al Ahly ile geri döndü. Şanlı kulüp kariyerinde yedi Afrika Kulüp Şampiyonası şampiyonluğu kazandı (Al Ahly’li altısı) bunun dışında beş Arap Kulüpler Şampiyonası altın madalyası elde etti.
Salah’ın, 2003’te ilk katıldığı ve 2005’ten 2015’e kadar Afrika Şampiyonalarında en az altı altın madalyaya sahip olduğu Mısır milli takımıyla daha da fazla farkı var.
Ve bunlara Salah’ın topladığı çok sayıda bireysel ödül dahil değil. Kendisini son yirmi yılın tartışmasız en iyi oyuncusu olarak belirlediği Mısır ve Afrika’nın ötesinde, 2011 FIVB Dünya Kupası’nda en iyi hücum oyuncusu olarak ve aynı yarışmanın 2015 sezonunda da en çok sayı üreten oyuncu olarak damgasını vurdu. 230 sayı (veya maç başına 21 sayı).

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu