Genel HaberlerManşet

Bir Ödülün Hikayesi

Türk Spor Ajansı'ndan Remzi Yılmaz, Fenerbahçe Opet'e'ye takdim ettiği ödül sonrası görüşlerini yazdı.

9 Ocak Pazar günü TMOK tarafından Fenerbahçe Opet’e verilen “Davranış Dalında Şeref Diploması” ödülünü takdim eden TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz’ın Türk Spor Ajansı’ndaki köşesindeki yazısını sizlerle paylaşıyoruz…

BİR ÖDÜL HİKAYESİ…

Bu sütunlarda birkaç yazımı okuyanlar bilir, benim ana konum her zaman Fair Play’dir. Mensubu olmaktan gurur duyduğum TMOK Fair Play Komisyonu olarak yaptığımız çalışmaların sonuca yansımasını gördükçe, duyduğumuz gurur daha da artıyor.

Örneğin bugünkü Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı’nın ödülünü vermek için gittiğimiz Burhan Felek Spor Salonundaki yaşananlar, bunda ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi.

Öncelikle burada Fenerbahçe Opet’e bu ödülün neden verildiğini anlatmam lazım ki önemi anlaşılsın.

Geçen sezon oynanan Beşiktaş derbisinde zor bir dönemden geçen siyah beyazlı takımın maça genç bir kadro ile çıktığını öğrenen teknik ekip, takımı sahaya gençlerden oluşan bir kadro ile sürerek dengeyi sağlamaya çalışmıştı. Bu hareket zaten başlı başına bir fair play olayıyken, maç sonunda çekilecek galibiyet fotoğrafına, bu takımın dünyaca ünlü kaptanı Eda Erdem Dündar, Beşiktaşlı kızları da davet ederek, fotoğrafın toplu çekilmesini sağlamış, tribünlerden de büyük alkış almışlardı.

Jüri bu davranışı karşılıksız bırakmadı ve Fenerbahçe Opet’i Şeref Diploması ödülüne layık gördü. Tören planlamasını yaparken, Fenerbahçe Opet’in uluslararası maçları, lig maçları ve milli maç gibi yoğun trafik nedeniyle en sona kalmıştı. Hatta sona kalmakla kalmayıp 2021 yılı içinde verilmesi gereken bu ödül 2022’ye bile sarkmıştı.

Fenerbahçe Opet’in bu önemli ödülünü takdim etmek için Burhan Felek Spor Salonu’na Komisyon Danışma Kurulu Üyemiz Tuğba Gider ile birlikte gittik. Yıllar sonra gittiğim Burhan Felek’te, öncelikle Fenerbahçe Opet’in Menajeri Pelin Çelik ile salonun girişinde buluştuk. Fenerbahçe’nin misli.com Sultanlar Ligi’ndeki rakibi Bolu Belediyespor’du. Gerek pandemi koşulları ve gerekse federasyonun kuralları nedeniyle öncelikle gözlemci ve hakem heyetini bilgilendirmemiz gerekiyordu. Hakem odasında maçın gözlemcisi Gökhan Dağ, karşılaşmanın baş hakemi Ramazan Çevik ve yardımcı hakemi Onur Coşkun’u son hazırlıklarını yaparken bulduk ve kendilerine durumu izah ettik.

Gözlemci Gökhan Dağ, önce tereddüt etti. Bunun bir başarı ödülü olmadığını, bir fair play ödülü olduğunu anlatınca normal karşıladı. İçeride ısınmakta olan Bolu Belediyespor yetkililerine de durum bildirildi. Sanıyorum Fenerbahçe’yi motive edecek bir olay olup rakibin bundan rahatsız olabileceğini düşündüler. Ama ödülün anlamını ve gerekçesini anlatınca, herkes birden tören için adeta seferber oldu.

Baş hakem Ramazan Çevik, anlattığımız Beşiktaş maçında yaşananları hatırladı. Birlikte töreni organize edip, yayıncı kuruluşu da bilgilendirerek her şeyi hazırladılar. Bizi de protokol tribününe davet ederek orada misafir ettiler.

Takımların ısınma süreci tamamlandıktan sonra maç seremonisi öncesi Fenerbahçe Opet’in Kaptanı öne çıkarak takımının önünde ödülü aldı. Gerek kendi takımıyla, gerek milli takımla Olimpiyatlar dahil birçok uluslararası maçta forma giymiş, birçok ödül almış Fenerbahçe Kaptanı Eda Erdem Dündar, o kazanılan maçlardan sonra yüzünde beliren gururlu gülümsemesiyle karşımızdaydı. Pandemiye rağmen neredeyse dolu olan salonda yapılan anons ile birlikte kopan alkışlar arasında, ben Fair Play Şiltini, Danışma Kurulu Üyemiz Tuğba Gider Şeref Diploması’nı takdim ettik.

Burada asıl bizi mutlu eden, Gerek gözlemci Gökhan Dağ’ın ve gerekse Başhakem Ramazan Çevik’in bu büyük ve onurlu ödülün sahibine ulaştırılması için gösterdikleri çaba. Bu çabayı ancak ve ancak Fair Play’in anlamını, önemini ve sporun ve insanlığın gelişimine katkısını bilen bir insan gösterir.

Maçın Gözlemcisi Gökhan Dağ, Başhakem Ramazan Çevik, Yardımcı hakem Onur Coşkun ve Voleybol Federasyonu’nun Medya ve İletişim Görevlisi Burak Gengönül’e komisyonumuz adına teşekkür ederiz.

Fenerbahçe Opet’in Menajeri Pelin Çelik’e, ekibimize gösterdiği sıcak karşılama ve ev sahipliği için organizasyonu başarıyla tamamlamamıza katkısı için teşekkür ederiz.

Yazıda adı geçen ve kendisine cevap hakkı doğan Gözlemci Gökhan Dağ’ın sitemize yolladığı mesaj aşağıdadır:

Ödül haberinde yaşamış olduğum tereddüt ödülün nevi veya sebebi değil, federasyon ile yazıştık bilgileri var demelerine rağmen federasyondan bana ve hakemlere bir bildirim yapılmamıştı. Bu nedenle MHGK Başkanı ile görüştükten sonra tabi ki üzerimize düşeni yaptık.
Saygılarımla.
Gökhan Dağ

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu