Dünya

Birden Fazla Pozisyonda Oynayabilen Uluslararası Bir oyuncu

Çok az oyuncu uluslararası voleybolda en yüksek seviyede birden fazla pozisyon oynayabilir ve Amerikalı yıldız Matt Anderson bunlardan biridir.
33 yaşındaki tecrübeli oyuncu, 2008’den beri ABD erkek milli takımının bir parçası ve smaçör ya da pasör çaprazı olarak oynadığında etkili oldu. Çok yönlülüğü sadece çeşitli becerilerdeki muazzam kabiliyeti nedeniyle mümkün olsa da, Anderson, pozisyonundan bağımsız olarak onu etkili kılan yönünün zihniyeti olduğuna inanıyor.

“Kendime güvenmem, topu smaçlayabileceğim, servis atabileceğim, top kurtarabileceğim ya da pas verebileceğimi bilmemden değil. “Topu kritik anlarda isteme, onunla rahat olma ve doğru kararı vereceğime güvenme yeteneği de bunlar arasında.”

Anderson, Amerikalıların 2008 Pekin Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmasından hemen sonra milli takıma önemli bir anda katıldı. Çin başkentinde altın kazanan ekibin birkaç üyesi ile Londra Oyunları’nda beşinci olan takımda anahtar bir parça olana kadar rolünü sürekli olarak büyüttü.

Bir sonraki Olimpiyat döngüsü Amerikalılar için çok daha başarılıydı ve Anderson çok önemli bir rol oynadı. 2015 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Kupası’ndaki zaferde En Değerli Oyuncu seçildi ve 2014 FIVB Voleybol Dünya Ligi’nde kazandıkları zaferde ve Rio 2016 Oyunları’nda bronz madalya kazanmalarında önemli bir unsurdu.

ABD 2017 ve 2019 arasındaki tüm büyük uluslararası yarışmalarda yarı finallere çıktı ve Anderson, 2017 FIVB Voleybol Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası, 2018 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonası’nın ve FIVB Voleybolunun ilk ikisinin en iyi smaçörüydü. 2019 Uluslar Ligi’nde de turnuvanın MVP’si oldu.

Amerikalı yıldız takım seviyesinde de başarılı bir kariyere sahip. Özellikle de Rus devi Zenit Kazan formasını giydiği yedi sezonluk dönem boyunca, altı Rusya Kupası ve Rusya Süper Ligi, Rus Süper Kupası ve dört Şampiyonlar Ligi kazandı. Kulüp ayrıca, 2017 yılındaki altın da dahil olmak üzere FIVB Voleybol Erkekler Kulübü Dünya Şampiyonasında üç madalya topladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu