Köşe Yazarları

BJK – Fenerbahçe ve Galatasaray – Karayolları

Merhaba sevgili takipçilerimiz,

Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde 16 Ekim Çarşamba günü oynanan 2. hafta maçlarından BJK- Fenerbahçe OPET ve Galatasaray HDI Sigorta – Karayolları Spor Kulübü maçlarına ait analizlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

BJK – Fenerbahçe OPET:

FB şampiyonluğa oynayacak bir kadro kurdu fakat Vargas ve Kelsey olmayınca bu iddiasından çok uzak kalıyor. Yabancısız oynayan BJK ilk sette daha iyi ve doğru voleybol oynadı.
FB servis karşılamada aksayınca ortadan Eda’yı kullanamıyor ve tüm skor yükünü Mihajlovic e kalıyor.
Bunu niye vurguladım ,tüm takımlarımız oyun kurgularını yabancı oyunculara göre kuruyor. Parası çok olanlar dört tane yabancı alıp bu oyuncuların aldığı sayılarla maçları kazanmaya bakıyor. Bu arada TÜRK sporcularımız ne yazık ki oyunda çok az sorumluluk alıyor ve gelişmeleri de çok az oluyor. Bu konuda BJK, Karayolları, bu sene YSK genç sporculara şans veren yapılarıyla takdiri hak etmekte. Vargas’ın sakatlığı Ceren için şans oldu bence, geçen seneki sakatlıktan sonra bu sene çok güçlü döndü sahalara. İnşallah bu gelişmesini devam ettiği ve milli takımımıza da katkı verir. Şu anda FB Vargas’ın dönmesini ve hücumda üstünlük kuracak yapının oluşmasını bekliyor.

BJK kadrosunu mutlaka yabancı smaçörler ve pasör çaprazları ile güçlendirmeli. Üç köşe yabancı ile BJK ilk dördü zorlayacak bir kadro olur.

ilk set 21 sayı alan BJK, 2. Ve 3.setleri 13 sayı alarak tamamladı. Bu, BJK’li sporcuların bu maçı iyi oynayarak, kazanabileceklerine inanmadığını gösterir. Rakip kim olursa olsun, şartlar ne olursa olsun BJK gibi büyük camia takımları sahada başka bir psikoloji ile mücadele etmeli.

FB’de Naz, her zamanki gibi takımı yönetti, iyi manşetlerde hep orta oyuncuları kullandı. Kolay sayı almalarını sağladı, çabuk oyunda üst üste sayı kaybeden BJK, oyundan düştü ve FB rahat bir galibiyet aldı.

Galatasaray HDI Sigorta – Karayolları Spor Kulübü:

GS için rakip olamayacak KARAYOLLARI, sahaya çıkıp ellerinden geldiğince iyi voleybol oynadılar. Zaman zamanda çok iyi işler yaptılar. Avantaj topta orta oyuncuları arka kısa koşarken, 2 numarada pasör çaprazları ortaya 1metre topa atak yaptı ve çok güzel görünen atak oldu. Bu tür atakları Sultanlar Ligi’ndeki hiç bir takımımız yapmadığı düşünülürse ne kadar değerli olduğu anlaşılacaktır. Tüm takım, genç Türk oyunculara şans veren kulüp olması bakımından değerli benim için. Yabancı 4 numaralarından skora katkı da alamiyorlar, servis karşılaması da kötü olan oyuncu takımını zora sokuyor. Galip gelirler, mağlup olurlar ama sahada olsunlar, voleybolu heyecanla oynasınlar.

GS güzel bir antrenman maçı oynadı. Pasör çaprazı Alesia ve Yunan 4 numara smaçörleri Anti takıma neredeyse hiç katkı veremiyor. Bu durum ilerleyen maçlarda düzelecektir mutlaka yoksa işler GS hedefleri için çok zora girer.
GS’da pasör Nilay oynuyor. Bu çok sorun değil ama bir yıldan fazla ara vermiş Nilay, ne kadar hazır tüm ligi götürmeye, iyi hesaplamak lazım bence. Aynı şey, smaçör Cansu içinde geçerli. Güldeniz sağlıklı ise Cansu’nun O’nu kesmesi imkansız ama görünen o ki Güldeniz şuan için düşünülmüyor. GS’nin orta oyuncularını devreye sokarak daha çabuk ve modern voleybol oynayabilmesi için manşeti getirecek Güldeniz’i mutlaka oynatması gerekiyor. Nitekim 2 set 14/18’de mağlup iken Cansu-Güldeniz değişmesi 25/22 seti GS’a kazandırdı.
3.sete Güldeniz ile başladı GS, demek sakatlığı vs sorunu yokmuş 22/19’da Güldeniz’in yaptığı defans sonrası Yunanlı oyuncu smaçla 23.sayıyı alınca tüm takım Güldeniz e koşması sahada Güldeniz’in olmasının ne anlama geldiğini anlatıyor. 25/21 seti aldı GS.
GS’de yine söylüyorum YABANCI OYUNCULAR SKORA KATKI YAPMAYA VE SORUMLULUK ALMAYA BASLAMALI. Çağla’nın da takım içinde kalması sağlanmalı. Yanlış transfer gözüken Anti yerine daha etkili olacak, servis karşılaması daha iyi bir smaçör alınmalı yoksa bu çıkan manşetlerle GS orta oyuncuları, skora katkı yapamayacak ve istenen iyi voleybol oynanmayacaktır.

Saygılarımla,

Osman Uraner

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu