Köşe Yazarları

BJK- GS maçı üzerine…

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

19 Ekim Cumartesi günü TRT Spor 2 kanalından naklen yayınlanan BJK – Galatasaray HDI Sigorta maçında gözüme çarpan bazı noktalar hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Galatasaray’ın aldığı yunan 4 numara smaçör Ant, i bu takıma Eczacıbaşı, Vakıf, FB karşısında katkı vermez. Diğer maçlarda en skorer olmasının da bir önemi yok, çünkü en iyi şartlarda yine 4.olur GS. Peki GS Anti’siz 4. Olur mu? Bence olur. Yunan liginden smaçör almak çok enteresan. Umarim ben yanılırım, GS’a süper katkı yapar ve ilk 2 takım arasına girer Cim Bom. GS’da Alesia ile Belien skora katkı yaparsa işler yolunda gider ama bu oyunculara önlem alan takımlara karşı işi zor gözüküyor GS’ın.

BJK kadrosu bu kadar kötü voleybol oynayamaz. Yabancısız olmaları kendi kalitelerini inkar eder şekilde. Maçları konsantre olmadan ve çok yumuşak oynuyorlar. Rakibe hemen teslim oluyorlar. Servise karşı manşet en büyük sorun! Manşet çıkmayınca orta oyuncu Büşra’dan da yararlanamıyorlar. Çıkan manşetlerde de pasör Arelya, ortayı kullanmıyor. Uzun Ceyda, orta da Fatma, pasör İrem’li bir kadro hazırlanmalı. GS’a karşı oynanan oyun bunu gösterdi. Fatma oynadığı sürece çok faydalı oldu. 3.set 24/23’te Alesia’ya blok yaparak seti BJK’ye kazandırdı. Ayrıca 2.set 24/12 GS galipken oyuna giren İrem, takımı çok iyi oynatıp 1/8’lik BJK galibiyeti sağlamıştı  ama 3.set yine İrem ile başlanmadı. En az iki yabancı smaçör alınmazsa BJK in bu sene işi çok zor gözüküyor. Kaptan pasör çaprazı oynayan Dilara da çok top almasına ve skor yapmasına rağmen daha kuvvetli ataklarla oynamalı, işi zor çünkü 2.bir köşe alternatifti yok şu anda.

Voleybolun bazı temel kuralları vardır voleybolun ve tüm oyun bu kurallara göre oynanır..
1. Karşı takımın servis karşılaması kötü olan oyuncusuna servis atılır ki, kötü manşet alınsın ve topun atılacağı yer belli olsun. Oraya çok iyi blok yapabilecek zaman olsun, bloğa göre de defans yerleşsin..
2. Karşı takımın önde olan en kuvvetli amatörüne servis atılır ki, manşet alıp hücuma zor gidilebilsin.
İki takım da bu konuların sadece SERVİS KARŞILAMASI KÖTÜ OLAN OYUNCUYA SERVİS ATTI ZAMAN ZAMAN. O kadar…
3. Servis atarken, daha maç başlamadan karşı takımın en çok top alan oyuncusu bellidir ve orta oyuncular o oyuncu neredeyse ona yakın oynar. Hele son sayılarda direk o oyuncuya gider. Alesia 26 sayı ile oynadı maçta ama bir o kadar topa BJK çok kötü blok kurdu. Defans hiç yapmadı..
4. Karşı takımın bloğu, kötü oyuncuları nerede ise o koridordan hücum edilir. İki takım da bu kuralı neredeyse hiç kullanmadı. Daha çok ezbere oyun ve pasör çaprazlarına top atarak oynandı oyun. Bu da galibiyeti GS’a çevirdi. Smaçtan başka katkısı olmayan Anti ile Alesia, maçı GS’ın kazanmasını sağladı.
5. İyi çıkan manşetlerde ortadan kısa, kurşun, tek ayak, arka kısa paslarla hücum edilir ki, karşı orta adamı blokta köşelere gidemesin. Geç gitsin. Burada da çok fazla orta oyuncuları kullanmadı iki takım da. Özellikle BJK Dilara’yı rahatlamak adına daha çok ortayla oynayabilirdi ama yapmadı yada kötü paslarla oynadı..
GS çok daha kuvvetli ve skoru herkesin paylaştığı bir oyun yapısını bulabilmeli ama şuan için zor gözüküyor. İlk dörde girmek için tempoyu çok yükseltmeliler. Eldeki kadro ile bunu yapmaları çok zor olacak.
BJK bir an önce iki yabancı 4 numara smaçör almalı, 3.yabancı hakkı pasör çaprazı olabilir..

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu