Genel Haberler

Blok Yapmanın Temelleri

Efsanevi eski Stanford teknik direktörü John Dunning’in oyuncularınıza blok yapmanın temellerini öğretmeye yardımcı olacak iki uygulama gösteriyor.

Aşağıdaki kliplerde antrenör John Dunning, blok yapmanın temellerine odaklanan çok basit iki uygulama paylaşıyor ve blok yapma konusunda bazı önemli koçluk noktaları gösteriyor. Koç Dunning başarıları :

2016 NCAA Ulusal Şampiyonası – 5 kez Ulusal Şampiyona Koçu. AVCA Onur Listesi’nin değerli üyesi (2011)
2001 AVCA Yılın Ulusal Koçu; 4 kez Pac-12 Yılın Koçu; kariyerinde 800 ün üzerinde galibiyet.

Uygulama bloklarının ilk temelleri Duvar Bloğu olarak adlandırılır. İşte o uygulamanın kısa bir açıklaması.

Oyuncular sıraya girer ve duvara bakarlar. Filenin yüksekliğini temsil etmek için duvarda bir noktayı işaretleyin. Oyuncu yukarı zıplar ve kollarını mümkün olduğunca yükseğe uzatır ve ellerini duvara bastırır. Eller, başparmak yukarıya ve küçük parmak dışarıda olacak şekilde duvara yaslanmış olmalıdır. Oyuncuların ayakları, ayakları duvara değecek şekilde öne doğru sallanmalıdır. Bu, ellerini hafifçe geri itme etkisine sahip olacak ve ağa dokunmayı önlemeye yardımcı olacaktır.  Oyuncular ayrıca arkası geri itilmiş ve dizleri bükülmüş olarak iniş yapmaya dikkat etmelidir. Bu inişi yumuşatacak ve yaralanmaları önleyecektir.

İkinci uygulama sadece kolları ve elleri içeren bloğun temelleri üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu uygulamada oyuncular engelleme yapmak için kutulara yerleştirilir. Bu, önemli bir beceri üzerinde çalışmak için harika bir yoldur, aynı zamanda bedenlerine sporda gerekli olan tüm atlama ve iniş tekniğini gösterir.

Burada koç, blokörlere karşı çeşitli açılardan toplara vuracaktır. Oyuncular ağ ve top boyunca uzanmaya çalışabilirler. Ayrıca topun sahaya bloke olması için ellerini açmaya çalışma şansı bulacaklar.

https://volleyballtoolbox.net/drills/fundamentals-of-blocking

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu