Köşe YazarlarıManşet

Boğaziçi Turnuvasının Ardından…

Merhaba Sevgili voleybol severler,
Covid-19 pandemi süreci sonunda kısıtlı şartlara rağmen voleybol ile yeniden buluşmaya başladık.
Hafta sonu 1970’li yılların başından beri tanıdığım kardeşim Hayrettin Dereli Başkanın Kulübü Sarıyer Belediyespor’un düzenlediği turnuvaya gittim. Son gün maçları oynanıyordu.
Üçüncülük maçı Sarıyer Belediyespor ile PTT arasındaydı.
Sarıyer Belediyespor kazandı maçı ve turnuvada üçüncü oldu.
PTT ise dördüncü oldu.

Sarıyer Belediyespor tekrar döndüğü Sultanlar Ligi’ne kendi bütçesine göre bir takım kurmuş. Daha çok kısa oyunculardan kurulu, kadın voleyboluna Yeşilyurt Spor Kulübü ile beraber çok değerli katkı yapan iki kulüp bence Sarıyer Belediyespor. İyi insanlar, iyi niyetle, iyi şeyler yapıyor. Birçok sporcu, antrenör bu kulüpte kendine geldi gelişti daha iyi takımlara geçti. Hayrettin Dereli spor camiasından değil ama 1972 yıllarından beri büyüdüğümüz, yazlıkta her hafta kumda voleybol organizasyonları yapar, teşvik eder, destek olurdu. O nedenle kardeşim Hayrettin’in Sarıyer Belediyespor sevdasını da bildiğimden, çok önemli katkılar yapıyor voleybola. Bu turnuva bile öyle hadi deyince yapılacak türden iş değil! Epey külfetli. Hakemi, yemeği, salonu, dezenfektanı vs konuları üstlenmek cesaret ve sevgi ister.
Ligler başlamadan da tüm sporcuların denendiği bir turnuva çok faydalı oluyor tabi.
Takımları daha fizikli, güçlü oyunculardan oluşabilirdi. Özellikle orta oyuncularda boy çok önemli. Ayrıca kadrolarında 3-4 genç oyuncu yatırımı da yapılsa iyi olurdu. Kendi sporcusunu yetiştirmedikçe Sarıyer Belediyespor gibi takımların işleri hep çok zor olacak.
Pasörleri de Sultanlar Ligi için önde iken zayıf kalacak gibi. Dördüncü sette çok geride iken oyuna giren İrem, takımı çok iyi oynatıp maçın 2-2 ye gitmesine engel oldu ve 3-1 kazandılar. Dilara pasör çaprazı olarak elinden geleni yapıyor ama onu ortaya koyup, pasör çaprazına uzun, sert topa vuran bir yabancı alınırsa takım bir basamak daha yukarı seviyeye çıkar diye düşünüyorum. Libero da bana göre zorluk yasayacak maçlarda. Kenarda eski liberolarını zorlayıp hazırlamaları daha doğru olacaktır. Bir ara orta oyuncu oynadığını bildiğim İkbal’i 4 numaradan oynatma isteği çok enteresan geldi bana. İkbal yıllardır servis karşılamaz, defans yapmaz, libero ile değişir arka alanda. Başarısız olunca Miniriye ile değiştirildi. Sağlıklı bir İkbal bu takımda ilk 6 oynamalı. Sakat ise 4 numarada denemek ne anlama geliyor anlayamadım? Sarıyer Belediyespor bir, iki değişik uygulama ile daha iddialı bir takım hâline gelebilir yoksa 8.likten aşağıda olmayı göze almalılar.

PTT çok oyuncu değiştirdi bu sene. İyi mi, kötü mü oldu maçlar başlayınca belli olacak. Bu kadar oyuncu değişikliği gerekli miydi diye düşünmek lazım? Ama bu sene lige çıkan 4 takım, BJK (lige katıabilirse), Beylikdüzü takımları PTT’yi zorlayacak güçte değiller gibi. Orta sıralarda yer alacak bir kadro görünümünde PTT

Final maçı Galatasaray ile Kuzeyboru takımları arasında oldu.
Galatasaray maçı çok rahat kazandı. Servis karşılama sorunu bir takımı nasıl çaresiz bırakır bir kez daha gördük maçta. Topa vuran oyuncular olması, galip gelmek için yeterli olmaz. Topu oyuna sokamazsanız işiniz zordur. Galatasaray topu oynamayı bilen tecrübeli takım, servisi istediği yere çok iyi atınca sayı farkı onlu sayıları buldu ve 2.set hariç hep sayı farkı onlu oldu. Ama Galatasaray kadrosu, iki yabancı ile takviye edilmeli. Yoksa yıllardır elde edilen dördüncülük sıralaması, bu sene hiç beklenilmeyen yerlerde bitebilir. THY, Aydın Büyükşehir Belediyespor hatta Nilüfer Belediyespor bile bu Galatasaray’ı kendi evlerinde seyirci desteği ile yenecektir.

Kuzeyboru sene basından beri çok büyük reklam ile yatırım yapıp, ‘ilk üç takım arasında olacak kadro kuracağız’ diyorlar. Organizasyonları, taraftar grupları, yönetim açıklamaları hep çok iddialı ama görünürde en önemli sorun gözlerinden kaçıyor. Kadro kurmak ile işi halledeceğini sanan kulüpler hep hüsrana uğramıştır. Kuzeyboru ses getirdikleri açıklamalar kadar doğru yapılanma içinde gözükmedi bana. Kadro 4 yabancılı ama bakalım bu oyuncu kadrosunu nasıl kullanacak, çalıştıracak, yarıştıracak antrenörleri? Kuzeyboru kulübü hedeflerine antrenörleri performansına göre ulaşabilecek gibi. İkinci pasörleri çok zayıf. Liberoları Galatasaray kalitesinde servis atan takımlara karşı çok aksayacak, bugün belli oldu.

Maçlar sırasında Sarıyer Belediye Başkanı geldi. Maç oynanırken heyecanı, samimiyeti, mütevaziliği beni çok etkiledi. O esnada (yanlış hatırlamıyorsam) 5.500 çocuğu okuttuğunu, yine çok başarılı, il dışından gelen 500 çocuğa da Belediyespor tesislerinde yer verdiğini konuşurken duydum. Kurulan takıma da bütçeleri çerçevesinde destek vererek katkı yaptıklarını söyledi. Sayın Belediye Başkanı yıllardır çok değerli katkılar veriyor Hayrettin Başkanla beraber kadın voleyboluna. İnşallah başarılı olurlar ve destekleri artarak devam eder voleybolumuza
Kupa ve lig maçları öncesi uzun bir aradan sonra izlediğim voleybol maçları ile yorumlarımı paylaştım.
Kalın sağlıcakla….

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu