Köşe YazarlarıManşet

Bolu Belediye Spor İzmir’den Galibiyetle Döndü

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri; 

Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediye Spor – Bolu Belediye Spor maçı İzmir’de Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık yüz seyirci vardı. İzmir BŞB’nin kendi sahasında ikinci maçı. Bolu Belediye Spor’un deplasmanda ikinci maçı ve bu maça çıkmadan önce liderdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Spor; Esra Nur SOLGAN, Tülay ÖNER, Deniz ÜSTÜNSOY, Nur Sena KASAP, Dilara YERGÜN, Ezgi BÖKE, (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

Bolu Belediye Spor; Burcu ŞENTÜRK, Danıjela DZAKOVİÇ, Selin TOY, Hanna KYRYCHENKO, Ayşe DİL, Buse SREBEST (Melis DEMİR – L) altısıyla maça başladı.

Bolu Belediye Spor, İzmir Büyükşehir Belediye Spor’u sahasında 3-1 yendi. Setler; 20-25 / 25-23 / 16-25 / 23-25

Birinci sette, Durum 6-6 iken, Bolu Belediye, pasör çaprası Hanna KYRYCHENKO’nun smaç servislerinin de etkisiyle 12-6 önce geçti. İzmir BŞB, teknik moladan sonra daha atak bir oyun sürdürerek aradaki farkı kapattı. 20’li sayılara gelindiğinde, Bolu Belediye 23-20 öndeydi. Seti 25-20 kazanarak deplasmanda 1-0 önde geçti.

Bolu Belediye bu sette, çok iyi servis attı. Etkili servislerle rakibini hataya zorladı. Önden çok iyi hücum etti. İzmir BŞB daha önceki maçlarda olduğu gibi, bu sette de çok hata yaptı. Oyuncular topa garantili vurma davranışı gösterdiler. Böyle olunca rakip topları rahatça aldı.

İkinci sette, İzmir BŞB, rakip 16-13 iken seti skor olarak geriden takip etti. 5 sayılık bir seri yakalayarak durumu 18-16 yaptı. Maçın sonuna kadar skor avantajını iyi kullanarak 25-23 seti alarak durumu 1-1 yaptı.

İzmir BŞB arka savunmaya önem verdi. Rakibin arkaya atılan topları manşetle aldılar. Pasöre iyi top gelince, smaçörler daha etkili vurdular. Bolu Belediye bu sette, biraz oyundan düşer gibi oldu.

Üçüncü sette, Bolu Belediye’nin atak oyunu, iyi savunma ve etkili bloklarla seti rahat tamamladı. Takım oyuncuları arasında yardımlaşma ve oyunu takip etme üst düzeydeydi. Seti 25-16 alarak maçı 2-1 yaptı.

Dördüncü set, karşılıklı serilerin yaşandığı bir setti. Maçın en çekişmeli ve en keyif veren setiydi. İzmir BŞB, kazandığı ikinci setten daha atak, arkadan iyi savunma yaparak oynadı. Setin sonlarına başa baş bir mücadele ile gelindi. İzmir BŞB çok iyi oynadığı bu sette, 24-23 gerideyken seti kaybetti. Maçı 3-1 Bolu Belediye kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Spor;
Bu sezon üçüncü kez maçını izledim. Sezonun en etkili ve en mücadeleci maçını oynadılar. Oyuncular, daha önceki maçlara göre yardımlaşma ve işbirliği içindeydiler. Oyuncuların daha istekli ve oyunu takip ederek oynadıklarını gördüm. Özellikle ikinci ve dördüncü sette, iyi manşet aldılar. Arka savunmayı iyi yaptılar. Üçüncü set hariç, oyuncular birbirlerinin hatasını kapatma ve yardımlaşma duygusu daha fazlaydı.

Eksikliklerine gelince; Bu takım geçen yıl çok iyi blok savunma yapıyordu. Orta oyunculardan Esra Nur ile Nur Sena her ikisi de kadrodalar. Üstelik bu yıl, iki yetenekli orta oyuncu Aleyna VENCE ile Doğa Su TUNCA kadroya dahil edildi. Ama takım blok savunma yapamıyor. Orta oyuncular, hücumda kullanılmıyor. Eğer bir takım, çok dar bir oyun stratejisi içinde oynarsa, rakibin oyunu çözmesi daha kolaylaşır. Pasör hücumda köşe smaçör ile gerideki smaçörü kullanarak oynarsa, rakip topun kime atılacağını çok rahat çözer. Artık, top atılacak smaçörü ezberler, blok savunma yapması daha kolaylaşır.  Oysa ortadan zıplayan orta oyuncu neden kullanılmaz? Neden smaçör ve orta oyuncu şaşırtması yapılmaz?

Bolu Belediye Spor; ligin altındaki takımlarla maç yaptılar. Lige hazır olmayan takımlarla oynuyor olması, fikstür avantajı. Ancak, bu maçı hak ederek ve mücadele ederek kazandı. Oyuncular maçta çok az hata yaptılar. Çok iyi servis attılar. Orta oyuncular çok iyi blok yapıyorlar. Savunmayı iyi yapıyorlar. Yardımlaşma ve işbirliği üst düzeyde.

Topa iyi vuran iki yapancıları Hanna ile Danıjela bugün çok iyi oynadılar. Hanna bu ligin, sanırım en etkili servis atan oyuncusu. İyi servis atması ile kalmıyor, çok iyi hücum yapıyor. Topa her yerden vurabiliyor. Yabancı oynatacaksanız, böyle oynamalı. Danıjela, çok uzun boylu olmamasına rağmen geriden çok iyi vuruyor, topu rakip sahaya adrese teslim bırakıyor. Burcu ŞENTÜRK, bu sezon şu ana kadar izlediğim ve lige en hazır olan pasör oyuncu. Takımı çok iyi oynattı. Köşeleri iyi kullandı, geriden atak yapacak oyuncuyu etkili bir şekilde atak yapmasını sağladı.

Bolu Belediye Spor Antrenörü Salih YERGİN, takımı kenarda çok iyi yönetti. Oyuncusuna güven verdi, onları motive etmesini bildi. Hakemle uğraşmadı, üstelik hakemle çok iyi diyalog içindeydi. Oyucusunun hakeme itirazında, hemen uyardı, hakeme döndü, el işaretiyle “Ben ve oyuncularımın sizinle hiçbir sorunu yok, kararınız kabuldür” anlayışı içinde geridönütler verdi. Kaybedilen sette dahi, oyuncusuna bağırıp çağırmadı. Sakin, vakur, kararlı ve güven veren bir antrenör izlenimi verdi.

Daha az hata yapan, daha iyi servis atan ve daha iyi blok yapan takım kazandı.

 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu