AvrupaGenel HaberlerManşet

Boş zamanlarında uluslararası hakemlik yapan İtalyan

İtalyan uluslararası voleybol hakemi Simone Santi, İtalya'nın merkezindeki Umbria bölgesinde bulunan Umbria TV ‘de görev yapmakta olan bir gazeteci.

İtalyan uluslararası voleybol hakemi Simone Santi, İtalya’nın merkezindeki Umbria bölgesinde bulunan Umbria TV ‘de görev yapmakta olan bir gazeteci. Boş zamanlarında uluslararası hakemlik yapıyor.

Simone Santi, hakemlik kariyerine 1982 yılında başladı. 1990 yılında ulusal seviye (B) ve 1994 yılında ise en üst seviye (A) hakemi oldu. 2000 yılında Uluslararası düzeyde geldi. 2010 yılında Ümit Sokullu ile Brezilya-Küba dünya şampiyonası final maçında hakemlik yaptı. 2011 yılında FIVB hakem adayı oldu. 2012 yılında Londra’daki olimpiyat oyunlarında hakemlik yaptı.

Simone Santi’nin dünyada en sevdiğin hakem ise bir Türk hakem Ümit Sokullu

Simone Santi, Londra 2012’deki olimpiyat oyunları ve dünya ligindeki  Belorizonte’de (Brezilya) 22000 seyirci önünde oynanan Brezilya – ABD maçını unutamıyor.

Santi, Türk voleybolunun iyi bir yolda olduğunu düşünüyor. Birçok Türk oyuncunun dünya çapında olduğu düşüncesinde. Ancak başka bir ülkede oynayarak daha fazla deneyim kazanmaya ihtiyaçları var. Çoğu zaman uluslararası maçlar iyi bir tecrübe kazandırır.

Santi’nin uluslararası maçlarda oldukça fazla tecrübesi var. Bu açıdan vermiş olduğu bir kararın GDS sonucunda değişmesi onun için bir sorun teşkil etmiyor. Ancak bu konunun genç hakemler için sorun olabileceğini düşünüyor.

Santi, Urbino’daki üniversitede sosyoloji okuyor. Sosyolojinin mesleği için harika bir şey olduğu düşüncesinde..

Birçok hakemin tek hayalinin olimpiyat oyunları olduğu düşüncesinde. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için görev aldığı anı muhteşem olarak tanımlıyor. 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarının inanılmaz olduğunu düşünüyor. Organizasyonlar, konum ve herşeyin harika olduğunu düşünüyor.

İtalya’da sezon öncesinde birçok toplantının konusu olarak psikolojinin ana özne olduğunu söylüyor. İtalyan hakemler psikolojik alanında uzman kişiler eşliğinde dersi takip ediyorlar ve ders bittiğinde dersle ilgili birçok test yaptırıyorlar.

İtalyan taraftarların genellikle diğer voleybol takımlarının taraftarlarına saygı duyduğu düşüncesinde. İtalya’da voleybol maçında taraftarlar konusunda sıkıntı olmadığını söylüyor.

Çalıştığı pozisyon olan C.O.N.I. dünyadaki CEO ile aynı manadadır. C.O.N.I, İtalya’daki tüm spor aktiviteleri için yetkilidir. 120.000 takım ve 12.000.000 oyuncuyu kapsar.

CEV Şampiyonlar Ligi’nin kıtadaki her takım için harika bir turnuva olduğunu düşünüyor. Avrupa ve Avrupa seyircisi için en iyi oyuncuları izleyebilmek için büyük bir fırsat olduğu düşüncesinde.

İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Dinamo Kazan maçında atmosfer nasıldı?

Simone Santi, İstanbul’da birçok kez hakemlik yaptığını söylüyor. Her zaman organizasyon mükemmeldi diyor. Son olarak İstanbul’da yönettiği Fenerbahçe-Dinamo Kazan maçı için süperdi düşüncesinde. Tribünlerde pek çok taraftar vardı ama Kazan’a ve oyuncuya saygı duyuyorlardı. Voleybolda Saygı ve Fair Play çok önemlidir diyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu