Avrupa

Bosna Hersek’in Saha İçi Ve Dışındaki Rol Modeli

Sara Glibić, Bosna Hersek U19 milli takımının kaptanı ve ülkesinde bir nesil genç voleybolcuların lideri. Visegrad doğumlu olan 184 cm boyundaki bu oyuncu 2002 li ve pasör çaprazı olarak oynuyor. Drina Visegrad’daki OK HE ekibindeki başarılı performansların ardından, ZOK Bimal-Jedinstvo Brcko’nun en iyi Bosna takımına geçti. Onun için, Bosna Hersek’in şu anki ve arka arkaya 13 şampiyonu olan sözde “Brcani prensesleri” ile performans sergilemek kesinlikle zor.

“Voleybol aşkım sekiz yaşındayken ortaya çıktı. Antrenmana başladığımda, bir gün ülkem için oynama fırsatım olacağına dair hiçbir fikrim yoktu. Kadınlar için en güzel spor sevgisi ben daha eğitime başlamadan önce ortaya çıktı ve sadece durmadı, her geçen gün daha da büyüyor. Bugün Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil etmek için 11 kızla birlikte buradayım ”diyor Sara. “Bunun kolay olmayacağının farkındayız, ancak aynı zamanda tüm rakiplerimizi yenmeye de hazırız, başlangıcı ve şampiyonanın sonucunu dört gözle bekliyoruz.”

Geçen ayı birlikte geçirdiklerini ve aynı takımda oynadıkları önceki iki yılı da değerlendiren Sara, birbirleriyle hem sahada hem de özel olarak tanıştıklarını ve kaliteli bir takım olduklarını düşündüklerini söylüyor.

“Çok sayıda kaliteli takım olduğunun farkındayız, ancak sahaya çıkıp sadece bildiğimiz şekilde oynamaktan korkmuyoruz. Sahadaki atmosfer harika, hem birbirimizle hem de koçlarla iletişimimiz harika. Ekibimize liderlik eden ve bizi zirveye taşıyan harika insanlarımız var. Hazırlıklar sırasında başımıza gelen ve önümüzde olan tüm güzel şeylere ek olarak, birkaç kız bizi yavaşlatmayan, daha da güçlü bir şekilde ayağa kalkmaya teşvik eden durumlar geçirdi.”diye ekliyor.
 

Baş antrenörü Natmir Buljubasiç’in seçtiği takımda kendisine ek olarak Irena Vukoje, Anastazija Celar, Sara Garic, Sara Markovic, Nikolina Albijanic, Neira Joldic, Katarina Popic, Amina Buljubasic, Amina Halilovic, Ana Marija Topalovic ve Nastja Ilic yer alıyor.

Antrenör Natmir Buljubasiç, Sara için sadece övgü dolu sözler söylüyor. “Erna Marevac’ın istifasından sonra geldiğim için burada yeniyim. Hayatım boyunca genç oyuncularla çalıştım. Balkan Şampiyonası’nda Sara Glibić’i ilk kez sahada gördüm ve ne kadar dövüşçü olduğunu anladım. Daha sonra takımım ŽOK Smeč ile ona karşı oynama fırsatım oldu. Artık milli takımda birlikte çalışma fırsatım oldu. İnanın bana, Sara, hem sahadaki hem de saha dışındaki davranışlarından Bosna Hersek’teki tüm sporculara örnek olabilir ”diye belirtti Buljubasic.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu