Dünya

Brezilya 1. sıraya yükseldi. Dünya sıralaması nasıl güncelleniyor?

İlk etap maçları Japonya’nın Nagoya kenti ile ülkemizde Antalya’da devam eden 2023 FIVB Milletler Ligi maçlarında alınan sonuçlara göre FIVB  Dünya sıralamasında önemli değişiklikler olmaya devam ediyor.

2023 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi’nde Amerika’nın İtalya’yı 3-2 mağlup etmesiyle, Brezilya sıralamada yeni lider olarak yer aldı. İtalya’nın ABD’ye 3-2 kaybetmesiyle Brezilya’ya liderlik yolu açıldı. 2023 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi başlamadan önce lider durumda olan Sırbistan ise aldığı 2 yenilgi ile 3.sıraya gerilese de ABD’ye kaybeden  İtalya’nın önünde ikinci sıraya yükseldi.

Filenin Sultanları sıralamada yedinci olarak yerini korumakla birlikte 6. basamaktaki Japonya ile arasındaki farkı 7,64 puana kadar indirdi.

FIVB Voleybol Dünya Sıralaması Nasıl Güncelleniyor

2021 Yılından itibaren sıralama güncelleme sistemi değiştirilen yeni dinamik sıralama sistemi, takımlar arasındaki her maçı sıralama puanları ekleme veya çıkarma olarak değerlendiriyor. FIVB Voleybol Dünya Sıralaması, Olimpiyat Oyunları ve Dünya Voleybol Şampiyonaları için kalifikasyon ve sıralamada temel bir rol oynuyor.

Algoritma, her iki takımın skoruna ve geçmiş maç verilerine dayanarak, maçın altı sonucunun (3-0, 3-1, 3-2, 2-3, 1-3 veya 0-3) tüm olasılıklarını hesaplar. Maçın gerçek sonucu daha sonra önceden hesaplanmış olan beklenen sonuçlarla karşılaştırılır. Bir takım beklentilerin üzerinde performans gösterir ve beklentileri aşarsa, takım dünya sıralamasında puan alır. Takım düşük performans gösterirse, takım dünya sıralaması puanlarını kaybeder. Gerçek maç sonucu en çok beklenen sonuca ne kadar yakınsa, kazanılacak ve kaybedilecek dünya sıralaması puanlarının sayısı o kadar az olur.

Yeni Dünya Sıralama Sistemi, aşağıdaki resmi müsabakalardan elde edilen maç sonuçlarını dikkate alır:

  • Olimpiyat Oyunları ve kalifikasyon
  • Dünya Şampiyonaları ve kalifikasyon
  • Voleybol Uluslar Ligi
  • Voleybol Challenger Kupası
  • Dünya Kupası
  • Kıta Şampiyonaları ve kalifikasyon
  • FIVB, Kıta Konfederasyonları tarafından en az dört katılımcı takımla düzenlenen yıllık resmi müsabakalar dahil olmak üzere uluslararası etkinlikleri kabul etti.

Yeni Dünya Sıralama Sistemi, taraftarların takımlarının başarısını takip etmesini ve onları bir rakiple karşılaştırmasını kolaylaştırıyor ve resmi müsabakalarda en iyi şekilde oynayan takımlar için daha adaletli bir sıralama tekniği oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu