DünyaManşet

Brezilya İçin Hedef Aynı Plan Farklı

2019 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra, Brezilya Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda başarılı olmak için bir plan hazırlamıştı. Oyunlar, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021’e ertelendiğinde, teknik direktör Renan Dal Zotto ve personeli şu anda bu planı mevcut senaryoya göre ayarlamak için çalışıyorlar. Ama hedef hala aynı.

Eski baş antrenör Bernardo Rezende yönetiminde 16 başarılı yılı takip eden 2017 yılında görev aldıktan sonra, Renan ve ekibi, Tokyo Olimpiyatları’nda başarılı olabilmek için dört yıllık bir plan geliştirdiler.

Olimpiyatlar artık 15 ay sonra başlayacak ve 2020 FIVB Voleybol Milletler Ligi ertelendi. Brezilyalılar hazırlıklarını ayarlamak için ellerinden geldiği kadar bilgi topluyorlar.

“Planımıza gerçekten değer veriyoruz ve şimdi kesin olarak çok kesin bir şekilde ayarlamalıyız, ki bu kesinlikle harika değil, ama şu anda tüm dünya için bu doğru” diye açıkladı koç. “B ve C planları üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle hangi senaryo ile karşılaşırsak karşılaşalım hazır olacağız. Durum kontrol altına alındığında ve programımız daha iyi tanımlandığında, önümüzdeki aylarda yeterli sayıda yarışma düzenleyecek miyiz yoksa buna bazı özel maçları eklememiz gerekip gerekmediğini belirleyebileceğiz. ”

Genişletilmiş zaman çizelgesi, Brezilya kadrosunun önümüzdeki yaz Japon başkentine doğru ilerlemesini de etkileyebilir. Dünya Kupası zaferinden sonra Renan’ın ülkeyi Oyunlar’da temsil edecek 12 oyuncu hakkında cevaplaması gereken bir çift sorudan daha fazlası yoktu. Durum şimdi değişti.

Kulüp sezonunun tamamını izleyecek olması ve Oyunlara 15 ay kalması, koçun nihai listeye karar vermeden önce daha fazla oyuncunun test etmesine olanak sağlayacak.

Her şey yine açık, ”diye düşündü. “Uzun bir süre ve her şey olabilir. Genç oyuncuların önemli turnuvalara giden  aylarda kadroda yer edindiklerini birkaç kez gördüm. Tokyo’ya sadece 12 oyuncu götürebilirim ve kararın adil olduğundan ve gerektiğinde bize yardımcı olabilecek oyunculara sahip olduğumdan emin olmak istiyorum. ”

Tokyo Oyunları baş antrenör olarak Renan için bir ilk olacak, ancak 59 yaşındaki veteran bol miktarda Olimpik deneyime sahip. Oyuncu olarak Renan, 1984’te Los Angeles’ta gümüş madalya kazandıkları oyun dahil üç Olimpiyat’ta mücadele etti.

Aynı zamanda bir TV analisti olarak Olimpiyatlarda yer aldı ve koçluk işine başlamadan önce son pozisyonu olan Rio 2016 Oyunları sırasında Brezilya Federasyonunda milli takımın direktörüydü.

Altıncı kez oyunlara gidecek olan usta, etkinlik için bir tarifi olmadığını itiraf ediyor, ancak arka arkaya altın madalya kazanma arayışında Brezilya için neyin önemli olacağı konusunda iyi bir fikri var.

“Kimsenin bu formüle sahip olmadığından eminim ve Olimpiyatları sihirli bir olay yapan şey budur,” diye tepki gösterdi Renan. “Esas olduğuna inandığım bir şey, hata yapma şansınızı en aza indirmek için bir plan geliştirmektir, özellikle de hedefiniz madalyalar için yarışmaksa. Birkaç yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz ve deneyimli profesyonellerden oluşan ekibimiz, hangi yolu seçmemiz gerektiğini belirlemek için her ayrıntıyı dikkate alıyor. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu