Köşe YazarlarıManşet

Bu Kupalar Ölümsüzleştirilmeli

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Bir voleybol insanı olarak inanılmayacak kadar yoğun ama muhteşem keyifli ve mutlu günler yaşamaktayım.

A Milli Takımlar düzeyinde bu sezon katıldığımız 4.organizasyonu da altın madalya kazanarak tamamladık.
Hatırlayacağınız gibi Milli Takımlar sezonundaki ilk zaferimiz, 25 Haziran’da Erkek Milli Takımımızın 3.kez kazandığı CEV Altın Ligi şampiyonluğuydu. Aradan 1 ay bile geçmeden, 17 Temmuz’da Kadın Milli Takımımız, tarihinde ilk kez hem FIVB Milletler Ligi kupasını kazandı hem de dünya sıralamasında 1 numaraya çıktı. Temmuz ayı bitmeden, 30 Temmuz’da ise Filenin Efeleri gelecek yıl kendilerini Milletler Ligi’nde taşıyacak olan FIVB Challenger Cup’ı kazanarak tarih yazdı. Tarihler 3 Eylül’ü gösterdiğinde ise bu kez Filenin Sultanları, takım sporlarında Milli Takımlar düzeyindeki ilk Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşarak Avrupa’nın en büyüğü olurken, dünyanın zirvesindeki yerini de korudu.
Haziran’dan Eylül’e 4 kupa kazanan Türk Voleybolu ‘Biz Voleybol Ülkesiyiz’ sloganının kupaya dönüşmüş halini tüm dünyaya göstermiş oldu. Hal böyle olunca da futbol medyası bile voleybola ilgisini arttırdı. Ben ve benim gibi ilk günden beri bu kupaların ülkemize geleceğini inat ve ısrar ama büyük bir inançla söyleyen kişiler için de muhteşem keyifler kaçınılmaz oldu.

Hayali Varsa Gerçekleşmesi Mümkündür!

Yazılarımı okuyan sizler, radyo ve televizyon programlarımı takip edenler bu konudaki inançlı yazı ve sözlerimi çok iyi hatırlayacaklardır. Hatta sportstv’deki program partnerlerim, sevgili kardeşlerim Burcu ve Esra ‘Savaş abi ne söylerse çıkıyor’ diyerek her turnuva öncesi omuzlarıma inanılmaz yük bıraktılar. Elbette ki gelecekten haber vermem mümkün değildi. Ama hayal ediyor, çok inanıyor ve istiyordum. İşte bu sebeple bu kadar emin konuşabiliyordum. Biliyordum ki hayali varsa gerçeği de mümkündü! Ayrıca söyleyene değil söyletene bak demiş atalarımız değil mi?

Hayallerimizi gerçekleştiren başta TVF Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ olmak üzere Kadın ve Erkek Milli Takımlarımızı, teknik ekibimizi, bu güzel sporcularımızı yetiştiren ebeveynleri ile tüm antrenörlerini ve emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum.

Efeler, Avrupa Şampiyonası’nda ikinci turda

İtalya, Bulgaristan, Makedonya ve İsrail’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2023 CEV Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda grup maçları 6 Eylül Çarşamba günü tamamlandı. Erkek Milli Takımımız İsrail’de oynanan D Grubu maçlarını 4.sırada tamamladı; son 16 turuna kaldı. Efeler, Slovenya karşısında 9 Eylül Cumartesi saat 17.30’da çeyrek finale kalma mücadelesi verecek. Bu turnuva için ilk hedefimizin çeyrek final olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim.
Milli Takımımızın koçu Alberto Giuliani, 2019 – 2021 yılları arasında yarınki rakibimiz Slovenya’yı çalıştırmış ve iki kez üst üste Avrupa Şampiyonası finali oynatmıştı. Tarihinde üç Avrupa ikinciliği bulunan Slovenya’nın iki gümüş madalyasını kazandıran koç Giuliani yönetimindeki Efelerimize başarılar diliyorum.

Sultanlar Japonya Yolcusu

Filenin Sultanları, sezonun son organizasyonu olan 2024 Paris Olimpiyat Oyunları elemeleri için bugün Japonya’ya gitti. 16-24 Eylül tarihleri arasında Japonya, Brezilya, Belçika, Porto Riko, Bulgaristan, Peru ve Arjantin ile karşılaşacak olan Millilerimiz, grubu ilk iki sırada tamamladığı takdirde Paris vizesini alacak. Tabi ki Paris’e ulaşmanın tek yolu bu değil! Millilerimizin Paris rotasını bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Bu Kupalara Heykel Yapılmalı

Geçmişte Türk spor tarihinde kulüplerimizin kazandığı Avrupa Kupaları İstanbul’da ve yurdun çeşitli yerlerinde ölümsüzleştirilmişti.
İstanbul Bahçelievler Belediyesi, Efes Pilsen Basketbol Takımının 1996 yılında Türkiye’ye gelen ilk Avrupa Kupası olan Koraç Kupasını, 2017 yılında Fenerbahçe’nin, 2021’de de Anadolu Efes’in kazandıkları Euroleague Kupası ile futbolda 2000 yılında Galatasaray’ın kazandığı UEFA Kupasının heykellerini yaptırmıştı. Böylesi büyük zaferler, bu anıtlarla ölümsüzleşmiş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Milli Takımlar düzeyindeki kazandığımız ilk Avrupa Şampiyonluğu ile ilk Milletler Ligi Şampiyonluğu’nun da aynı şekilde bir anıta dönüşmesi güzel olmaz mı?
Bana göre bu anıtın bulunması gereken yer Anıtkabir’dir! Atatürk’ün Kızları’nın kazandığı bu kupalar, Sultanlarımızın her birinin isminin, teknik heyet ve TVF Yöneticilerinin de adlarının bulunduğu bir heykelle ölümsüzleştirilmeli!

Her Ankara ziyaretimin ilk durağı olan Anıtkabir’de bu kupaların heykellerini görmek, benim için gurur olduğu gibi her Türk vatandaşının da hakkı!
Kıymetli okurlarımız,
Bugün de bizleri onurlandıran, tarihi başarılarıyla göğsümüzü kabartan voleybolumuzdan ‘Haberiniz Olsun’ istediğim konuları paylaştım.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu