Avrupa

Bu Yıldız Adayını Takip Edin: Ekaterina Gamova Okulu’nun Ürünlerinden Biri

Dinamo KAZAN’dan Tatiana Kadochkina, Dinamo KAZAN’ın yarıştığı her maçta oynadı ve bu haftaki iç saha maçında 15 olmak üzere toplam 52 sayı elde etti.
Kadochkina’ya karşı oynayanlar, genç yaşına rağmen onun hesaba katılması gereken bir güç ve yükselen bir voleybol yıldızı olduğunu zaten biliyorlar. “Sert bir vuruşum var, belki doğaldır ya da belki babamdan gelmiştir, çünkü o da harika bir vurucuydu. Ayrıca bazı fiziksel varlıklarım da var: Bacaklarım biraz zayıf, ancak omuz kuşağım çok güçlü ”diyor Kadochkina.

Tatiana bir voleybol ailesinde doğdu. Babası Alexey Kadochkin, Nizhny Novgorod’dan Sparta kadın takımının spor direktörüdür. Ondan önce de profesyonel bir voleybolcuydu. Bu nedenle Temmuz 2016’da Kazan’da Ekaterina Gamova Okulu kurulduğunda 13 yaşındaki kızını oraya tereddüt etmeden yollamaya karar verdi. Ne de olsa, “Gamova Okulu” kızları sadece Dinamo KAZAN’a girmekle kalmayıp, Svetlana Safronova liderliğindeki Rusya’nın genç milli takımına da katılma şansı da buldular. Tatiana, uluslararası ilk çıkışını Nisan 2017’de yaptı ve çok daha yüksek U18 kategorisinde oynadı.

Gerçek şu ki, Alexander Karikov yönetimindeki takımda yeterince pasör çaprazı yoktu ve daha genç bir takımdan gelecek vaat eden bir voleybolcudan onlara katılmasını istedi. Kadochkina, 14 yaşındayken U18 Avrupa şampiyonu takıma bu şekilde katıldı! Dahası, daha deneyimli rakiplere karşı oynarken soğukkanlılığını kaybetmedi ve İtalya’ya karşı beş setlik finalde bile yer aldı. Tatiana ilk başta bunun kendisi için çok zor olduğunu itiraf ediyor: “Oyunculara, antrenöre, yeni hedeflere alışmaya başladığım ilk üç gün benim için zordu. Takımdaki hiçbir kızla daha önce hiç tanışmamıştım ve hepsi yeni yüzlerdi. Ancak Hollanda’da Avrupa Şampiyonası’nda güzel vakit geçirdik. Benden iki ya da üç yaş büyük sporcular tarafından kuşatılmış hissetmedim. Hatta aynı yaşta olduğumuzu bile hissettim. Tek şey daha deneyimli olmaları ve bu anlamda benim için biraz zordu ”diyor.

Birkaç ay sonra, Temmuz 2017’de, Kadochkina ikinci kez Avrupa Şampiyonası’na katıldı. Ancak bu kez U16 yaş kategorisinde ve Svetlana Safronova’nın gözetiminde kendi takımının bir parçası olarak. Ne yazık ki takım ikinci bir Avrupa altını alamadı, ancak Tatiana MVP ödülünü aldı. Uluslararası geziler devam etti ve Ağustos 2017’de Kadochkina, yine Karikov’un rehberliğinde U18 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı.

2017/2018 sezonunda Dinamo KAZAN kulübünün bir parçası olan Dinamo-UOR-School Gamova takımının oyuncusu olan Kadochkina, Rusya ulusal liginin üçüncü en yüksek ligi olan Top League B’de sahne aldı. Genel olarak, genç takımlar bu bölümde oynuyor, ancak oyuncular hala Svetlana Safronova’nın oyuncularından 3-5 yaş daha büyük. Bununla birlikte, daha yüksek yaş gruplarından da takımlar var. Rus gençler, Nisan 2018’de Bulgaristan’da düzenlenen U17 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanmaya odaklandılar. Ancak Kadochkina, daha yüksek bir yaş grubuna katılma şansı olduğu için bu turnuvaya katılmadı. Bu takımın bir parçası olarak Tatiana, Eylül 2018’de Arnavutluk’ta düzenlenen U19 Avrupa Şampiyonası’nda 15 yaşında gümüş madalya kazandı!

Bu sezon, Gamova Okulu takımı bir üst seviyeye, yani Top League A’ya yükseldi ancak Kadochkina bu aşamayı atladı. Rishat Gilyazutdinov, onu Dinamo KAZAN’ın ilk kadrosunda, Rusya Süper Ligi ve CEV Şampiyonlar Ligi’nde oynamasını istedi. Eylül ayında Tatiana itiraf etti: “Elbette, bu davet beni şaşırttı! Beklemiyordum ve sadece geçen sezonun sonunda, Mayıs ayında öğrendim. 2017/2018 sezonunun başında bir dostluk turnuvasında ana takımdaydım ama bu sefer koç yanıma geldi ve şöyle dedi: ‘Seni ana takımda kalıcı bir oyuncu olarak alıyorum, bu yüzden buna hazır ol . Kendinizi sıkı çalışmaya hazırlayın “. Diğer oyuncuların daha yaşlı olduğunu, çok daha deneyimli olduklarını ve rekabet çok zor olacağı için çok çalışmam gerekeceğini anlıyorum ”dedi.

Tatiana gereksiz yere endişelendi. Tabii ilk başta sadece pasör çaprazı olarak oynadı. Bununla birlikte, gayreti ve sert, doğrudan omuzdan vuruşu sayesinde koçun gözünde hızla güvenilirlik kazandı. 13 Aralık’ta Rusya Kupası yarı finalinde Kadochkina ilk altıda sahaya çıktı. Ne yazık ki ilk maç beklenen sonucu getirmedi. Ancak ertesi gün Tatiana, bronz madalya maçında en üretken oyuncu oldu.

Elbette Dinamo KAZAN yönetimi, ön pozisyonlara bu tür genç oyuncuları, yani 15 yaşındaki Kadochkina ve 19 yaşındaki Anna Kotikova’yı seçerek büyük bir risk aldı. Ancak Rishat Gilyazutdinov deneyimli bir teknik direktördür. Daha önce genç milli takımla çalıştı ve genç oyuncuları nasıl eğiteceğini ve onları deneyimli bir takımın parçası haline getireceğini biliyor.

Aynı zamanda ekip, başarılı şampiyonların gençlere yardım edebileceği ve onları gelişimlerinde motive edebileceği şekilde çalışıyor. Kadochkina, gelecekteki kariyeri için çok değerli olan her türlü tavsiyeyi gerçekten takdir ediyor: “Ekaterina Ulanova, Evgenia Startseva ve diğer herkes beni destekliyor ve bana ipuçları veriyor ve bunun için çok minnettarım! Kabi (Ulanova) top karşılamada bana çok yardımcı oluyor: ellerimi nasıl koyacağımı, nasıl sakin kalacağımı söylüyor. Evgenia Startseva, bana nasıl pas verileceği konusunda önerilerde bulunuyor. Genellikle yaşlı oyuncular gençleri dinlemiyor. Ancak, her zaman benim için en iyi geçiş yolunun ne olduğunu sorar; benimle bundan bahsediyor. Orta oyuncularımız Marina Maryukhnich ve Irina Koroleva blok tekniğimi geliştirmemde çok yardımcı oluyor. ”

Bu adı unutmayın, çünkü Tatiana Kadochkina, olağanüstü bir kariyer vaat eden bir yolun tam başlangıcında!

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.