Genel HaberlerManşet

Bugün Olimpik Gün

Gelin, bu sene barış ve sporun birlikteliğini kutladığımız Olimpik Gün'ün ne olduğuna ve tüm dünyada insanların neler yaptığına göz atalım.

Olimpik Gün; sporun, sağlığın ve birlikte olmanın kutlandığı bir gün. Tüm dünyadan herkesin aynı amaçla her sene 23 Haziran da hareket etmeye ve aktif olmaya davet ediyor.

Olimpik Gün ile ilgili olarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından hazırlanan açıklama metninde şu ifadeler yer alıyor:

Dünya genelindeki tüm katılımcıların katıklılarıyla 23 Haziran 1894’te Paris, Sorbonne’de Pierre de Coubertin’in öncülüğünde ilk adımları atılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kuruluşu anılıyor.

2022’de Olimpik Gün’ün teması ‘Birlikte, Barış Dolu Bir Dünya İçin” olarak belirlendi ve sosyal medyada da #MoveForPeace ve #OlympicDay tagleri kullanılıyor.

Bu seneki Olimpik Gün, sporun insanları barış etrafında birleştirme gücünü kutluyor.
Barış ve sporun birlikteliği Olimpik Hareket’te çok eskiye dayanıyor.
Son yıllarda Uluslararası Olimpiyat Komitesi de mülteci sporcular IOC Mülteci Sporcu Bursu ve IOC Mülteci Sporcu Takımı aracılığıyla destekliyor.
Ulusal Olimpiyat Komiteleri, yaş, cinsiyet, sosyal statü ve spor yeteneğine bakmaksızın düzenlediği etkinliklerle insanları harekete teşvik ediyor. Bazı ülkeler eğitim programında bile bu etkinliğe yer veriyor.
İlk olarak 1987’de düzenlenen koşu etkinliğiyle Ulusal Olimpiyat Komitelerinin sporun kitlesel coşkusunu ülkelerinde de yayması amaç edinilmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu