Avrupa

Bulgar Voleybolunun Geleceği Zhana Todorova

Takımı, uluslarararası alanda büyük bir başarı elde etmese de 22 yaşında ve 170 cm boyundaki libero Zhana Todorova, özellikle savunmada etkileyici bireysel istatistiklerle göz dolduruyor.

Zhana Todorova’ya göre takımı VNL’de oynadığı her maçı kazanmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptı. Ama çok genç bir takımdılar ve geliştirilecek çok şeyleri vardı. VNL, takımı önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha güçlü hale getirmek için onlara çok önemli bir deneyim kazandırdı. İyi oynamadıkları söylenemez ancak katılan her takım çok güçlü idi ve bir maçı kazanmak için yüzde 100’den fazlasını vermeleri gerekiyordu. Yine de çabalarının ödüllerini almış sayılmazlar.

Zhana Todorova ile tüm takım arkadaşlarının en çok ihtiyaç duyduğu şey, daha fazla rekabet deneyimi kazanmaktı. VNL’de birinci sınıf rakiplere karşı mücadele ederek becerilerini geliştirdiler ve artan performans gelecekte Bulgar kadın voleybolu için büyük bir varlığa ve parlak bir geleceğe dönüşecektir.

Zhana Todorova, takımdaki her oyuncu için oynadıkları maçın VNL’deki ilk maçı olduğunu öğrendikleri düşüncesinde. Maç kazansa da kaybetse de ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını düşünüyor. Kendilerinden çok daha güçlü ekiplerden ders almak, yaptıkları hatalardan aldıkları derslerle yeni şeyler öğrenmek umudunu taşıyorlardı.

Zhana Todorova Bulgar milli takımına dört ya da beş yıl önce katıldı. Ulusal bayrağını formanızda taşımanın herhangi bir sporcunun kariyerindeki en gurur verici an olduğu düşüncesinde. Seçilme nedenlerini gerçekten bilmiyor, ancak takımın ihtiyaç duyabileceği hız, çeviklik ve kazma gibi savunma becerileri gibi bazı yeteneklere sahip olduğunu düşünüyor. Bir libero olarak bazen lider olmanız ve takımdaki diğer oyuncuları motive etmeniz gerekir düşüncesinde. Karşı tarafın oyuncularını, sahanın hangi tarafında servis atacaklarını veya topa vuracaklarını tahmin etmek için iyi analiz etmek gerekir diye düşünüyor.

Bir maçı kazanmanın kredileri her zaman takımın smaçörlerine ve pasörlerine gider, ancak nadiren liberolara gider. Zhana Todorova bu konuda hayal kırıklığına uğramadı. Takım arkadaşlarına harika bir savunma yapabilir veya mükemmel bir pas atabilirse, bunun takımın başarısında bir liberonun da önemli bir rol oynadığını kanıtladığını düşünüyor.

Zhana Todorova, voleybol dışında tiyatroya gitmeyi ve dağlarda yürüyüş yapmayı tercih ediyor. Diğer sporlara gelince, tenis ve masa tenisini seviyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu