Avrupa

Bulgaristan 20 yıl sonra EuroVolley madalyası hedefliyor

CEV EuroVolley Women’da gelenek söz konusu olduğunda Bulgaristan’ı yenmek zor. Ülke, kadınların yer aldığı 31 şampiyonanın 29’unda yer alan , etkinliğe en sık katılanlar arasında yer alıyor.

Bulgarlar kıtanın seçkin takımları arasında yer alıyor ve sadece iki kez şampiyonaya katılamadılar. İlki 1949’daki ilk şampiyona ve iki yıl sonra, 1951’de. Bu, bu yılki turnuvaya ev sahipliği yaptıklarında, bunu kendi içlerinde yapacakları anlamına geliyor. 30. kez – ve arka arkaya 29. kez!

Bulgaristan’ın EuroVolley’deki tarihi, sadece görünüşte değil, sonuçlarda da bir tutarlılık örneği gösteriyor. Takım 25 kez etkileyici bir şekilde ilk ona girdi ve bunun üçünü madalyaya dönüştürdü, 1981’de altın, 1979 ve 2001’de bronz madalya aldı.

İlginç bir şekilde, 1981 ve 2001 madalyaları, 2021’de olduğu gibi, ülke etkinliğe ev sahipliği yaptığında ve birbirinden 20 yıl arayla kazanıldı. Arada bir benzerlik var mı?

Bulgaristan’ın son on yıldaki formu, takım son yedi şampiyonada dört kez ilk on dışında bitirdiği için eskisi kadar parlak değildi. Ancak, özellikle 2019’da sekizinci sırada bitirme ve 2018 ve 2021’de CEV Voleybol Avrupa Altın Ligi’nde kazanılan zaferler olmak üzere yakın zamanda iyileşme işaretleri var.

Bu yılki etkinlikte yıldız isim libero Zhana Todorova, En Değerli Oyuncu olarak ödüllendirildi. 24 yaşındaki oyuncu, Ivan Petkov’un çalıştırdığı takımın çekirdeğini oluşturuyor. Emiliya Dimitrova’nın yanında tecrübeli pasör çaprazı ve takım kaptanı Elitsa Vasileva, pasör Petya Barakova ve orta oyuncu Nasya Dimitrova yer alıyor.

Bulgaristan’ın bir takım olarak en güçlü yönlerinden biri, kadrosunun derinliği, yıldız oyuncularının dışında, pasör Lora Kitipova’nın pasları, pasör çaprazları Gergana Dimitrova, Miroslava Paskova ve orta oyuncu Hristina Vuchkova’nın hepsi de yüksek düzeyde katkıda bulunabiliyor.

Bulgaristan, Plodiv’de B Grubu’na ev sahipliği yapacak ve turnuvadaki ilk rakipleri Yunanistan, İspanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya olacak. 20 yıldır ilk kez evlerinde oynayan Bulgarlar, kıtanın seçkinleriyle tekrar rekabet edebileceklerine inanmak için her türlü nedene sahipler.

Guilherme Torres – CEV.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu