Köşe YazarlarıManşet

Büyükçekmece Zorlu Maçı Kazandı

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediyespor – Büyükçekmece Voleybol Akademi maçı İzmir’de Atatürk Spor Salonu’nda oynandı. 

Salonda yaklaşık iki yüz seyirci vardı. Bunların yarısı İzmir BŞB taraftarı, yarısı Büyükçekmece taraftarı. Deplasman takımı taraftarının sesi salonda daha çok çıkıyordu.

 İzmir Büyükşehir Belediyespor; Çisil OYGUÇ, Deniz ÜSTÜNSOY, Nur Sena KASAP, Dilara YERGÜN, Ezgi BÖKE, Esra Nur SOLGAN (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

 Büyükçekmece Voleybol Akademi; Şeyma Dilan ÖZTÜRK, Selin Çağla DOĞAN, Yağmur Göksu GÖÇMEN, Ebru ARKAN, Marıjeta RUNJIC, Aslıhan ARSLANGÖRÜR (Elif PARS – L) altısıyla maça başladı.

 Büyükçekmece Voleybol Akademi, İzmir Büyükşehir Belediyespor’u sahasında 3-2 yendi. Setler; 23-25 / 32-30 / 24-21 / 9-25 / 10-15

 Birinci set, Her iki takımda karşılıklı ataklarla maça başladılar. İzmir BŞB teknik molayı 12-9 önde girdi. Büyükçekmece etkili servisler atmaya başladı. İzmir BŞB servis karşılamada zorlandı. Skor 20-20’ye kadar İzmir BŞB oyunu daha çok önde götüren takımdı. Büyükçekmece, iyi blok savunma yaptı ve iyi servis karşıladı. İzmir BŞB’den Deniz ÜSTÜNSOY ile Büyükçekmece’den Aslıhan ARSLANGÖRÜR dört numaradan etkili smaçları takımlarına sayı getirdi. 

İkinci set, setin bazı bölümlerinde İzmir BŞB, bazı bölümlerinde Büyükçekmece’nin üstünlüğü vardı. İzmir BŞB 9-6 öndeyken, rakibine beş sayılık seri verince, 11-9 geriye düştü. Büyükçekmece 18-16 öndeyken bu kez İzmir BŞB beş sayılık seri yakaladı. 21-18 İzmir BŞB öne geçti. İzmir BŞB’nin smaçörleri iyi çalıştı. Ancak, rakipten havuza düşen topları toplamakta zorlandılar. Büyükçekmece’nin servis hatası ve topa iyi vuran Marijeta’nın dışarıya giden topları, rakibe sayı kazandırdı. Ancak, iyi top takibi yaptılar. Bu seti kaybetmelerine rağmen Yağmur Göksu GÖÇMEN, smaçtan 7 sayı kazanarak takımın etkili oyuncusuydu. Aslıhan ARSLANGÖRÜR, bu sette çok iyi çalıştı. Set, 32-30’a kadar uzadı, İzmir BŞB durumu 1-1 yaptı.

 Üçüncü set, karşılıklı servis hatalarıyla başlandı. Büyükçekmece 18-17’ye kadar skor olarak seti önde götürdü. İzmir BŞB, hep geriden gelmesine rağmen seti bırakmadı. Dört numaradan ataklarla rakibi zorladılar. İzmir BŞB, orta oyuncuları hem blok savunmada hem de hücumda iyi kullandı. Her iki takımın orta oyuncuları çok etkiliydi. Büyükçekmece, blok hücumdan altı sayı kazandı. Orta oyuncuların tek ayak vuruşları var. Set 21-21 berabere iken, Büyükçekmece topu takip etmekte zorlandı. Rakibine dört sayılık seri verdi ve İzmir BŞB 25-21 seti kazanarak durumu 2-1 yaptı.

Dördüncü set, İzmir BŞB’nin oyundan düştüğü görüldü. Rakip hızlı oynayınca, oyun kurmada geciktiler. Savunma yapmakta zorlandılar. Havuza düşen topları çıkaramadılar. Büyükçekmece bu sette, hızlı oynadı. İyi blok yaptı, geriden savunmayı iyi yaptı. Seti kolay kazandı. 25-9 seti alarak durumu 2-2 yaptı. 

Beşinci set, bu sete kadar oynanan dört setin üçü, ortada geçti. Ortada geçen setlerin ikisini İzmir BŞB, birini Büyükçekmece kazandı. Dördüncü sette, açık ara üstün oynayan Büyükçekmece kazanınca, maç karar setine gitti. Karar seti, dördüncü setin bir kopyası gibiydi. Bir önceki sette, etkili bir oyun ortaya koyan Büyükçekmece bu seti de 15-10 alarak, maçı 3-2 kazandı. 

Maçın geneline baktığımızda;

 İzmir Büyükşehir Belediyespor: Topa vuran iyi oyuncuları var. Arka savunmayı iyi yapıyorlar. Her geçen hafta mücadele azmi ve hırsı gittikçe artıyor. İyi voleybol ortaya koymaya çalışıyorlar. Daha önceki yazılarımda belirtmiştim, oyunun yarısından sonra kopuyorlar diye yazmıştım. Bu kez başa baş götürdüğü üç setin ikisini kazandılar. Ancak; orta oyuncular hala etkili kullanılamıyor. Takım blok savunma yapamıyor, orta oyuncular hücumda kullanılamıyor. Yine ayrıca iyi servis atamıyorlar. Özellikle ikinci sette, servis atan oyuncular rakibin liberosunu çalıştırdılar. Liberonun üzerine niye bu kadar servis atılır ki?

Özellikle bir hususu dile getirmek istiyorum; İzmir BŞB maçlarını çift pasörle oynuyor. Çisil ile başlandıysa, Tülay ile devam ediliyor. Tülay ile başlandıysa Çisil ile devam ediliyor. Oyun içinde sürekli değişiklik yapılıyor. Pasör her iki tarafın oyununu beyninde kodlar. Kimin nasıl oynadığını, kime nasıl pas atılacağını, takımın smaçörlerinin güçlü yanlarını ezberine kayıt eder. Bu esnada rakibi çözer, rakibin zayıf yönlerini ve bu zayıf yönüne karşılık gelen takım arkadaşlarından kimlerle eşleşeceğinin kurgusunu kafasında yapar. Pasör her değiştiğinde, bu strateji, kurgu, oyun yeniden kuruluyor. Diğer beş oyuncu, kendi pozisyonunu oyuna giren diğer pasöre göre düzenleme yapıyor. Pasör hiç değişmez mi? Elbette değişir, anlamlı düzeyde oyundan düştüğünde veya sakatlık gibi durumlarda değişebilir. Ancak, takımın her iki pasör için özel bir değerlendirmem yok. Her iki pasör de canla başla mücadele ediyor. Takımın kazanması için elinden geleni yapıyor. Ancak, pasör değişikliği demek, oyun esnasında takımın oyun düzeninin resetlenmesi demektir. Her pasör değişikliği, takıma reset atmak demektir.

 Büyükçekmece Voleybol Akademi: Topa iyi vuran oyuncuları var. Özellikle iyi blok savunma yapıyorlar. Geriden iyi savunma yapıyorlar. Etkili servis atıyorlar. Takım halinde oyunu iyi takip ediyorlar. Dikkat, algı ve konsantrasyonları çok iyi. Daha çok takım oyunu oynuyorlar. Yabancıları fena değil. Vurduğu top ya sayı oluyor ya auta gidiyor. Öyle, blok temas filan olmuyor. Zor ve kritik zamanlarda skoru değiştirebiliyor. Takımda sakatlıkları olan oyuncuların olduğu haberini aldım. Bu oyuncular takıma katılırsa, ligin iyi voleybol oynayan ve daha keyif veren bir takım olma yolunda önemli mesafe alırlar. Ekrem hoca, maçı oyuncusuyla birlikte oynuyor, birlikte hareket ediyor. Takıma beden dili ve mesajlarıyla güven veriyor. Takımdaşlık ruhunu öne çıkarıyor. Takım oyunu oynayan takımlar, oyun içinde daha çok işbirliği, yardımlaşma, top takibini daha iyi yaparlar. Büyükçekmece için, ilk iki maçını kaybettiği, üçüncü maçına çıkmadan önce 23 Ekim’de 2. Haftanın değerlendirmesi yazımda, “Büyükçekmece’nin önümüzdeki haftadan itibaren lige ağırlığını koyacağını düşünüyorum. Bir kazanırsa, bir daha kaybetmez” demiştim. Bu dediğimde Büyükçekmece’nin iki mağlubiyeti ve galibiyeti yoktu. Grupta sekizinci sıradaydı. Şimdi, üst üste aldığı dört galibiyetle, dördüncü sıraya oturdu.

 Her iki takımda iyi mücadele etti, izleyicilere keyifli maç izlettiler.

 Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu