Köşe YazarlarıManşet

Çanakkale Belediyespor Yarı Finallere Emin Adımlarla İlerliyor

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu Göztepe – Çanakkale Belediyespor maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık yüz Göztepe taraftarı, yüz kadar tarafsız seyirci vardı. Her iki takımda maça, siyah zemine yazılı “BAŞIMIZ SAĞ OLSUN” pankartlarla çıktılar. Şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına sabır ve metanet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.

Hakemler; Başhakem Yılmaz DUMAN, Yardımcı Hakem Onur Deniz GÜLBEYAZ

Göztepe; Gizem KOÇAK, Nurten Aylin YALAZ, İlayda ALKAN, Hatice Gökçen ARIKAN, Melis KATİPOĞLU, Dilek Erken, (Nehir KURTULAN – L) altısıyla maça başladı.

Çanakkale Belediyespor; Simay GAZİ, Dilan YAŞAR, Şeyma Nur AKBULUT, Gülem ALTAY,  Merve Nur ÖZTÜRK, Zeynep Sude Demirel, (Elif Merve ALİ  – L) altısıyla maça başladı.

Çanakkale Belediyespor maçı 3-0 kazandı. Setler şöyle; 15-25  /  19-25  /   17-25

Ev sahibi Göztepe, 11 yıl aradan sonra bu sezon yeniden voleybol ligine dönüş yaptı. Sezon sonunda düşme hattının üstü ile orta sıralar arasında bir yerde ligi tamamlama hedefiyle sezona başladılar. Sezon başında yetenekli oyuncu pasör çaprazı Nazlı ALKAN’nın sakatlığı moralleri bozdu. Dönem ortasında pasör Cansu HOAG ile orta oyuncu Gizem BAYRAKTAR takımdan ayrıldı. İkinci yarının ortalarında orta oyuncu Selcan PARTAL sakatlandı ve sezonu kapattı. Sezon başında oluşturulan dört as oyuncunun takımdan ayrı kalması, takımın gücünün azalmasına yol açtı. Yaşanılan bu olumsuzluklara rağmen alt sıralar olsa da, grupta kalabilme başarısızlık sayılmaz.

Göztepe’yi evindeki maçların çoğunda izledim. İki İzmir takımı deplasmanını da sayarsak, oynadığı maçların yarısında izledim. Tüm maçlarda kazanmak için savaştı, çırpındı, maça asıldı.

Çanakkale maçında, evinde sezonun son maçı demediler, mücadele ettiler. Oyun disiplininden kopmadan oynadılar.

Çanakkale Belediyespor, play-off iddiası olan bir takım. Bu maçı kazanmak zorundalardı. Kaybetmeye tahammülleri yoktu. Play-off finallerine gitmek takım ve oyuncular açısından önemli. Takım için bir vizyon ve başarı hedefinde ilerlemektir. Oyuncu için güçlü takımlarla üç maç daha yapma imkanı bulmak var. Oyuncu geleceğini düşünmek durumunda. Önünde bir hedefleri var.

Maça üst düzey konsantre olarak çıktılar. Çok dikkatliydiler, oyuncular arasında iletişim ve işbirliği üst düzeydeydi. Kazanmak için çok hırslıydılar. Oyunu etkili top karşılama ve hızlı hücum etme üzerine kurmuşlardı. Voleybolda hızlı oynayan 1-0 öndedir. Etkili ve oyununun yönünü değiştirecek oyun sisteminiz yoksa bile, eğer hızlı oynuyorsanız, bu bir avantaj oluşturabiliyor. Hızlı oyun rakibin dengesini bozabiliyor, rakibe üstünlük sağlayabiliyor, rakibin yerleşmesinin önüne geçiyor. Çanakkale iyi manşet aldı, hızlı hücum etti. Smaçörleri bugün günündeydi.

Yazılarımda genelde bir oyuncunun başarısını yazmak için paragraf açarım. Bu paragrafı Çanakkale Belediyespor’dan smaçör Merve Nur ÖZTÜRK için açıyorum. Bu maçta olağanüstü oynadı. Dört numaradan çok etkili hücum etti. Topu bloklara taktı, bloklardan sektirdi, blokların üstünden vurdu, çapraza vurdu. Hemen hemen hepsinde de sayı oldu. Bu oyuncu çok iyi top takibi yapıyor, topla buluşma zamanlaması mükemmel. Tabi pasörün hakkını yememek lazım, pasör de bu oyuncu ile topu güzel buluşturdu.

Merve Nur ÖZTÜRK geçen yıl kiralık olarak Marmara Akademi’deydi. Genç bir takımdılar, ilk yıllarında ligde kalmayı başarmışlardı. Merve, Galatasaray’ın alt yapısında yetişti. Geçen yıl genç takımlar finallerinde Galatasaray – Rota Koleji maçında bir fotoğraf karesinde, topa yükselmiş havada topla buluşmuş, önünde iki Rota Koleji oyuncusu blok defans yapıyor. Bu görüntüyü Facebook’ta “Voleybolege” grubumda paylaştım. Acaba Merve, topu nereye atmış olabilir diye bir tartışma başlattım. Topu bloktan aşırtarak smaç vurma, plase dokunuş yapma, bloktan kaçırma gibi her türlü pozisyonu yapabilecek bir oyun zekası fotoğrafın içinde vardı.

Her iki takımda iyi mücadele etti. Oyuna daha motive olan ve gücünü daha fazla oyuna yansıtan takım maçı kazandı.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu