Köşe Yazarları

Çay Saati’nde Sezar’ın Hakkı, Sezar’a

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri,

Hafta sonu oynanan Galatasaray HDI Sigorta Fenerbahçe Opet maçında Galatasaray’ın kazanması nedense Fenerbahçe’nin yapamadıkları üzerinden değerlendiriliyor.

Bu aynı zamanda Galatasaray’ın doğru oynadığı anlamına gelse de biz, kağıt üzerindeki Fenerbahçe’yi sahada göremediğimiz için Ataman Güneyligil ve oyuncularının galibiyet başarısını da göremiyoruz.

Fenerbahçe Opet ne kadar yeni ise, Galatasaray HDI Sigorta da o kadar yeni oyuncularla sahadaydı.

İlk setin o kadar farklı bitme sebebi Ataman Güneyligil’in maça yanlış dizilişle başlamasıydı.

Anthi arkada Gizem’le kalınca set baştan koptu. Çünkü hiç servis karşılayamayan bir Anthi vardı Gizem’in yanında ve bir liberonun yanındaki smaçörden hiç katkı almadan o kadar alanı kapatması neredeyse imkansızdı. Ki bunu daha sonra Aylin ve Mihajlovic ile Fenerbahçe yaşadı. Üstüne bir de Vargas’ın sakatlıktan sonra hazır olmaması eklenince ikinci toplar Naz’a gitmemeye ve gitse de Naz’ın smaçörlerine kötü top dağıtmasına sebep oldu.

İlk üç haftanın Fenerbahçe adına en iyi smaçörü olan Fatma birden kenarda kalınca tüm yük Aylin’e kaldı. Çünkü takıma yeni katılan Robinson’un uyum sürecini dün bir bugün iki olduğu için atlatamamış olması, diğer tarafta ikinci set farklı dizilişle Güldeniz’in Anthi’ye daha yakın oynaması ve ilk sette yaptığı hataların büyük bölümünü alanı daraldığı için yapmayan Anthi ile Galatasaray HDI Sigorta skorda da böylece Alesia’nın yanına birini koyunca, bir de orta oyuncularından daha çok skor katkısı alınca, Fenerbahçe’ye göre doğru oynayınca maçtan üç puanla ayrılan taraf oldu.

Pasör Çağla ise oyuna sonradan girerek hem aldığı dört sayı hem defansı hem de pas dağılımı ile Galatasaray HDI Sigorta adına oyunun gizli kahramanlarından biri oldu.

Maçtan önce yapılan röportajlarda Eda iyi servise dikkat çekmişti de iyi servis atmak yetmiyordu, iyi servis karşılamak da gerekiyordu.

Galatasaray ikinci setten itibaren bunu başardı. İkinci liberosu Derya’yı en sıkıştığı anlarda yani Güldeniz’in önde olduğu pozisyonlarda servisi Gizem ve Derya ile karşılamak için smaçör pozisyonda sahaya sürdü Ataman hoca ve bundan da istediği verimi aldı.

Sahada ilk altı oynayacağını bilen, girdim mi, ne zaman çıkarım, yine kimin arkasını toplayacağım demeden takımın sahadaki lideri Güldeniz’in ilerleyen haftalardaki takıma katkısı çok daha fazla olacak. Güldeniz iyiyse pasör daha iyi top alır, Anthi ve Alesia daha çok sayı üretir. Anthi’ye servis karşılamada daha küçük alan kalacağı için maçın ikinci setinden itibaren olduğu gibi daha az hatayla oynar.

Fenerbahçe Opet bu maçta yaptığı gibi ilk üç hafta takımın en iyi smaçörü Fatma’yı Kelsey’in gelişiyle unutursa, iyi servis atan her takıma karşı zor anlar yaşamaya devam eder.

Fatma ya da Kelsey arasında tercih yapmaktan çok, oyuna, gerektiğinde ikisini aynı anda alması Terzic’in işini kolaşlaştıracağı gibi oyuncunun da her an takımda oynayacağına ‘kafa olarak’ inanması ve kendini hazır hissetmesi demek olacak.

Sultanlar Ligi’nde Derbi haftası
Ve yarın (29 Ekim Salı günü) iki dev maçta Marco Motta’lı Eczacıbaşı, Ataman Güneyligil’li Galatasaray’a; Zoran Terzic’li Fenerbahçe de Giovanni Guidetti’li VakıfBank’a karşı oynayacak.

İki maçın benzer yanları;
Motta ve Terzic gerektiğinde yapılması gereken oyuncu değişimini bir maç sonraya bırakırken, Guidetti ve Ataman Güneyligil’in takımında işler kötü giderse her an her oyuncu kenara gelebilir, kenardaki her oyuncu da kendini oyunda bulabilir.

Dolasıyla kağıt üstünde güçlü olanların değil, sahada doğru işleri yapanların kazanacağı iki maç izleyeceğiz.

Az hatalı, bol mücadeleli keyifli derbiler olsun…

Dört takımımıza da başarılar…

Fatma Madi Babuşcu

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu