Köşe YazarlarıManşet

Voleybolda karar Pazartesi

Covit-19 futbol ile birlikte salon sporlarına da büyük bir darbe vurmuştu.

Futbol salgın devam ederken, devletin durdurduğu bir ligi TFF ‘ben başlatıyorum’ deyince ortalık bir anda toz duman oldu.

Bazı kulüplerin “gelin bu olumsuz ortamda oyuncuları oynatmaya siz razı edin” diye serzenişleri de duyulmaya başladı. Sanıyorum sesler de giderek artacaktır.

Salonda en büyük seyirci toplayan basketbolda ise, Anadolu Efes ve Avrupa Ligleri’nde mücadele veren Fenerbahçe Beko dışındaki kulüplerin yabancıları ülkelerine geri döndü.

Türkiye’de sağlık sisteminin iyi olması nedeniyle ülkesine gitmeyen sayıları çok az olan yabancılar kaldı.

Basketbol Federasyonu ise Covid-19’un seyrine bakacaklarını belirterek, liglerle ilgili henüz net tavırını ortaya koymadı. Sanıyorum, onlarda bu ay içerisinde resmi kararlarını duyururlar. Onlarda sanıyorum en üst lig ile ilgili alınacak kararı bekliyorlar.

Voleybolda durum biraz farklı.

Daha önce de burada yazdığım köşe yazılarımda olduğu gibi liglerin bundan sonrası oynanmayacağı hemen hemen kesinleşti gibi. Sadece iş resmi açıklamaya kaldı.

Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın yönetimiyle birlikte en doğru kararı alabilmek, ortaya yeni sorunların çatlak seslerin çıkmaması için kılı kırk yardıkları da bir gerçek.

Voleybolun bir artısı ise liglerde normal sezonun noktalanmasıydı.

Tek sorun ise terfiler ve düşmeler olarak görülüyordu.

Buna da bir çözüm bulunmuştur.

1.Lig’de play-off yarı finallerinde ilk iki sırayı alan erkek ve kadınlarda dörder takım büyük bir ihtimalle yeni sezonda Efeler ve Sultanlar Ligleri’nde olacak.

Düşmenin olup olmayacağı, liglerin 16’şar takımla oynanıp oynanmayacağı ise pazartesi günü Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın telekonferans şeklinde yapacağı yönetim kurulu toplantısından sonra resmi kararı duyuracak.

Tüm dünyanı etkisine alan bu sağlık olayı sonrasında sağlıklı bir karar alabilmek önemli olan.

Voleybol da bunu gerçekleştiriyor.

Salonda daha büyük olan hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırmak istiyor.

Anladığım kadarıyla yeni sezon biraz sıkışmış olarak oynanacak.

Oynansın, ‘önemli olan sağlık’ diye noktayı koymak gerek.

Voleybolun Adresi – Cemal Ekentok

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu