AvrupaManşet

CEV Başkanı Aleksandar Boriçiç ile Avrupa Kupalarının Geleceği Üzerine Söyleşi

Koronavirüs pandemisinden sonra aktiviteleri yeniden başlatmak için CEV tarafından kabul ve ilan edilen “Marshall Planı” nedir?

Hepimizin bildiği gibi, benzeri görülmemiş bir kriz yaşıyoruz ve istisnai durumlar istisnai önlemler gerektiriyor.

Karşılaştıkları zorlukları anlamak için tüm paydaşlarımızla sürekli bilgi alışverişi içindeyiz ve bu iletişimlerimizin sonucu, CEV Yönetim Kurulu Perşembe günü faaliyetlerimizi yeniden başlatmayı amaçlayan bir dizi tedbiri onayladı. Voleybol ailemizin üyelerini destekliyoruz.

Bu paketin paydaşlarımız için toplam değeri 11,5 milyon € ‘dur.

Bu Voleybol’da ve belki de genel olarak tüm sporlar için tarihi bir durumdur ve bunu Avrupa Voleybolu için koronavirüs sonrası bir tür “Marshall Planı” olarak kabul edebilirsiniz.

CEV’nin Voleybol ailesinin üyelerini desteklemeyi planladığı ana alanları detaylandırabilir misiniz?

Voleybol, başarıya ulaşmak için takım çalışmasının, işbirliğinin ve dayanışmanın gerekli olduğu bir takım sporudur. Aynı temel değerler, son birkaç haftadır yaşadığımız gibi, belirsizlik zamanlarında önemini koruyor.

CEV, başta Ulusal Federasyonlar ve kulüpler olmak üzere tüm üyelerimizin yararına olacak çözümler bulmak için esneklik göstererek ve arabulucu olarak hareket ederek paydaşlarını destekleyecektir. Bu, planlanan yarışmaların yeniden planlanması ve sonuçlandırılması, pazarlama haklarının serbest bırakılması, organizatörlere ve seyahat ekiplerine finansal destek sağlanması ve kulüpler ve federasyonlar için belirli bir likidite sağlanması için geçerlidir.

Sporumuzla ilişkili herkesin refahının bizim önceliğimiz olduğunu ve durumu yakından izleyerek, ülkeler birkaç haftadır yürürlükte olan karantina önlemlerini yavaş yavaş azaltacağı için faaliyetlerimize yeniden başlayacağız.

CEV her zaman sorumlu davranacak ve uluslararası ve ulusal sağlık yetkilileri tarafından sağlanan en son bilgilere dayanarak her türlü eylemde bulunacaktır.

Koronavirüsün Voleybol ailesi ve özellikle kulüpler üzerinde ağır bir etkisi olacağını düşünüyor musunuz?

Hepimizin bir belirsizlik hissi paylaştığına inanıyorum, ancak bir arada kalmak, önümüzdeki zorluklarla başa çıkmak için başvurabileceğimiz en iyi ilaçtır.

Camiamızın, birbirimize baktığımız ve özellikle en zayıf üyelerimizi desteklediğimiz bir aile olduğumuzu göstermesini diliyorum. Paydaşlarımızın birçoğu endişelerini dile getirmiş olsa da, krizin sadece Voleybol kulüplerini değil, küresel ekonomiyi ne ölçüde etkileyeceğini tahmin etmek çok zor.

Ancak CEV, kulüplerin Avrupa Voleybolu için oynadığı önemli rolün farkındadır ve “Marshall Planı” çerçevesinde kulüpleri ciddi miktarda bir parayla destekleyecek.

Sadece elitlerle değil, taban seviyesinde çalışanların krizin bir sonucu olarak acı çekebileceğini anlıyoruz – ancak dayanışma ve karşılıklı desteğin bu zorlukların üstesinden gelmemize yardımcı olabileceğine inanıyorum.
2020 yazında herhangi bir yarışma olacak mı?

Açıkçası, birçok planımız virüsün yayılmasını kontrol edilmesine bağlıdır. Araştırmacılar ve bilim adamları bir aşının gelişimine doğru ilerleme kaydediyorlar. Genel belirsizliğe rağmen, 2020 yazında planlanan etkinlik takvimini ve bunların devam edip edemeyeceğine karar vermek için beklenmedik durum planımız var. Ne yazık ki, Avrupa Kupaları sezonunun geri kalanını ve Avrupa Ligi’ni iptal etmek zorunda kaldık, çünkü bu aşamada lojistik koşulların sağlanabilmesi mümkün değil. Bununla birlikte, plan, herkesin güvenli olması koşuluyla, yaz sonu elemelerini ve Final Turlarını, EuroVolley 2021 elemelerini ve yaz sonunda bir dizi Plaj Voleybolu yarışmasını sunabilmemiz içindir. Bu etkinliklerin yapılamaması durumunda da alternatif tarihler ve çözümler için net bir plan ve zaman çizelgesi tanımladık.Uluslararası takvim yıllardır birçok tartışmanın konusu olmuştur. Ulusal liglerin / Federasyonların uluslararası organizasyonların karşılaşmaları dolayısı ile daha fazla zorluklar bekliyor musunuz?

Her zaman olumlu olmayı hedeflediğim için, bunu diyaloğu geliştirmek için ek bir zorluk olarak görmek yerine bir fırsat olarak görüyorum. Koronavirüs dolayısı ile Olimpiyatlar da dâhil olmak üzere birçok yarışma iptal edildi veya ertelendi, rekabetçi sporlar tüm dünyada durma noktasına geldi.

Hepimiz aynı gemide olduğumuz için, açık, samimi ve sürekli bir diyalog çok önemli olacaktır. CEV’de zaten bir süredir bunu sürdürüyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz – dayanışma ruhu içinde ortak çözümler bulmak için tüm paydaşlarımızla görüş alışverişinde bulunacağız.

Hepimiz için bir kazan-kazan durumu koşulları bulmalı ve belirlenmeli.

Son olarak, rekabetin geri dönmesini dört gözle bekleyen hayranlar da dâhil olmak üzere Voleybol ailesinin üyelerine ne söylersiniz?

CEV, bu krizin en başından beri faaliyet gösteriyor, hayranlarımızla sosyal medya aracılığıyla etkileşime giriyor ve bu zorunlu mola sona erdiğinde Voleybol ailemizin faaliyetlerine daha fazla coşku ve olumlu şekilde devam etmesini sağlamak için yorulmadan çalışıyoruz. Enerjimiz öncekinden daha fazla. Son olarak,         kalplerimizin Voleybol için atmasını sağlayan tutkunun ateşini söndürebilecek virüs veya sıkıntı olmadığından emin olmak istiyorum!

CEV’nin COVID-19 devam planı ile ilgili güncel bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu