Avrupa

CEV Okul Projesi, Makedonya’nın gelecek umudu

Erkekler milli takımının geçen yılki EuroVolley’de tarihi ve çok başarılı bir görünüm çizdiğini bilen birçok kişi, doğal olarak Makedon erkek Voleybolunun kadın voleybolunundan daha yüksek bir seviyede olduğunu düşünüyor. Sonuçlara göre, bu bir gerçek, ancak gelecekte küçük Balkan ülkesindeki kadın voleybolunun erkek takımının sonuçlarına ulaşabileceğine ve hatta aşabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Kuzey Makedonya’da, en üst düzey yarışmada daha fazla kadın kulübü var ve voleybol oynayan erkeklerden daha fazla kız var. Bu son yıllarda diğer unsurların yanı sıra, ulusal ligin en yüksek bölümünde iki kez şampiyon olan ve hem gençler hem de üst düzey Makedon liglerinde önemli bir rol oynayan Janta Volley Forza kulübünün varlığı nedeniyle geçerli.

Janta Volley Forza kısa süre önce Kuzey Makedonya Voleybol Federasyonu tarafından uygulanan CEV Okul Projesine katıldı. ‘Nevena Georgieva Dunja’ ilkokulunda yaklaşık 20 kız öğrenci bir voleybol oynamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleme fırsatı buldu.

“Bizim fikrimiz daha önce hiç Voleybol oynamamış kızları aramak ve onları eğitim sürecinin giriş seviyesinde olanlarla bir araya getirmekti. Bu yolla voleybolun onlara yakınlaşacağını ve düzenli olarak eğitime gelmelerini sağlayacağımızı düşündük. İlkokul kızlarıyla çok fazla zaman geçiriyoruz çünkü antrenör olarak ilk adımımızın kulüplerde kaliteli oyuncuları seçebilmemiz için geniş bir temel oluşturmak olduğunu düşünüyoruz ”dedi.

Şimdiye kadar birçok kez yeni yetenekler keşfetmenin zevkini yaşadılar. CEV Okul Projesi, Kuzey Makedonya Voleybol Federasyonu ile işbirliği içinde birkaç tane daha bulmalarına yardımcı olabilir. Janta Volley Forza’da en uzun rotanın bile ilk küçük adımla başladığını iyi biliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.