CEV Şampiyonlar Ligi Tarihçesi

0
171

CEV Voleybol Şampiyonlar Ligi, Avrupa Kupası müsabakalarının tamamen yenilenmesinin ardından ilk kez 2000/2001 sezonunda eski CEV Şampiyonlar Kupası’nın izinden gidiyor.

Bu organziasyon, başlangıcından bu yana, Avrupa’daki tüm en iyi takımlara yer verdi ve kendisini uluslararası voleybolda en prestijli kulüp müsabakası olarak etkinliklerde öne çıkmayı başardı. Bu organizasyon ayrıca mümkün olan en yüksek seviyede oynamak isteyen farklı ülkelerden elit oyuncuları da cezbetti.

CEV, 2018 ‘dan sonra Final Four formatını bıraktıktan sonra, 2019’da devrim gibi bir kararla Süper Finalleri tanıttı.

Unvan Kazananlar

Erkeklerde, Rus Zenit KAZAN kendi adına altı şampiyonlukla erkekler yarışmasında en çok şampiyonluk kazanan rekoru elinde tutuyor.
Kupayı ilk kez 2008’de, önceki Dinamo-Tattransgaz adı altında, CEV Şampiyonlar Ligi’ne ilk kez katıldıkları sırada kazandılar. 2015 ile 2018 yılları arasında üst üste dört kez unvanı süpürmeden önce 2012’de kazanmayı başardılar. 2013 ile 2018 arasında Rus kulüpleri tarafından sahip olunan altı şampiyonluk gerçekten önemli. İtalyan TRENTINO ve Rusya’dan Belogorie BELGOROD, üçer şampiyonlukla Zenit Kazan’ı takip ediyorlar.

Kadınalrda, İtalya’dan Volley BERGAMO ve Türkiye’den VakıfBank dört kez CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuelde eden iki takım. 2000 ve 2010 yılları arasında İtalyan takımları ve Fransa’dan RC CANNES  öne çıkansa da son 10 yılda Türk takımları altı şampiyonluk kazandılar. VakıfBnak’ın 4 şampiyonluğuna Fenerbahçe (2012) ve Eczacıbaşı (2015) birer şampiyonluk ekledirler.

En Çok Altın Madalya Kazanan Oyuncular

Erkeklerde Rus orta blokçu Alexander Gutsalyuk’un özgeçmişinde altı CL şampiyonluğu var – Zenit KAZAN ile beş, 2012/2013 sezonunda ise Lokomotiv NOVOSIBIRSK ile elde ettiği toplam 6 Altın Madalyası bulunuyor.
Kadınlarda ise İtalyan Voleybol ikonu Francesca Piccinini, biri eski CEV Şampiyonlar Kupası’ndan olmak üzere toplan yedi muhteşem şampiyonlukla kadınlar tarafında başı çekiyor. Kısa bir süre önce 42 yaşında voleybol yarışmasından emekli olduğunu açıklayan Piccinini, son olarak Mayıs 2019’da Berlin’de düzenlenen tarihi Süper Finallerde Igor Gorgonzola NOVARA formasıyla galip geldi.

Kadınlar | Birden çok kazanan

Francesca Piccinini (ITA) – 7 (Şampiyonlar Kupası’ndan biri dahil) + 2 MVP şampiyonluğu [fotoğrafta]
Gözde Kırdar (TUR) – 4 + 1 MVP ödülü
Antonella Del Core (ITA) – 4
Naz Aydemir Akyol (TUR) – 4
Maja Poljak (CRO) – 4
Eleonora Lo Bianco (ITA) – 3
Christiane Fürst (GER) – 3
Victoria Ravva (FRA) – 2 + 3 MVP ödülü

İki şampiyonluğa sahip diğer oyuncular arasında: Lioubov Sokolova (RUS), Angelina Grün (GER), Malgorzata Glinka-Mogentale (POL).

Erkekler | Birden çok kazanan

Alexander Gutsalyuk (RUS) – 6
Maxim Mikhaylov (RUS) – 5 + 2 MVP ödülü [resimde]
Sergey Tetyukhin (RUS) – 4 + 2 MVP ödülü
Wilfredo Leon (CUB / POL) – 4 + 2 MVP ödülü
Alexey Verbov (RUS) – 4
Vladislav Babichev (RUS) – 4
Aleksandr Kosarev (RUS) – 4
Matt Anderson (ABD) – 4
Osmany Juantorena (CUB / ITA) – 3 şampiyonluk + 3 MVP ödülü
Matey Kaziyski (BUL) – 3 şampiyonluk + 1 MVP ödülü
Tsvetan Sokolov (BUL) – 3 şampiyonluk, MVP ödülü yok ama üç kez CL en skorer oyuncusu

MVP’ler

Son yirmi yılın en iyi voleybol oyuncuları, CEV Şampiyonlar Ligi Finalleri’nin prestijli MVP ödülünü aldı.
Aşağıdaki liste, Osmany Juantorena ve Victoria Ravva ile uluslararası voleybolun geçmişinden ve bugününden efsanevi isimleri içeriyor ve bu ödülü üç kez kazandılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here