Genel Haberler

CEV ve Özel Olimpiyatlar’dan örnek çalışma

CEV Ve Özel Olimpiyatlar Europe Eurasia Zihinsel Engelliler İçin Anlaştı

CEV ve Özel Olimpiyatlar Europe Eurasia (SOEE), 2012’den beri birlikte çalışıyorlar. İki kuruluş kendi çalışmalarını ve özellikle de SOEE’nin zihinsel engelli insanlar için spora katılımı teşvik etme çabalarını desteklemek amacıyla bir bildiri imzaladı.
İki taraf şu anda bu iş birliğini güçlendirmenin yollarını değerlendiriyor. Özellikle ‘birleşik Voleybol’ odaklı, yani zihinsel engelli ve engelsiz insanların birlikte rekabet ettiği bir oyun çeşidi konusunda. Böylece güçlü bir dostluk ve sosyal içerme mesajı gönderiyor.

CEV Gelişim Müdürü Vuk Karanovic, Lüksemburg’un Munsbach kentinde 2019 Özel Olimpiyat Avrupa Avrasya Spor Konferansı’nı ziyaret etti. Bu oluşum, 40 Özel Olimpiyat Akredite Programından 90+ Spor Yöneticisine ve Koordinatörüne fırsat sunuyor. Bölgeyle ilgili olarak global merkezden çalışanlar öğrenmek, spor ile ilgili fikirleri paylaşmak, 2020 ve sonrası için ekstra enerji artışı almak için bir araya geldiler. Konferans, Özel Olimpiyatlar Lüksemburg’un kurulmasından bu yana 40. yıldönümü kutlamalarının bir parçası olarak gerçekleştirildi.
Karanoviç, katılımcılarla CEV Okul Projesinden elde edilen kilit değerdeki bilgileri tartıştı. Bu aşamada CEV, 13 Ulusal Federasyon ile ulusal yetkililerine kadar güçlerini birleştirdi. Beden eğitimi dersleri veren ve 8 ila 12 yaş arası genç öğrencilerle çalışan öğretmenler için oyun bilgisini geliştirmek amaçlanıyor. “Projenin temel amacı katılımı artırmak ve okullar ile yerel kulüpler arasında bir bağlantı kurmaktır, böylece kendi faaliyetlerinden faydalanabilecekler. Karanoviç, çocuklara PE derslerinde Voleybol oynamaları için ilham vermeyi düşünüyor, böylece becerilerini geliştirmek ve daha da yer almak için yerel kulüplere katılabilirler” dedi.

Zihinsel engelli insanlarla yapılan çalışmaların ne kadar spesifik olduğunu göz önünde bulunduran Karanoviç, antrenörlerin ve eğitimlerinin rolünü vurguladı. “Voleybol öğrenmek ve oynamak için kolay bir oyun değil. Antrenörlere eğitim materyali sağlıyoruz ve Antrenörlük Sözleşmemize katılan bazılarıyla en iyi uygulamaları paylaşıyoruz. Bu alanda uzman olan voleybolun giriş seviyesindeki uzmanlarından bir şeyler öğrenmek için gerçekten eşsiz bir fırsat yaratmaktan keyif aldıklarını ”söyledi. “Eğer antrenörlerin bilgi ve becerilerini geliştirirsek, çocuklara daha etkili bir şekilde ilham verme olasılıkları daha yüksektir ve bunlar sporu daha fazla ve daha iyi tanımaya istekli olacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu