Avrupa

CEV’in Web Seminerine Büyük Katılım

285 kişi,232’si resmi olarak kayıtlı ve CEV Okul Projesinin sunumunda yer alan Ulusal Federasyonlardan 53 öğretmen / koç CEV Teknik ve Meslek Birliği tarafından düzenlenen dört kişilik ikinci dizinin ilk web seminerine katıldı. Katılımcılar dünyanın her yerinden 58 farklı ülkeden oluştu! Avrupa merkezli olanların yanı sıra Pakistan, Tayland, Filipinler, Vanuatu, Singapur ve daha pek çok kişiden ABD Voleybol efsanesi John Kessel tarafından verilen dersi takip etmek için bir araya gelenler de vardı.

ABD Voleybolu ile uzun bir özgeçmiş ve tarih oluştururken Kessel, 1985 yılında Japonya’da düzenlenen ilk FIVB Minivolley Sempozyumuna katıldı. Bu bilgi daha sonra ABD’deki Junior Olimpiyat voleybol sahnesine ve çeşitli kliniklere aktarıldı. Horst Baake ve Hiroshi Toyoda bu etkinliğe ev sahipliği yaptı; Kessel, oyunu ABD Voleybol sınırlarının da ötesine taşıması için kendisine ilham veren bu iki uluslararası lidere çok teşekkür borçlu.

 

John katılımcılara koçluk yaptıkları için “sadece” bir voleybol koçu olmadıklarını, aynı zamanda BİREYLERİN koçu olduklarını açıkladı:

  • Liderlik
  • Değerler
  • Karakter

Voleybol basitçe bu hedeflere ulaşmanın bir aracıdır ve Kessel, koçların davranışlarının onları inançlarında değil işlerinde daha iyi hale getirdiğini vurguladı.

Kessel, birçok antrenörün performans için değil, uygulama için çalıştığı gerçeğine işaret etmeye devam etti, yani antrenörler, gerçek oyun benzeri durumları uygulamaktan ziyade antrenmanın iyi görünmesi için antrenman yapar ve pratik yapar. Bu, daha sonra, çocuk bir oyunda düzgün tepki veremediğinde ve koç üzüldüğünde gerilim yaratır.

“Öğrenciden asla kalemi almayın” – çocuklar koç topu ellerinden aldığında çok fazla öğrenmezler, bu nedenle John katılımcıları şu temel yönergeleri izlemeye davet etti:

  • Çocukların oynamasına ve öğrenmesine izin verin
  • İyi bir dinleyici olun ve gözlemleyin (başka bir deyişle, ağızdan daha fazla kulak ve göz)
  • Özellikle çocuklar / yeni başlayanlar için eleştiri değil, bilgi sağlayın
  • Çocukları, rakip olsa bile diğer oyuncularla ilişki / arkadaşlık kurmaya teşvik edin – bu, Voleybol oyununun temel değerlerini / kültürünü somutlaştırır.

Çoğu kişinin bildiği gibi, antrenörler uyuşturucu / bağımlılıktır. Antrenörler her tür alıştırmayı ve alıştırmayı sevme eğilimindedir, ancak dikkatli olmaları gerekir, çünkü delme çok fazla temas ve koçun müdahalesini içerir, oysa oynamak sporcuların eğlenmesine ve oynamasına izin verir. Koçlar çocukların zamanını boşa harcamamalı! Eğer antrenman yapacaklarsa, “oyun beyni eğittiği” için koçlar bunu doğrudan oyuna uygulanabilir hale getirmelidir. Ayrıca Kessel, katılımcıları “GRILLS” (yani oyun benzeri tatbikatlar) kullanmaya davet etti ve bu kapsamda birkaç örnek verdi.

Son olarak Kessel, oyuncuların ilham verici olduğunu hatırladıkları bir koç olmayı bir kez daha tartıştı. Bu tür araçlar hikayeleri anlatma yeteneğini içerir çünkü bu, oyuncuların gerçekleri, oyunları vb., Varyansı (çocuk voleybolundan elit oyuna, oyunun farklı yönlerinde her zaman farklılıklar vardır) ve çok daha fazlasını hatırlamalarına yardımcı olur.

Genel olarak, Kessel’in koçluk felsefesinin paylaştığı en önemli kısım, bir çocuğun voleybolu keşfetmesine rehberlik etmenin ve onlara topu kontrol etmeleri için mümkün olduğunca çok fırsat vermenin bir koçun işi olmasıydı.

Web semineri dizisi önümüzdeki 20 Ağustos Perşembe günü Finlandiya’dan Teemu Niemelä tarafından “Çocuklar düşündüğümüzden daha fazla öğreniyor” başlığı altında düzenlenen bir oturumla devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu