Röportaj

Ciara Michel’den Gençlere

CEV’nin podcast “The Ace Space” filminde sesi artık düzenli bir kişilik olan Ciara Michel. Clara, 10 yıldır profesyonel bir voleybol oyuncusunun hayatını yaşıyor. Kendi deneyiminden yola çıkarak, muhtemelen ABD’de okumak için burs aldıktan sonra, bu rüyayı gerçekleştirmek isteyen herhangi bir genç için bazı yararlı ipuçları paylaşıyor.

Bunlar, “Ci” nin YouTube kanalında bulunan birkaç harika videoda ele aldığı ana konulardır. Profesyonel bir voleybol oyuncusu olmaktan bahseden Michel, beş ana adımı listeliyor:

•    Oyunu öğrenin: bu oldukça açık görünebilir, ancak Michel, voleybol oyunuyla ilgili tüm becerileri öğrenmenin, kariyerinizin daha sonraki bir aşamasına herhangi bir uzmanlığı ertelemenin ve kendinizi çok yönlü bir şekilde şekillendirmeye çalışmanın önemini vurguluyor.

  •  Bir kulübe katıl: okulda Voleybol oynamaya başlayanlar için, bir sonraki adım mahallenizde bir voleybol kulübü aramaktır, burada yerel koçluk personelinin deneyiminden deneyim kazanabilir ve öğrenebilirsiniz.
  •  Bir video yap: Aile üyeleri, arkadaşlar ve hatta antrenörler bu konuda çok önemli bir rol oynar, çünkü yeteneklerinizi ve en iyi anlarınızı rekabetçi bir maçta gösteren videoların kaydedilmesine yardımcı olabilirler, bu da bir sonraki adımı atmanız ve daha fazla ilerleme kaydetmeniz için kapıyı açabilir
  •  Işe alma süreci: antrenörler maçlarınızı bizzat takip edemeyebilecekleri ve becerilerinizi incelemek ve takımlarına katılmadan önce yeteneklerinizi tespit etmek için çekimlere güvenmek zorunda kalabilecekleri için bu tür videolar kullanışlı olur!
  •  Profesyonel gidiş: özellikle denizaşırı ülkelerde okuyanlar için bu genellikle mezun olduktan sonra olur. Genç oyuncuların ilk mesleki sözleşmelerini yürütmek için bir ajansın desteğine ihtiyacı var, Fransa, Almanya, İsviçre veya İspanya gibi Avrupa ülkeleri genç mezunlar için en yaygın destinasyonlar. Bir profesyonelin hayatını yaşamak sizi sadece daha iyi bir oyuncu değil, aynı zamanda daha iyi bir insan yapabilir, ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaktayken katlanmak zorunda olduğunuz fedakarlıkları telafi edebilir!

Michel’in istekli tüm Voleybol profesyonelleriyle paylaştığı bir ipucu daha var. Sosyal medya, bir Voleybol profesyonelinin hayatını yaşayan diğer insanlara ulaşmak için zengin fırsatlar sunar. Bu nedenle, oyununuzu ve kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ne yapmanız gerektiği konusunda daha fazla tavsiye, yardım veya görüş sormak için bir mesaj bırakmaktan çekinmeyin!

Miami Üniversitesi’nin eski bir öğrencisi olan Michel, ABD’de akademik eğitimlerini sürdürmeyi hayal edebilecek Voleybol oyuncuları için de bazı ilginç ipuçları paylaşıyor. Bu kapsamda, “Ci” nin izlemeniz gereken beş ipucu daha var:

  • Zamanlama: ABD’ye taşınmayı hayal ediyorsanız, liseden mezun olmadan önce en az bir ila üç yıl arasında böyle bir fırsat aramaya başlamalısınız.
  •  En yüksek seviyede oynayın: Açıkçası, bu hala bölgenizde yaşarken becerilerinizi geliştirebilir ve sizi daha iyi bir oyuncu yapabilir.
  •  Video görüntüleri: ailenizin, arkadaşlarınızın veya kendi antrenörlerinizin maçlarınızın görüntülerini kaydetmesine izin verin, Amerikan kolejlerinde çalışan koçlara gönderebileceğiniz, becerilerinizi ve yeteneklerinizi daha iyi anlamaları için vurgulayabileceğiniz bir video hazırlayın
    •    Çalışma: Amerikan üniversiteleri, dünyadaki diğer akademik kurumlar gibi spor programlarının önemini vurgular ve yine de bir üniversite takımının üyesi olmak ve muhtemelen bir bursta yapmak istiyorsanız, çok çalışmanız ve iyi notlara sahip olmanız gerekir.
  •  İngilizce: sınıflardan eğitim seanslarına, İngilizce’de koşmak, dili öğrenmek ve yüksek düzeyde bir yeterliliği kanıtlamak bir ‘zorunluluktur’!

Herhangi bir sorunuz varsa ve ABD’de kolej Voleybol oynamayı hayal ediyorsanız, Instagram üzerinden ‘Ci’ye ulaşmaktan çekinmeyin! Size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu