Genel Haberler

Cimnastikten Voleybola Uzanan Yol

Slovenya’nın gelmiş geçmiş en iyi kadın voleybolcularından biri olan Iza Mlakar, spor kariyerine jimnastikçi olarak başlasa da voleyboldan tam olarak kaçamadı.

Babası Bojan Mlakar, eski Yugoslavya genç milli takımının kaptanıydı ve ağabeyi Til, Tine Urnaut, Matevž Kamnik, Gregor Ropret ile birlikte, şimdiye kadarki en iyi erkek oyuncu neslinin (1988 ve 1989 doğumlular) bir üyesiydi.

Aynı zamanda çok başarılı bir tıp öğrencisi olan ve cerrah olmak isteyen Iza, başlangıçta kendi spor yolunu açmaya çalışsa da boyunun jimnastikçilik kariyerine devam etmesine engel olacağı ortaya çıktı. Annesi Marga Mlakar da voleybolla uğraştığı için Iza’nın yoluna hangi sporda devam edeceği konusunda ikinci bir tahminde bulunumadı.

Iza Mlakar, ilk voleybol adımlarını OK Prevalje ile attı, ancak hemen Slovenya’nın en başarılı kulübü Nova KBM Branik MARIBOR’un dikkatini çekmeyi başardı ve ilk sözleşmesini 2012’de imzaladı ve bu sırada sadece 16 yaşındaydı. Beş ulusal şampiyonluk ve dört ulusal kupa kupası kazandığı için Nova KBM Branik’e çok şey borçlu.

17 yaşına geldiğinde, o zamanlar ilk EuroVolley’e katılmaya hak kazanan Slovenya’nın A Milli takımının bir üyesiydi ve 2017’de Slovenya’nın FIVB U23 Dünya Şampiyonası’nda tarihi bir gümüş madalya kazandığı takımda yer alıyordu. Bu madalya, Slovenya’nın kadın takım sporlarında kazandığı ilk madalya oldu. Diğer kazandığı ödüllerin yanı sıra, 2017 ve 2018 yıllarında Slovenya’nın yılın kadın voleybol oyuncusu oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu