Genel HaberlerManşet

Çoğu İnsan Voleyboldan Neler Anlamaz?

Voleybol olması gerektiği kadar popüler değil. Bence hepimiz bunda anlaşabiliriz. Pek çok kişi popülerliğinin olmayışının sebebinin oyunların çok uzun veya rallilerin çok kısa, çok fazla servis hatası ve başka bir şey olduğunu iddia ediyor.
Katılmıyorum.
Voleybol olması gerektiği kadar popüler değildir, çünkü voleybolun tanıtımı evrensel olarak yeterli değildir ve çoğu insan ne olduğunu gerçekten anlamaz.

İşte çoğu insanın voleybol hakkında anlamadığı şeyler.

  1. Hız ; Düşünce hızı, karar verme, yürütme hızıdır. Gerçekten hızlı voleybol bir toparlanma sporudur, bu nedenle oyuncular top gelmeden önce her harekete karar vermeli ve daha sonra bu kararı uygulamalıdır.  Daha uzun rallilerde, oyuncuların ne olduğunu fark etmek, bir çözüme karar vermek ve çoğu zaman dengesiz veya bir eliyle hareket etmek için saniyeler gibi bir süresi vardır. TV, hızlı bir şekilde hareket edemiyor. Çünkü izleyiciler 3, 4, 5 metrede gerçekleşen eylemi takip etmek için gözlerini hareket ettirmek zorunda değiller. Yorumcuların ise kelimenin tam anlamıyla ne olduğunu ve ne kadar şaşırtıcı olduğunu açıklamak için ralliler arasında yeterli vakti yok.
  2. Şiddet ; 2 m.boyunda ve 100 kg.ağırlığındaki bir erkek oyuncu, tüm güçlerini kullanarak havaya 1 m sıçrar. 6 metre uzakta yerde duran diğer erkek voleybolcular, topu yukarıya doğru itmeye çalışır ve sık sık zeminden destek alır.  Salonun içinde bile, oyuncuların ne kadar sertleştiğini ve savunucuların ne kadar az tepki göstermesi gerektiğini gerçekten hissetmiyorsunuz.  Ve sahaya yakın olduğunuzda, top bir savunma oyuncusunun göğsüne çarptığında farklı bir ses duyarsınız. Gerçekten duymanız gereken bir ses.
  3. Varyasyon ; Voleybol, bir takım kazanana ve diğeri kaybedene kadar tekrarlanan aynı şey gibi görünüyor.  Gerçek şu ki, her eylem tamamen benzersizdir. Her ribaund, bir sonraki eylemin geometrisini ve olasılıklarını değiştirir.  Her çözüm benzersizdir. Yine TV yorumcularının karmaşıklıkları açıklamak için zamanları yok ve bu yüzden çoğu insan sonsuza kadar karanlıkta kalıyor.
  4. Dinamizm ; Voleybolcular yerden kuvvet alarak sıçrar. Tekrar tekrar. Diğer sporlarda zıplama var, ama voleybol da sıçrıyor.  Ve sıçramalar maksimum seviyede. TV bu çabaları açıkça göstermez. Voleybol dünyadaki en dinamik spordur.

Voleybolun (düşündüğümüz gibi) popüler olması için, görevimiz kendimizi ve başkalarını bu unsurlar ve diğerleri hakkında eğitmektir.

What Most People Don’t Understand About Volleyball

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.