Genel HaberlerManşet

Çoruh Üniversitesi Fair Play Kervanını Konuk Etti

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde düzenlenen Fair Play Kervanı etkinliği, tüm Artvin kentini etkiledi. Kervan heyetini ilgiyle karşılayan kent, düzenlenen sergi ve panele de ilgi gösterdi.

Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu, Fair Play Üniversiteler Kervanı programına devam ediyor. 2014 yılından başlatılan proje ile bugüne kadar 65 Üniversiteyi ziyaret ederek Fair Playi anlatan Kervan’ın 66. Durağı Artvin Çoruh Üniversitesi oldu.

PROTOKOL ZİYARETLERİ

Gittiği her kentte önce o şehrin en üst yönetimi olan Valiliği ziyaret eden kervan üyeleri, Artvin Valisi Yılmaz Doruk tarafından kabul edildiler. Vali Yılmaz Doruk’a Fair Play’e hizmet madalyası ve Fair Play rozeti takan komisyon heyeti, kendisine fair play yayınları ve broşürlerinden oluşan bir kit sunarken, 7 Eylül Dünya Fair Play Günü dolayısıyla hazırlanan Fair Play pulu ve özel gün zarfı takdim ettiler.

Daha sonra Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk’ü makamında ziyaret eden kervan heyeti, Fair Play’e hizmet madalyası ve Fair Play rozeti, fair play yayınları ve broşürlerinden oluşan bir yayın paketi ile 7 Eylül Dünya Fair Play Günü dolayısıyla hazırlanan Fair Play pulu ve özel gün zarfı takdim ettiler.

ÖNCE FAİR PLAY SERGİSİ GEZİLDİ

“İyiye, Doğruya, Güzele” sloganıyla yola çıkan TMOK Fair Play Komisyonu, Çoruh Üniversitesinde törenle açtığı Dünya Fair Play Karikatür ve Fotoğraf Sergisi ile üniversitenin BESYO öğrencilerine görsel bir şölen sundu. Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Ercüment Seçkin, Üniversitenin Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Üniversite personeli ve BESYO öğrencileri ile Artvin Spor Lisesi öğrencilerinin gezdiği sergide, konuklara organizasyonun sponsoru Hacıbekir’in lokumları ikram edilirken, Fair Play kitap ve broşürleri dağıtıldı, fair play rozetleri takıldı.

FAİR PLAY PANELİ EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR İLE BAŞLADI

Serginin gezilmesinin ardından düzenlenen törende bu etkinliğin Artvin Çoruh Üniversitesi’nde gerçekleşmesine katkıda bulunan BESYO Müdürü Prof.Dr.Sinan Güner, Öğretim Üyesi Doç.Dr. Muhammet İrfan Kurudirek, Dr. Öğr. Üyesi Gamze Ünaldı, Ar.Gör. Büşra Erul, Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran ve Beden Eğitimi Öğretmeni Fikret Kadıoğlu’na Fair Play’e hizmet madalyası ve sertifikaları takdim edilerek alkışlandılar.

Daha sonra düzenlenen panele TMOK İkinci Başkanı Prof. Dr. Bilge Donuk, TMOK Başkan Yardımcıları Remzi Yılmaz ve Prof. Dr. Gülfem Sezen Balçıkanlı, Komisyon üyesi Bülent Tuncay ve Prof. Dr. Seyhan Hasırcı konuşmacı olarak katıldı. Üniversitenin BESYO Müdürü Prof. Dr. Sinan Güner’in açılış konuşması ile başlayan panelin moderatörlüğünü BESYO öğretim üyelerinden Fair Play ödüllü Dr. Öğr. Üyesi İrfan Kurudirek gerçekleştirdi.

Ahlaki değerlerin rekabetten daha önce geldiği görüşünün ön plana çıktığı panelde “Fair Play Ruhuna Aykırı Davranışlar”, “Atatürk, Fair Play”, “Fair Play Eğitimleri ve Gençlerde Fair Play Bilincinin Oluşturulması”, “Sporda ve Yaşamda Fair Play” ile ve “Sporda Şiddetin Önlenmesine İlişkin Avrupa’da ve Ülkemizde Yürütülen Çalışmalar” temalarında bilgilendirmeler yapıldı. Konuşmaların akabinde Fair Play ödüllü Beden Eğitimi Öğretmeni Fikret Kadıoğlu, sporda başarının yanında fair play davranışlarının da ödüllendirilmesi gerektiğini simgeleyen “mavi kart” uygulaması ile Arhavi’de centilmenlik bilincini ön plana çıkaran spor uygulamaları hakkında bilgiler aktardı.

Hep birlikte ve ayakta Fair Play andı okunarak son bulan etkinlik, çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile noktalandı.

Çoruh Üniversitesi Öğrencileri Panelden sonra Prof. Dr. Bilge Donuk ve Remzi Yılmaz’a kitaplarını imzalattılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu