Genel HaberlerManşet

Covid-19 ve Sporda Yeni Dünya Düzeni

Veriye dayalı spor pazarlaması şirketi Two Circles’ın CEO’su Gareth Balch’in Covid-19 sürecinin dünya sporuna etkileri üzerine bir makalesini paylaşmak istiyoruz sizlere.

Covid-19 ve Sporda Yeni Dünya Düzeni

Bunu yazarken, küresel olarak kapsamlı sosyal mesafeli programlara rağmen 120.000’den fazla insanın Covid-19’dan öldüğü doğrulandı. Gerçek sayının çok daha yüksek olması muhtemeldir.

Pandemi öncelikle bir insan felaketidir ve neslimizin en büyük küresel sorunudur. Baba, kocası, oğlu, erkek kardeşi, eski profesyonel atlet ve CEO olarak, geçen ay öncelikle İki Circlers ve ailelerinin sağlığının mümkün olan en iyi derecede korunmasını sağlamak için harcandı. Ve bu pandemi bittikten çok sonra birincil düşünce olacak.

Tabii ki, toplumdaki sağlık ve ekonomi arasındaki doğrudan ilişki iyi anlaşılmıştır. Tüm ekonomistler, doğrudan yüz milyonlarca iş kaybına neden olacak küresel bir resesyona gireceğimize katılıyor; ticari faaliyetin aniden durması, ekonomik bir acıya neden oldu ve her bölgede iyileşme yıllar alabilir.

13 Nisan’daki McKinsey gibi en iyimser tahminler  , dünyanın en büyük ABD ekonomisinin bu yılın 4. çeyreğinde kriz öncesi büyümesine döneceğini gösteriyor. Diğer projeksiyonlar çok daha az iyimser bir görünüm sergiliyor; Goldman Sachs, 31 Mart’ta  ABD ekonomisinin 2020 yılının ikinci çeyreğinde yıllık% 34 küçüleceğine ve GSYİH’nın 2021’in sonundan önce pandemi öncesi yoluna ulaşmayacağına inandıklarını söyledi.

Spor mikrokozmosumuz için, kısa vadeli görünüm acımasız ve zor olacağından, hak sahiplerinin ekonomik durumu hakkında çok şey yazılacaktır. Bununla birlikte, diğer birçok sanayiye kıyasla, ekonomik sıkıntılı sporun son zamanlarda resesyona dirençli olduğu kanıtlandı.

Örneğin, Dow Jones’un 2008 mali krizinden sonra en düşük seviyesine ulaşmasından dört hafta önce tutulan 2009 Super Bowl sırasında 30 saniyelik reklam alanları için ödenen tutar, 2005-2008 yılları arasında 2.7 milyon dolardan 3 milyon dolara yükseldi. Ve 2009 Super Bowl’dan bir haftadan kısa bir süre sonra, gölet boyunca Premier Lig rekor 1.8 milyar sterlinlik anlaşma imzalayarak yerel yayın haklarının değerini artırdı. Sert küresel ekonomik iklim, sporun ticari büyümesi üzerinde çok az etki göstermiştir.

Test zamanlarında ve artan deneyim ekonomisiyle, spor heyecan, kaçış ve mutluluk sağlar

Bunun neden olduğu üzerine tezler yazılmıştır – ancak bir cümleyle özetlemek gerekirse, bunun nedeni ekonomik zorluk dönemlerinde tüketicilerin kısa vadeli isteğe bağlı harcama azaltmalarını otomobiller, tatiller ve ev yenileme üzerinde spor.

Test zamanlarında ve artan deneyim ekonomisiyle, spor heyecan, kaçış ve mutluluk sağlar. Bu yüzden kemer sıkma zamanlarında, her şeyden önce spor yapmaktan daha sık davranan ve hayranların sezonluk biletlerin çok büyük bir lüks olduğuna karar verdikleri durumlarda bile, TV aboneliklerine yapışacak ve doğum günü hediyeleri için mal satın alacaklar.

Two Circles olarak biz veri meraklılarıyız, bu yüzden spor ekonomisinin değerini izlememiz şaşırtıcı olmayacak ve 2014’ten itibaren beş yıllık bir süre boyunca, veri analizimiz küresel spor endüstrisinin 1 bir bileşikte büyüdüğünü gösteriyor Yıllık büyüme oranı (CAGR) 2019’da 129.0 milyar dolara ulaştı. Ve Covid-19 öncesi tahminlerimiz, sektörün 2020’de 135.3 milyar dolara ulaşması için yıllık% 4.9 büyüyecek olmasıydı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, 2020 için bu projeksiyon şu anda revize ediliyor – pandemi geliştikçe projeksiyonlar her gün değişiyor. Bununla birlikte, geçmiş krizleri analiz ederek, spor hakları sahipleri için en büyük üç gelir akışı – olay günü, sponsorluk ve medya – üzerindeki kısa vadeli etkiyi 2020’nin ilk yarısına yansıtabildik.

20 Nisan itibariyle, tahminlerimiz 2 , küresel spor endüstrisinin, Covid-19 öncesi 135.3 milyar dolarlık projeksiyonun yarısından biraz fazlasının (61.6 milyar dolar) bu yıl 73.7 milyar dolar üreteceğini gösteriyor. Depresyon, canlı içerik eksikliği nedeniyle ofset veya sponsorlardan yapılan ödemelerle, günlük işlerin tamamen kapatılmasıyla yönlendirilmektedir. Eventday en kötü hit – 2020 için Covid-19 öncesi 36.4 milyar dolarlık projeksiyonumuza karşı 21.2 milyar dolarlık bir eksiklik gösteren modellememiz.

Bu rakamlar muhtemelen spor sektöründe çalışan herkes için şaşırtıcı değildir ve spor durdurulurken, spor endüstrisinin her köşesi bu önemli finansal acıyı hissetmeye devam edecektir.

Bununla birlikte, emin olduğumuz bir şey, çöküş sporunun deneyimlediği, küresel durgunluk kadar keskin ve ne kadar uzun sürmeyecekse de, tarih bize bir kez canlı sporun kapalı kapılar ardında veya tam evlerle döndüğünü söylediğinden spor ekonomisi, Covid-19 finansal izleri ve elbette daha sağlam sigorta poliçeleri taşımasına rağmen bir kez daha gelişecektir.

Paradigma kaymaları

Önümüzdeki iki ay boyunca, spor mülklerinin Covid-19’dan sonra gelişmek ve nihayetinde karlı büyümeye geri dönmek için kendilerini en iyi nasıl konumlandırabilecekleri hakkında bir dizi makaleyi paylaşacağız.

Ancak bundan önce, spor endüstrisindeki oyundaki makro eğilimleri açıklamanın önemli olduğunu düşünüyoruz – tüm analizlerimiz canlı spor geri döndüğünde, başlangıçta bıraktığımız yerden almak için bir durum olmayacağını gösteriyor. Mart.

Tarihçiler, zaman içinde ani bir olayın toplum üzerinde sismik bir etkiye sahip olduğunu ve temel paradigma değişimlerine yol açtığını söyleyecektir. Isaac Newton, 17. yüzyılda Londra’nın Büyük Veba’sının şehre zarar vermesiyle karantina altında yerçekimini keşfetti. Bunun gibi, iyi de gelecek.

Covid-19, nesiller boyu dünyayı – sadece sağlık sistemleri değil, politika, kültür ve davranışlar – da şekillendirecek. Ve spor dünyasında, sporun nasıl yapılandırıldığı ve nasıl tüketildiği konusunda bir paradigma değişikliğini hızlandıracak – yıllardır talep edilen yapısal değişiklikler ve dijital çağın başlangıcından bu yana yavaş gerçekleşen tüketim değişimleri.

Nihayetinde, bu, spor peyzajının önümüzdeki on yıl öncesinden birkaç on yıl öncesine göre daha fazla değişeceğini görecek ve en büyük olayların daha fazla dikkat çektiği ve bir konsolidasyona yol açtığı Yeni Dünya Düzeni’nin geliştirilmesi yoluyla yukarıdan sürülecek. daha büyük spor mülkleri büyüdükçe, yeni hak sahipleri ön plana çıkıyor ve daha küçük etkinlikler sıkışıyor.

Covid-19’un yayılmasının önlenmesine yardımcı olmak için canlı sporu duraklatmanın kısa vadeli etkisi önemli olmuştur. Birçok spor hakkı sahibi – ve bu konuda tedarik zincirindeki diğerleri için – bu, nakit rezervlerinin boşaltılması ve / veya yeni sermaye enjeksiyonu ile sonuçlanmıştır.

Derin finansal desteğe sahip daha büyük mülkler, maliyet azaltma önlemleri ve hükümet desteği de dahil olmak üzere bu dönemi görecek. Ve salgın tamamen boş stadyumların önüne geçmeden canlı spora güvenli bir şekilde ev sahipliği yapmalarını sağlamak için planlar yapılıyor – yayın ve sponsorluk taahhütlerini yerine getirmek ve program sıkışıklığını daha da kolaylaştırmak.

Bununla birlikte, spektrumun diğer ucunda, üzücü gerçek, kesinti süresinin uzunluğunun, daha küçük mülklerin işten çıkmasına neden olacağı ve geri dönüp dönemeyecekleri konusunda büyük bir belirsizlikle sonuçlanacağıdır.

Yazma sırasında bunların kim olacağını kesin olarak söylemek zor olsa da, özellikle tehlike altındaki takımlar ve ligler, kapı gelirinden nakit akışına bağımlı olan sporlar ve / veya bunları kullanarak finanse etmeye hazır nakit zengini sahipleri olmayanlardır. aradan.

Geçen hafta XFL tüm takımı ve çoğu lig personelini işten çıkardı, 2020 sezonunu lige yakın olanlarla 2021’de geri dönüş planı olmadığını söyleyerek iptal etti. Ne yazık ki, bunun gibi daha fazla hikaye var – ve bazıları olabilirdi bunu yazdığımdan beri.

En azından Kuzey Amerika ve Avrupa’nın çoğunda canlı spor geri dönmekten aylarca uzaktayken, bu, 2020 ve ötesinde öngörülen spor takviminin, yıl.

Yeni Dikkat Savaşı

2020 iptal ve ertelemelerin doğrudan bir sonucu olarak, bir zamanlama savaşı da başladı.

Bildiğimiz gibi spor takvimi, hak sahipleri arasında onlarca yıl boyunca kırılgan bir işbirliği geliştirdi, bu da düzenli, izlenmesi için canlı spor sağlayan düzenli bir küresel programla sonuçlandı.

Tüm verilerimiz alışılmış, döngüsel davranışların dünyadaki en iyi olayları desteklediğini göstermektedir. UEFA Şampiyonlar Ligi’nin milli takım turnuvaları ile kulüp sezonunun doruk noktası olduğunu hepimiz biliyoruz. NBA sezonunun Dünya Serisi MLB sezonunu bitirdiğinde başladığını hepimiz biliyoruz.

Ve hepimiz biliyoruz ki Olimpiyat Oyunları ve en büyük iki küresel spor etkinliği olan FIFA Dünya Kupası, iki yıl arayla yaz aylarında gerçekleşiyor ve 1948’den beri yapılıyor.

Bunu kalıcı olarak kırmaya çalışan herhangi bir hak sahibi, sporcuları ve temsilci organlarını başka bir şey vermeden etkinliklerine katılmaya ikna edemeyen takıldı. Ve takvimde bir boşluk bulan yeni sporlar, olayları zaten aşırı doymuş bir medya ortamına bağlamak zorunda kaldı.

Ancak Covid-19, spor takvimini kargaşa içinde bildiğimiz için attı. Belli bir şekilde spor yapma döngüsündeydik – ve şimdi kırıldı.

Covid-19 spor takvimini kargaşaya attı. Belli bir şekilde spor yapma döngüsündeydık – şimdi kırıldı

2019/20 NBA sezonunun herhangi bir doruğu, 2020/21 MLB sezonuyla başa başlayacak – iki büyük ligleri ilk kez birbirlerine karşı koyarak ve hem hayranlara hem de yayıncılara hiç sahip olmadıkları bir dikkat ikilemi verecek önce.

Bu arada Tokyo Olimpiyat Oyunlarının 2021’e taşınması, başlangıçta 2021 yazında planlanan Dünya Atletizm Şampiyonası’nın hem Avrupa Atletizm Şampiyonası hem de İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın gerçekleştiği 2022 yazına taşınmasına neden oldu.

Dünya Atletizm bunun “atletizm için olağanüstü bir uluslararası sezon” yaratacağını söylese de, gerçek şu ki, sporcular birbirleri karşısındaki etkinliklere öncelik vermek zorunda kalacaklar ve muhtemelen UEFA Avrupa Kadınlar Şampiyonası gibi diğer önemli etkinliklerle Aynı zamanda yayıncılar, hayranlar ve daha az ama yine de önemli ölçüde sponsorlar olacak.

Analizimiz sürekli olarak spor hayranlarının dikkat evreninde arzdan daha fazla talep olduğunu göstermesine rağmen, bu zamanlama savaşında kaybedenler olacaktır. Canlı sporun iptalinden kurtulamaması nedeniyle geçici veya kalıcı olarak kaybolan sporlara ek olarak, kaybedenler aldıkları ilgiyi olumsuz yönde etkileyen veya yeniden planlanmayan bir tarihe yeniden planlanan etkinlikler olacaktır. çünkü ihtiyaçlara fazlası sayılırlar.

Uzun Oyunu Oynamak

Sebastian Coe’nin 2008 mali krizinden bir yıl sonra ve birçoklarının modern zamanların en büyük Olimpiyatları olduğuna inandıkları ev sahipliği yapmadan üç yıl önce söylediği gibi, büyük siyasi, teknolojik veya sanatsal hareketler büyük sıkıntı dönemlerinden çıktı.

Gelişen spor ortamında, hak sahipleri şimdiye kadar olanları sadece hayalleri kurgulamak ve hızlandırmak için bir fırsata sahipler. Her şey masada.

Yeni Dünya Düzeni’ndeki kazananlar, görüntülemelerini ve katılımlarını artıracak veya büyümeye devam edecektir. Ve bunu, ürünleri ile düşünülemez yenilikler yaparak ve aksamadan yıllarca alacak olumlu bir değişiklik getirerek yapabilirler.

Şu anda, müşterilerimiz de dahil olmak üzere çoğu spor hakkı sahibi, canlı spor karartması sırasında hayranlarla ilgilenmeye odaklanıyor. Bu, belirsizlik dönemlerinde önemlidir, çünkü hayranlar eğlence ve ilham için kendileri için en önemli şeylere bakıyorlar.

Ancak bunun kısa oyun olduğunu düşünüyoruz – uzun oyun, Covid-19 nedeniyle her etkinliğin üstesinden gelmek için yeni baskıların olacağını ve spor, lig, yarışma veya kulübün en iyi muhafızlarının odaklanacak hak sahipleri olacağını kabul ediyor. Yeni Dünya Düzeni ortaya çıktıktan sonra yeni alışkanlıkların devam etmesinden veya yeni alışkanlıklardan faydalanmalarından emin olmak için hayranlarla etkileşim kurmak için yeni yöntemler kullanmaya hazır olma.

Etkinlikteki işletmeler için bu, hayranların Covid-19’un bir sonucu olarak canlı deneyimlere yönelik iştahlarının nasıl gelişeceğini anlamayı içerir. Sponsorlukta, dijital sponsorluk varlıklarının gelişimini hızlandıracağı gibi, hangi marka sektörlerinin harcamaları artıracağını veya azaltacağını izlemek kritik olacaktır. Bu arada medya şirketleri için, doğrudan tüketiciye yönelik medya tekliflerinin geliştirilmesi ve ölçeklendirilmesi kilit önem taşıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu