Plaj Voleybolu

Dalhausse’ın Gözü Olimpiyatlarda

Phil Dalhausser Olimpiyat Oyunlarında plaj voleybolu hakkında bir iki şey biliyor. Pekin 2008 Oyunlarında altın madalya kazanan Amerikan blokör, Londra 2012 ve Rio 2016’da da yarıştı ve şu anda Tokyo Olimpiyatları’na katılmayı hedefliyor.

Bu yılın başlarında 40 yaşına giren Dalhausser, eski ortağı Todd Rogers ile Pekin’de altın kazandı dört yıl sonra ise Londra’da dokuzuncu sırayı elde ettiler. 2015’te uzun zamandır arkadaşı Nick Lucena ile güçlerini birleştirdi ve ikili, Rio’daki çeyrek finallere yükseldi, burada son şampiyonlar Brezilyalı Alison Cerutti ve Bruno Schmidt’e elendiler.

FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’nda yarışan en deneyimli takımlardan biri olan Dalhausser ve Lucena, uluslararası düzeyde birlikte dokuz altın madalya kazandı. 2021 yazında hala Tokyo’daki podyuma çıkmak için gerekenlere sahip olduklarından eminler, ancak başarılı olmanın her zamankinden daha zor olacağına inanıyorlar.

Dalhausser, eski Amerikan voleybolcuları Kevin Wong ve Chris Marlowe ile yaptığı çevrimiçi toplantıda kesinlikle altın kazanabileceğimizi düşünüyorum dedi. “Ama bir parçası olduğum son üç Olimpiyattan daha zor olacak çünkü erkekler tarafındaki derinlik çılgınca. Norveç ve Rusya böylesine güçlü bir şekilde hâkim durumdalar, ayrıca orada çok iyi takımlar var. Ama bence bu yapabileceğimiz bir şey. ”

Aynı zamanda 40 yaşındaki Dalhausser ve Lucena, Tokyo turnuvalarına katılmaya çalışırken Dünya Turu’nun rekabet düzeyini hissediyorlar. Amerikalılar şu anda Geçici Olimpiyat sıralamasında ABD takımları Jake Gibb / Taylor Crabb ve Tri Bourne / Trevor Crabb’ın altında yer alıyor.

Oyunların 2021’e ertelenmesiyle, veteranların yapmaya çalıştığı bir şey, fitness seviyelerini yükseltmek, böylece Florida’da dört saat arayla yaşasalar bile rekabet devam ettiğinde en iyi şekilde olabilirler.

“İnce Canavar” lakaplı Dalhausser, “Baba zamanı bizim tarafımızda değil çünkü Nick ve ben ikimiz de 40’ız ve bize bir yıl daha ekliyoruz” dedi. “Ama ikimiz de garajda tam spor salonlarımız var, bu yüzden hem ağırlık çalışması yapıyoruz hem de kardio yapıyoruz. Daha güçlüyüz ve umarım daha iyi durumda olacağız ve bu bizim için bir avantaj olabilir. ”

Veteranlar için kesinlikle bir avantaj olacak bir şey, kariyerlerinde bu noktada büyük zorluklara yaklaşma yoludur. Deneyim, madalya almak aşamasına geldiğinde belli bir sükunet getirir.

Kariyerinde Dünya Turu ve Amerikan AVP’si de dahil olmak üzere 97 turnuva zaferi toplayan Dalhausser, spordaki zihniyetinin kumda geçirilen zamanla nasıl değiştiğini açıkladı.

“On yıl önce bunların hepsinin gerçekten harika olduğunu düşündüm,” dedi rekorları hakkında. “Ne zaman bir turnuva kazandığımda listeye bakar ve zirvede olan herkese yetişip yetişmediğimi kontrol ederdim, ama şimdi o kadar umurumda değil. Tabii ki 100 turnuva galibiyetine yaklaşıyorum ve bunun olması güzel olurdu, ancak asıl hedef Tokyo’da madalya kazanmak olsa da, yaşamasak bile hayatın bitmeyeceğini biliyorum. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu