Genel HaberlerManşet

Deniz Esinduy’u Rahmetle Anıyoruz

2003 yılında Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın başantrenörlüğünü yürütürken, kamp yaptıkları otelde geçirdiği kalp krizi sonucu, 12 Eylül 2003 tarihinde 56 yaşında Ankara’da yaşamını yitiren Deniz Esinduy’u rahmetle anıyoruz.

Voleybol Aktüel

Deniz Esinduy Kimdir ?

Deniz Esinduy, 1947 yılında İstanbul’da doğdu. 1963 yılında ilk kez Fenerbahçe’de kürek sporuyla tanıştı. Ardından 1966’ta voleybolda genç milli takıma pasör olarak seçildi. Aynı yıl, Çekoslovakya’da yapılan Dünya Voleybol Şampiyonası’nda A Milli Takım kadrosuna davet edildi. Milli forma altında voleybol teknik bilgisini de arttırdı. Fenerbahçe formasıyla genç ve A takım düzeyinde olmak üzere birçok kez şampiyonluk sevinci yaşadı. 1969 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’de voleybol şubesi kapatılınca askere gitti ve Muhafızgücü’nde 2 yıl forma giydi. 1971 yılında ise; askerlik dönüşü İETT’ye transfer oldu. 1970’li yıllarla birlikte, hem antrenör hem de oyuncu sıfatı kazandı. 1971’de Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nın başına getirildi. Antrenör olarak Galatasaray, Arçelik, Güneş Sigorta, Enka ve Sönmez Filament takımlarında görev yapan Esinduy, kadın ve erkek milli takımlarında da çalıştı. 1964’te başlayan oyunculuk kariyerini 1980’lerde noktaladı. 16 yıllık sporculuk hayatında Fenerbahçe, Muhafızgücü, İETT, Büyükdere Boronkay, Galatasaray, Taçspor ve Samsun Irmak Sanayi takımlarının formalarını giydi. 50 kez milli olan Esinduy, 2003 yılında Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın başantrenörlüğünü yürütürken, kamp yaptıkları otelde geçirdiği kalp krizi sonucu, 12 Eylül 2003 tarihinde 56 yaşında Ankara’da yaşamını yitirdi.

Türkiye Voleybol Federasyonu, 20 Ağustos 2019 tarihinde aldığı bir kararla İstanbul’da bulunan TVF 50.Yıl Voleybol Salonu’na Deniz Esinduy’un adını verdi.

50. Yıl Salonu'nun Adı “50. Yıl Deniz Esinduy” Olarak Değiştirildi - Türkiye Voleybol Federasyonu | TVF

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu