Köşe Yazarları

Derbide, sakatlıklar sadece “garanti oyun” şeklini bozdu

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Sezonun 5. Fenerbahçe Opet – Eczacıbaşı VitrA mücadelesi ile ilgili yorumlarımız paylaşmak istiyorum.

1.SET

Fenerbahçe’de Jordan 4 numara ve Vargas uzun süre sakatlıktan sonra ilk 6 pasör çaprazı da döndü daha çok Kelsey ve libero Aylin’le manşet karşılaması Fenerbahçe’nin hücum gücüne etkileyecektir artı olarak ama manşet getiremezlerse hem ortadaki Eda’nın hücumları etkilenecek, hem de köşelere atılması belli olan toplara karşı Eczacıbaşı’nın bloğunu çok rahatlatacaktır.
2/6 Eczacıbaşı VitrA, 5 direk hata Fenerbahçe Opetli oyuncular verdi!
Jordan ve Vargas!’la hücum ve blok gücü yüksek olur diye düşündüğümüz Fenerbahçe hücumda çok aksadı. Bahar’la ortadan oynamaları sonuç getirmeyince, sadece Kelsey’ye kaldı hücumu Fener’in. Kelsey de top öldüremeyince 8/15 geriye düştüler.
16-22 Eczacıbaşı VitrA.Fenerbahçe yeni dizilişinde topu Vargas’tan kaçırıp Kelsey’e atacaksa, Vargas’ın oynamasına gerek yok. Eğer sahada ise Vargas, hazır demektir. O zaman Vargas ağırlıklı oynamayı denemek zorunda Fenerbahçe.
Kelsey 11 top almışlar 0 sayı. Jordan 9 top almış 1 sayı.
Eczacıbaşı VitrA’ da Lloyd pasları dağıtarak oynamaya devam ediyor.
18/25 Eczacıbaşı VitrA.

2.SET
Şimdi bu kadar üst düzey takımların üst düzey antrenörlerin yer aldığı kadrolarda taktik olarak servisler bakın! Senelerdir aynı oyunculara atılıyor. Eczacıbaşı’nda Hande’ye atılıyor. Fenerbahçe’de libero Aylin e yatılıyor. Dolayısıyla başka taktik geliştirmek. bu kadar istatistikler, bu kadar yardımcılar var, yani çalışanların başka taktik geliştirmeleri lazım. 4 numaraya kısa servis ile 4 no smaçörün hücumunu durdurup orayı iptal ettirip, Orta yada Payp atak veya 2 numaraya daha kuvvetli blok yapmak gibi veya 2 numaraya veya ortaya kısa servis atıp, yani illaki Hande neredeyse oraya topu atarak taktik oynuyoruz iddiasında bulunmak çok kolay bir yol böyle üst düzey kulüpler için.
15/14 Fenerbahçe. İlk blok sayısı Fenerbahçe Opet’in 2.setin 29.sayısında oldu!
22/21 de Hande, 23/22 de Beyza ile arka arkaya servis kaçırıyor Eczacıbaşı. Türk oyuncuların hem konsantrasyon hem de oyun bilgisi eksikliği bu. 2.seti 25/23 Fenerbahçe aldı.

3.SET
Eczacıbaşı’nda Kim sakatlanmasaydı, Hande oynamayacaktı. Fenerbahçe’de Mihajloviç, Vargas sakatlanmasaydı Ceren oynayamayacaktı. Yani antrenörlerin yaptığı sakatlıktan dolayı, mecbur kaldıkları için değişiklikler.
4/16 Eczacıbaşı. Boskovic 0/8 seri yaptı servise gelince!
5/20 Eczacıbaşı
Fenerbahçe’de Vargas hazır değil, bu belli. Bir defa Terziç’in buna göre takımı ona göre hazırlaması lazımdı. Fenerbahçe’de bu yapılmamış görünen o. Bir taraftan da Vargas’ı çıkartmıyor, bu maçı kaybetse bile bundan sonraki maçlarda Vargas’ın maç eksiğini biraz daha tamamlamış ve bu 6 ile oynamayı düşünüyor.
10/25 Eczacıbaşı.
Tabii böyle bir skor kabul edilemez Fenerbahçe için. Dolayısıyla elindeki oyuncuların kendilerine çeki düzen vermesi gerekiyor Fatma’nın, Kelsey ‘nin, Bahar’ın.

4.SET:
Fenerbahçe’de pasör çaprazı Jordan, Fatma ile Kelsey 4 no smaçör olarak başladı 4sete.
6/3 Fenerbahçe
7/4 Fenerbahçe. Lloyd/Gamze.
12/7 Fenerbahçe.
Maç oynanırken molalarda Özellikle bizim Türk oyuncuların suratlarına bakıyorum, vücut dillerine bakıyorum, antrenörler bir şey konuştuğu zaman biraz da sert olarak uyarıldıkları zaman yıkılan, böyle kırılan, dökülen, her şeyi bitirmiş gibi ifade takınan tipler oluyorlar fakat yabancılara aynı konuşmayı yapıldığında yabancılar bıraktıkları yerden işlerine devam ediyor aradaki en büyük fark bu yerli ve yabancı sporcularla. Yani devamlı bir gergin, devamlı bir stresli,  devamlı ‘bir böyle ya yapamazsam’ korkusu! En büyük hatalarımız bu.
15/9 Fenerbahçe.
15/12 Fenerbahçe.
21/16 Fenerbahçe.
25/19 Fenerbahçe.
Eczacıbaşı’nda pasör Lloyd oynarken orta oyuncular ve 4 numaralar daha çok top alıyor. Eczacıbaşı hücumları daha farklı yerlerden yapılıyor. Gamze oyuna girdikten sonra bu oyun tarzı tamamen Boşkovic üstüne dönüyor Motta’nın bunu görmemesi çok enteresan.

5.SET

10/15 Eczacıbaşı.
Her şeyden önce Eczacıbaşı öyle veya böyle rakiplerini yeniyor işte Mihajlovic’in,Vargas’ın sakatlıkları; ama her şartta Fenerbahçe gibi önemli rakibini yenmesi başarı. Kim sakat diyoruz fakat Hande en az Kim kadar skora katkı yapıyor. Türk pasör Gamze yerine Amerikalı Lloyd ile oynuyorlar. Bu da artı bir bence güç katıyor Eczacıbaşı VitrA’ya.Her zaman dediğim gibi orta oyuncuları da süratlendirebilirlerse oyunları gelişebilir yoksa Eczacıbaşı VitrA’da aynı görüntü tüm maçlarda devam edecek, Boşkoviç’e yüksek pasla hücum.
Motta her maçta pasör Lloyd ve Gamze’yi değiştiriyor bu değişikliğin Eczacıbaşı’na çok büyük katkı sağladığını düşünmüyorum. Bence 4. yabancı smaçör değil orta oyuncudan yana kullanılmalı.
Fenerbahçe hala sakatlıklardan dolayı ideal ilk altısını arıyor ve bunu ne yazık ki böylesi önemli maçlarda da denemek zorunda.
Her türlü şarta rağmen önemli rakip Eczacıbaşı ile 3/2 oynaması ve 5.sette kaybetmesi, öenmli bir sonu.
Vargas’ın form tutması bu takımın hücum gücünü çok fazla arttıracak ve oyun şeklini çok değiştirecek. Fenerbahçe’de en önemli sorun Bahar’ın file üstünde fizik olarak blokta ve hücumda etkili olmaması Sultanlar Lig’i final maçlarında bu daha da belirgin hale gelecek. Libero Aylin her şeye rağmen bana göre iyi oynuyor, önde doğru kurulmamış bloklara rağmen her topa değdi her topu çıkardı. Servis karşılaması iyiydi genel olarak. Bundan daha iyisini beklemek hayalcilik olur. Ceren oyuna girdiğinde iyi oynadı.

İki üst düzey kadronun oyunları kaliteli değildi. cok daha yüksek seviyede voleybol oynamaları gerekiyor. Sakatlıklar sadece “garanti oyun” şeklini bozdu, o kadar.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu