Genel HaberlerManşet

Dev Finali Adanalı Hakem Yönetti

Uluslararası Voleybol Hakemimiz Ozan Çağı Sarıkaya’nın yönettiği maçta ev sahibi İtalya’yı 3-0 yenen Polonya Avrupa Şampiyonu oldu.

33. CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası finali nefesleri kesti. Son Avrupa Şampiyonu İtalya’ya kendi sahasında adeta göz açtırmayan Polonya 2. kez Avrupa şampiyonu oldu. Karşılaşmayı turnuvanın başından beri İtalya’da maç yöneten Uluslararası Voleybol Hakemimiz Ozan Çağı Sarıkaya yönetti.

Final müsabakasına kadar İtalya’nın Perugia kentinde oynanan B Grubu maçlarında 3 kez başhakem, 3 kez de yardımcı hakem olarak görev yaptıktan sonra Bari’de oynanan son 16 turunda 1 kez başhakem, bir kez de yardımcı hakem olarak ülkemizi temsil etmişti. İtalya ile Hollanda arasında oynanan çeyrek final müsabakasında da başhakem olarak görev yapan Sarıkaya, İtalya-Polonya maçında da başhakem olarak ülkemize gurur yaşattı.

Boynuz Kulağı Geçti

Bumin Sarıkaya_Ozan Sarıkaya

Eski Ulusal Voleybol Hakemlerinden ve bir dönem TVF Voleybol Federasyonu Adana İl Temsilcisi ve Gözlemci olarak uzun yıllar voleybola hizmet veren Bumin Sarıkaya’nın oğlu olan Ozan Çağı Sarıkaya, 1999 yılında babasının açtığı hakem kursuna girerek hakemliğe adım attı. 2007 senesinde Lihtenştayn’da açılan kursu başarıyla bitirerek Uluslararası Plaj Voleybolu Hakemi oldu. Plaj voleybolunda 2012 yılına kadar birçok dünya turunda yer alarak çeyrek final ve yarı final maçları yönetti. 2012 Yılında ise Ankara’da açılan kursu başarıyla bitirerek salonda da Uluslararası Voleybol Hakemi oldu. Hem salonda hem plajda Uluslararası Voleybol Hakemliği yaptı. FIVB’nin değişen kuralları sebebiyle tercihini salondan yana kullandı ve plaj voleybolundaki hakemlik kariyerine son verdi.
2021 CEV Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası’nda Elemelerinde görev yapan Sarıkaya, 2023’te finali yöneterek önemli bir başarıya imza attı.

Avrupa Şampiyonası’nda final yöneten 3. Türk Hakem

Ozan Çağı Sarıkaya, halen ülkemizde TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEV Hakem Komisyonu üyesi olan Aziz Yener’in iki kez final yönettiği organizasyonda, 2019 CEV Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası’nda final yöneten Erdal Akıncı’dan sonra final yöneten 3. Türk oldu.

Aziz Yener Erdal Akıncı

Memleketi Adana’da Büyük Sevinç

Nevzat Karazincir

Rahmetli Nevzat Karazincir’den sonra Adana’nın 2. Uluslararası Voleybol Hakemi olan Ozan Çağı Sarıkaya’nın yönettiği final, Adanalı voleybol severler tarafından ilgiyle takip edildi. Adanalı Ozan Çağı Sarıkaya ve Tuncay Kandemir Uluslararası Voleybol Hakemi olarak Avrupa’da ülkemizi temsil ediyorlar.

Tuncay Kandemir

 

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde halen Nurper Özbar, Erdal Akıncı ve Yavuz Akdemir’le birlikte CEV Şampiyonlar Ligi’nde görev yapan dört hakemden biri olan ve geçen yıl FIVB tarafından B2 klasmanında yükseltilen Ozan Çağı Sarıkaya, Adana Seyhan’da Şehit Ahmet Mehmet Oruç Spor Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyor. 2021 CEV Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası’nda Elemelerinde de görev yapan Sarıkaya evli ve 16 aylık Lidya isminde bir kız evlat sahibi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu