Dünya

Dmitriy Muserskiy: ‘Voleybol Bir Sanattır’

Dmitriy Muserskiy, 2018 FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde Rusya’nın ilk sırayı elde etmesinde önemli bir rol oynadı, 2.18 metre boyundaki orta oyuncu VNL Dream Team’deki pozisyonu kesinlikle hak etmişti.

Her zaman üst seviyedeki turnuvalarda zayıf takım olmadığı düşüncesinde. Burada herkes kazanabilir ve aynı zamanda herkes kaybedebilir. Her şey birçok şeye bağlıdır: koşullar, hazırlık, hedefler, takım atmosferi, zihinsel hazırlık, yaşam sorunları vb. 2018 VNL Rusya için güzel bir zamandı. Her şey güzeldi ve herkesi yenmeyi başardılar. Birbirlerine ve takım olarak performanslarına güveniyorlardı. Kaya kadar sağlamlardı! Finallerin başlamasından bir gün önce bu turnuvayı kazanacaklarından Muserskiy emin oldu.
Dünya Şampiyonası’nda ise Muserskiy’e göre Rusya farklı bir takımdı takımda bir çok oyuncu değişmişti bu durum takım içindeki atmosferi de değiştirdi. Ona göre Dünya Şampiyonası’nda rakiplere değil kendilerine karşı oynadılar. Muserskiy, 2018 VNL’de koçuyla çalışmaktan ve takımdan zevk aldığı düşüncesinde. Muserskiy takım veya puandan bağımsız olarak her zaman maksimumda oynuyor. Çünkü voleybolu seviyor.

Muserskiy aynı zamanda VNL’nin formatından da memnun. Farklı ülkelerdeki yeni zaman dilimlerine alışmak ve uyum sağlamak ve elbette görevlerini yapmak ve hatalardan ders almak için yeterli zaman olduğunu düşünüyor. Muserskiy, 2017 yazında hayatımda ilk kez biraz dinlenmek ve ailesiyle vakit geçirme konusunda koçuyla anlaştı. Bu dinlenmeye ihtiyacı vardı çünkü zihinsel ve fiziksel olarak çok yorgundu. Ama 2018’de tüm sezonu oynadı. Ne için oynaması için bir hedefi yok sadece nasıl oynayacağı hakkında hedefleri var. Madalya ya da onur değil yaşamak için oynuyor. Madalyalar ve onurlar onun işinde güzel bir ikramiye, başka bir şey değil düşüncesinde. Muserskiy, kulüp değiştirmeye karar verdiğinde ilk baktığı yer Japonya idi çünkü çok kültürlü ve çok gelişmiş ülkeyi seviyordu. Spor hakkındaki fikirlerini seviyordu. Yaşam fikirlerini seviyordu. Onun fikirlerine çok yakınlar. Kim olursanız olun herkese karşı kibar ve saygılı tavırlarını seviyor büyük ya da küçük, yabancı ya da Japon, işçi ya da atlet … Neredeyse her şeyin kalitelisini seviyor; spor karşılaşmalarından hayatın her alanına … yüksek organizasyon kalitesi. Voleybolun bir sanat olduğu düşüncesinde. Spor bir sanattır. Savaş değil. İyi bir performansa odaklanmalı ve oyunun tadını çıkarmalıyız düşüncesinde.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu