Avrupa

Doğru seçimi yapmak!

Yetenekli bir sporcuysanız bu, sporun en yakınınızın damarlarından geçeceği anlamına gelmez. Eski Yunan Basketbol yıldızı Fanis Christodoulou’nun durumu böyle değil. Yeğeni Styliani (Stella) Christodoulou, en başarılı Yunan sporcularından biridir, ancak ülkedeki voleybol taraftarlarını memnun etmek için başka bir alan seçti.

Stella, #EuroVolleyW 2021’de Yunanistan’ın lideri durumda, Yunan milli takımı B Grubu’nda başarılı olamamasına rağmen, Christodoulou takım arkadaşlarına bir ilham kaynağı oldu ve onlara mağlubiyetlerden de ders alınabileceğini gösterdi.

“Buradaki ilk iki maçımızın Bulgaristan ve Polonya’ya karşı zor olacağını biliyorduk. Bugün açılış maçından daha iyi bir seviye yakaladık. Oyunumuzda birkaç şeyi düzeltmemiz gerekiyor.

Yunan takımı başarılı olamasa da Stella yükseği hedefliyor. Amcası Fanis Christodoulou 1987 EuroBasket Avrupa Şampiyonu ve elbette yeğeni Avrupa zirvesine ulaşmasını hissetmek istiyor ama Voleybolda.

“Yunanistan’ın kaptanı olmayı gerçekten çok seviyorum. Bu güzel bir duygu! Biz iyi bir grubuz, güzel bir atmosfer var. Ancak benim için en önemli şey bu kız grubuyla büyük bir başarı elde etmek. Öğreniyoruz ve umarım gelişeceğiz.”

Yunanistan’ın pasörü ve kaptanı Stella, sahada gerçek bir lider. Amcasının başarısı onun için büyük bir ilham kaynağı olsa da, karakterini şekillendirmesine yardımcı olan ve spor değerlerinin mesajını ileten başka bir aile üyesi daha var. Stella’nın babası Christos da salonlarda basketbol antrenmanları yaptırıyor.

“Elbette amcamın seviyesine ulaşmak istiyorum ama bizim sporumuzda. Küçüklüğümden beri sporla uğraştığımı hatırlıyorum. Hem amcam hem de babam bugün olduğum sporcu olmama çok yardımcı oldu. Annem de bir atlet olarak gelişimimde çok önemli bir rol oynadı, erkeklerle de yakındı. Hepsine teşekkür etmek istiyorum!”

Sadece bir soru kaldı. Basketbol onun için daha mantıklı bir spor kariyeri yolu gibi görünüyorsa, Stela neden Voleybolu seçti?

“Ablam da voleybol oynuyor, ben de onu takip ettim. Örnek olarak bilirsiniz. Ailem ayrıca voleybolun bir kız için daha iyi bir spor olduğuna inanıyordu, işte buradayız!”

 

Victoria Georgieva – CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu