Genel HaberlerManşet

Doğum günün kutlu olsun TVF

20 Aralık 1958
Merkez İstişare Heyeti, Spor Oyunları Federasyonu’nu, Basketbol ve Voleybol Federasyonu olarak ikiye ayırdı.
Bu tarih, TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU doğum tarihidir.

Doğum günün kutlu olsun TVF.

Voleybol Aktüel

TARİHTE BUGÜN VOLEYBOL
20 Aralık 1958
VOLEYBOL FEDERASYONU KURULDU

Milli Eğitim Bakanı (Maarif Vekili) Celal Yardımcı’nın başkanlığında 20 Aralık 1958 günü toplanan Beden Terbiyesi Merkez İstişare Heyeti’nce alınan karar gereği Spor Oyunları Federasyonu; Voleybol ve El Topu Federasyonu ve Basketbol Federasyonu olarak ikiye ayrılmıştır.

12 Ocak 1959 günü vekâleten tayin edilen Beden Terbiyesi Genel Müdürü Mehmet Arkan’ın medyaya 30 Ocak 1959 günü yaptığı açıklama ile Voleybol ve El Topu Federasyonu Başkanlığı’na Vahit Çolakoğlu tayin edilmiş, Turgut Atakol da Basketbol Federasyonu Başkanlığı’nda bırakılmıştır.

Vahit Çolakoğlu başkanlığında kurulan ilk Türkiye Voleybol Federasyonu yönetimi 9 Şubat 1959 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Berrin Yıldırım 2.Başkan, T.Tiryakioğlu, Orhan Cürdaneli, Haluk Kanday’dan oluşan üyeler ile Ayhan Demir, Sinan Erdem, Cihat Özgenel, Alexandre Holyafkin’den ıoluşan Teknik Komite ile hizmet vermeye başlamıştır. Muzaffer Tunçalp, Recep Ogan, Alexandre Holyafkin ise voleybolumuzun ilk MHK’nu teşkil etmişleridir. Türkiye Voleybol Federasyonu’nun ilk Başkanı Vahit Çolakoğlu bu görevi 8 Temmuz 1970 tarihine kadar aralıksız olarak sürdürmüştür.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu