Köşe YazarlarıManşet

Dostluk, Barış, Kardeşlik ve Dayanışma

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

6 Şubat gecesi ülkemizi derinden sarsan afetin şokunu atlatamadan, önceki gün bu kez de Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde hasara ve can kaybına neden olan iki deprem daha yaşadık.
Tabiat ana, kısa sürede unutmaya alışık bir yapımız olduğunu bildiği için bu sefer işin çok daha ciddi olduğunu belirtircesine bir kez daha en büyük gücün kendisine ait olduğunu hatırlattı.
Geçen hafta afet bölgesine gönüllü olarak giden voleybolcu kardeşlerimizin çalışmalarından, enkaz altında kalarak hayatlarını kaybeden Malatya Büyükşehir Belediyespor erkek takımı, Rasus Kimya Hatay kadın takımı ile Adıyaman’daki Türkiye Ortaokullar Voleybol Şampiyonası için KKTC’den ülkemize gelen Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nin Şampiyon Melekler’inden bahsetmiştim.

Bugün de deprem sonrası voleybol camiamızda örnek olabilecek bir dayanışmadan ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Hava Şartları Sebebiyle Uçak Kalkmayınca

Bilirisiniz; yazılarımda sosyal sorumluluk projeleri ve bölge insanına voleybolla dokunmaya çalışan Gaziantep temsilcisi Adam Voleybol takımına sık sık yer veririm.
TVF Kadınlar Voleybol 1.Ligi B Grubunda şampiyonluğun güçlü adaylarından olan Adam Voleybol, ligin 17. Haftasında 5 Şubat Pazar günü İstanbul deplasmanında Beşiktaş Ceylan’la karşılaştı. Aynı puanla sıralamanın ilk iki basamağında yer alan iki takımın mücadelesinde sahadan 3-1’lik galibiyetle ayrılan konuk ekip olmuştu.
Böylelikle rakibinin 3 puan önüne geçerek liderliğini sürdüren Adam Voleybol takımı, Gaziantep’e dönüş için havaalanına geldiğinde yapılan anonsla hava şartları sebebiyle İstanbul – Gaziantep seferinin iptal edildiğini öğreniyor. Geceyi İstanbul’da geçiren kafile, Pazartesi sabahı saat 04.17’de Kahramanmaraş merkezli depremi öğrenince ikinci bir şok yaşıyor.

Takım Burada Kaldı Ama

Gaziantep’te 20 yıldır kumaş sektöründe faaliyet sürdüren Adam Dış Ticaret Ltd. Şti, yarattığı istihdam ve özel ürün yelpazesiyle ülkemizin ihracatına katkı yaparken, 2020 yılında tanıştığı voleybolda da 3 yıl içinde Sultanlar Ligi’nin kapısına dayandı.
Ligde son oynadıkları maç sonrası kente dönemedikleri için afeti yaşamasalar da hem aileleri hem şirketteki personelleri hem de oyuncularla teknik ekibin Gaziantep’teki yakınlarının endişesini yaşadılar. Bir süre sonra gelmeye başlayan haberlerle kentte yaşananları üzüntüyle öğrenen kafilede endişe, üzüntü daha da arttı.
Yaptıkları birbirinden güzel sosyal sorumluluk projeleri ve voleybola aktardıkları kaynaklarla camianın takdirini kazanan kulüpte Başkan Hatice Bilginsoy’un sözleri bana çok anlamlı geldi.  ‘. Ülkemiz ve kayıplarımız için çok üzgünüz.  Uçağımızın iptal edilmesiyle kente gidemedik ve afete yakalanmadık. Ancak bunu ülkemize, yöremize ve insanlara çok daha fazla yardımcı olmamız gerektiğini gösteren bir işaret olarak algılıyoruz. Öncelikle deprem yaralarını saracağız ardından çok daha büyük bir kararlılıkla yöremize, kentimize, kadınlarımıza, voleybola katkı yapmaya devam edeceğiz’ diyen Hatice Başkan bir kez daha gönlümüzü fethetti.

Şampiyonluk Yolunda Kentte Olamamak

Kafile otobüsle de olsa Gaziantep’e ulaşmak isterken birçok kulüpten teklifler gelmeye başlamış. Gelen teklifler karşısında takımın çalışmalarını sürdürebileceği bir ortamda bulunması uygun görülünce Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Başkanı Rıza Karakaya’nın davetini kabul ederek Bodrum’a gitmeye karar verilmiş.
Afet sonrası bizi biz yapan özelliklerin başında gelen yardımseverlik duygumuzun her alanda ortaya çıktığı bu ortamda Bodrumspor’un bu jesti güzel bir gelecek için beni daha da umutlandırdı.
Adam Voleybol’a her konuda destek olan Bodrumspor, çok güzel bir dayanışma örneği gösteriyor. Sporun dostluk, kardeşlik ve barış olduğunu ancak bundan sonra bu erdemli kavramların yanına dayanışma kelimesinin de eklenmesi gerektiğini gösteren bu duyarlılığı sebebiyle Bodrum Belediyesi Bodrumspor Coenda Medical’e ve emeği geçen tüm paydaşlarına bir voleybol insanı olarak teşekkür ederim.
Bu arada Bodrumspor, depremzede çocukları da kentte ağırlıyor. Bu sezon 2.Lig’de şampiyonluk yolunda ilerleyen voleybolcular, her gün o çocuklarla oyunlar oynayıp vakit geçirerek onları bir nebze olsun depremin travmalarından uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

Depremde en çok etkilenen illerin başında Hatay geliyor. TVF, Efeler Ligi’nde yarışan Manas Enerji Hatay Büyükşehir Belediyespor’un durumunu değerlendirerek ligin kalan maçlarını oynamayacağını ve gelecek sezon yine Efeler Ligi’nde yarışacağını açıkladı.
Hatırlarsınız, 1989 yılında yaşadığı trafik kazasında can kayıpları ve önemli sakatlıklar yaşayarak lige devam edemeyen Samsunspor futbol takımı, o sezon Onursal Şampiyon ilan edilmiş ve lig bitene kadar her anonsta bu unvanı ile anılmıştı.
TVF de aynı uygulamayı Hatay ve kayıpları sebebiyle yer aldıkları liglere devam edemeyen tüm takımlarımız için uygulayabilirse yine bir fark yaratmış olacaktır diye düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu