DünyaGenel HaberlerManşet

Dünya Kupası mı, Olimpiyat Elemesi mi? Milli Takımlarımız için büyük fırsat!

Filenin Sultanları ve Filenin Efeleri Dünya Kupası Şampiyonu Olabilir

2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına katılmak için 24 ülke 3 ayrı grupta ilk ikiye girmek için mücadeleye başladılar.

Kadınlarda Japonya, Çin ve Polonya, Erkeklerde ise Japonya, Çin ve Brezilya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemelerinde Japonya’da oynanan maçların farklı bir özelliği daha bulunuyor.

Erkeklerde ilki 1965’te Polonya, 1969’da Batı Almanya’da, Kadınlarda ise ilki 1973 yılında Uruguay’da organize edilen FIVB Dünya Kupası Turnuvası o tarihlerden sonra Japonya’da düzenlenmeye başladı.

Dört yılda bir yapılan ve son olarak 2019 yılında yapılan FIVB Dünya Kupası organizasyonu bu yıl ise farklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kadınlarda ve Erkeklerde B Grubu maçlarına ev sahipliği yapan Japonya’da oynanan maçlar aynı zamanda FIVB Dünya Kupası Organizasyonu özelliği de taşıyor.

FIVB, 16 Ekim 2022’de Japonya’nın hem erkekler hem de kadınlar Olimpiyat Eleme Turnuvalarından bir etabına ev sahipliği yapacağını ve Japonya’da düzenlenen erkekler ve kadınlar Olimpiyat Elemeleri Turnuvalarının geleneksel olarak 2023 Japonya Dünya Kupası Turnuvası olarak düzenlendiğini ve Japonya’da ilk sırayı alacak takımın Dünya Kupası Şampiyonu unvanını kullanacağını açıklamıştı.

Diğer bir anlatımla, 2023 FIVB Voleybol Kadınlar ve Erkekler Olimpiyat Eleme Turnuvalarından Japonya’da düzenlenen organizasyon, 2023 FIVB Voleybol Dünya Kupası olarak kabul edilecek. Japonya’da kazananlar, Dünya Kupası Şampiyonu unvanını kullanacaklar.

Filenin Efeleri ve Filenin Sultanları Dünya Kupası’nda Yer Alıyorlar

Milli Takımlar sezonunda başarılı sonuçlarla gururumuz olan Milli Takımlarımız yer aldıkları B Grubu maçlarını Japonya’da oynadıklarından otomatik olarak FIVB Dünya Kupası Turnuvasında mücadele ediyor kabul ediliyor.

Filenin Sultanları, Japonya’daki turnuvayı ilk sırada bitirdiği takdirde Milletler Ligi, Avrupa Şampiyonası şampiyonluklarından sonra FIVB Dünya Kupası Şampiyonluğunu da aynı sezonda yaşamış olacak.

Aynı şekilde Filenin Efeleri de CEV Avrupa Ligi, FIVB Challenger Cup şampiyonlukları devamında FIVB Dünya Kupası Şampiyonluğu da kazanabilecek.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu