Genel HaberlerManşet

Dünya Kupası Papa’nın Ellerinde

Papa Francis İtalya Milli Voleybol Takımı ile Buluştu

Papa İtalya VoleybolPapa, insanın hayatta birlikte ulaşılacak bir hedefin hizmetinde olduğunu yinelemek için voleybol oynamanın aşamalarından ilham alıyor. İlham aldıklarını ve diğer düşüncelerini Vatikan’a konuk alarak İtalya Voleybol Federasyonu üyelerine anlattı. Francesco, yaklaşık 300 kişiye voleybolun bazı temellerine değinerek birtakım ipuçları verdi. 

”Sevgili kardeşlerim, günaydın ve de hoş geldiniz! Erkekler, kadınlar, gençler, büyükler ve küçük bütün İtalyan milli voleybolcular ve Federasyon adına beni selamladığı için Başkan’a teşekkür ederim.İtalyan Piskoposluk Konferansı Genel Sekreterliği ile birlikte, rekabetçi aktivitede ve yaşamda sporun eğitimsel değerlerini bölge genelinde ve spor kulüpleri arasında, tekniği; hem kendini hem de kendini en iyi şekilde verme olasılığıyla birleştiren bütünleyici bir bakış açısıyla yaymak için bir süreç üstleniyorsunuz. Aslında spor, çıkarların veya iktidar mantığının değil, her zaman kişinin ve toplumun hizmetinde olmalıdır. Bu nedenle, sporunuzun temel eylemlerinden çıkardığım bazı göstergeler sunarak, sizi seçtiğiniz yolda devam etmeye teşvik etmek istiyorum. Birincisi, oyunu başlatan ilk vuruş olan servis. Maçta da günlük hayatta olduğu gibi inisiyatif almak, sorumluluk almak, müdahil olmak gerekiyor. Asla hareketsiz durma! Spor, utangaçlığın ve kırılganlığın üstesinden gelmek, kişinin farkındalığında olgunlaşmak, birer kahraman olmak için çok yardımcı olabilir.
Papa İtalya Voleybol 2023

Vuruş, karşılamaya karşılık gelir. Topu belirli bir alana yönlendirmek için onu almaya hazır olmanız gerektiği gibi, alçak gönüllülük ve sabırla önerileri kabul etmek ve dinlemek için hazır olmak önemlidir. Yol göstermeden, eşlik etmeye, motive etmeye, küçük düşürmeden düzeltmeye, düştüğünüzde kaldırmaya ve zafer sevincini paylaşmaya istekli bir koç olmadan şampiyon olamazsınız. Sağlam referans noktaları olan, nasıl iyi “alınacağını” öğretebilen, sporcularının yeteneklerini tam olarak meyve vermelerini sağlayacak şekilde tanımlayan insanlara ihtiyacımız var.
Papa Francesco İtalya
Ardından, eylemi tamamlama görevi olan ortak iş yapma ve asansör var. Asla yalnız değilsin, her zaman seninle birlikte hizmet edecek birileri vardır. Sadece bireysel boyut yok, aynı zamanda bir grubun parçasısınız: birlikte kazanabilmemiz için herkes katkısını vermeye çağrılıyor. Bir takımın oyuncuları bir vücudun üyeleri gibidir: St. Paul der ki, “bir üye acı çekerse, tüm üyeler birlikte acı çeker; ve bir üye onurlandırılırsa, tüm üyeler onunla birlikte sevinir” (1 Kor. 12:26). İnsanların ne pahasına olursa olsun ortaya çıkmak için itişip kakıştığı, egonun önümüze geçtiği, zayıf ve verimsizlerin bir kenara bırakıldığı bir dünyada spor; birliğin, dostluğun, bütünleşmenin inandırıcı bir işareti olur ve güçlü bir barış mesajı verir.
Saldırıya karşı koymak için duvar inşa edilir. Bu kelime bize dünyanın çeşitli yerlerinde var olan duvarları düşündürüyor, bir bölünme ve kapanmanın, insanların diyalog kurma konusundaki acizliğinin, kendimizi kendi başımıza kurtarabileceğimizi sananların kendini beğenmişliğinin işareti. Bunun yerine, voleybolda blok yaptığınızda, rakibin smaçıyla yüzleşmek için yükseğe zıplarsınız:

İtalya Papa 2023bu hareket, kelimeyi olumlu anlamda düşünmemize yardımcı olur. Yüksekten atlamak, yerden, maddiyattan ve dolayısıyla sportif ruhu baltalayan tüm bu iş mantıklarından sıyrılmak demektir. Para ve başarı, oyun bileşeni olan eğlence mantığını asla bırakmamalıdır. Bunun için de önemli önerim şudur; Sporun amatör boyutunu asla terk etmeyin. Spor ya amatördür ya da spor değildir. Bu iyi benimsenmelidir, çünkü bununla kalbinizi de korursunuz.

Papa Francesco İtalya Milli 2023Sevgili dostlar, bu ziyaretiniz için size teşekkür ediyor, her zaman doğruluk ve sadakatin şahidi olmanızı rica ediyorum. Pek çok genç sana bakar ve senin için tezahürat yapar: onlar için sen modelsin, onları hayal kırıklığına uğratma! Dostluk, dayanışma ve barış değerlerini saha içine ve saha dışına yayarak eğlenirken iyi oynamanızı dilerim. Sizi ve sevdiklerinizi yürekten kutlarım ve lütfen, benim için dua etmenizi istiyorum. Teşekkür ederim!”

Haber kaynağı için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu